Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում կներկայացվի հայկական մշակույթը
Հայոց պատմության մի ողջ ժամանակաշրջան կներկայացվի համաշխարհային հեղինակավոր մշակութային կենտրոններից մեկում` Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում: 4-17-րդ դարերի հայ պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող բացառիկ ցուցահանդեսի բացումը նախատեսված է 2018թվականի սեպտեմբերի 21-ին՝ ՀՀ անկախության օրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով ԱՄՆ «Ասպարեզ» օրաթերթին, հայտնում է, որ ցուցահանդեսի մասին մանրամասներ է ներկայացրել «Մետրոպոլիտեն»-ի Միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության Բյուզանդական բաժնի համակարգող Հելեն Էվանսը:
«Ցուցահանդեսում կներկայացվի վաղ միջնադարից մինչև 17-րդ դար հայոց պատմությունն ու մշակույթը`  քրիստոնեության ընդունելության, Մեսրոպ Մաշտոցի կողմից Հայ գրերի ստեղծման ու դրա ազդեցության, Կիլիկիայի Հայոց թագավորության տարիների մասին ցուցանմուշներ,  տարբեր դարերի ձեռագրեր, հայերեն առաջին տպագիր գրքեր»,- տեղեկացրել է Հելեն Էվանսը:
Ցուցադրությունը հիմնականում կազմված կլինի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարանի, Մատենադարանի և Պատմության թանգարանի նմուշներից, նաև կներառվեն Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց եկեղեցու, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության, Մխիթարյան միաբանությունում պահվող հայ միջնադարյան մշակույթի որոշ գանձերից, նմուշներ կտրամադրեն «Գյուլբենկյան» հիմնարկությունը և որոշ ոչ հայկական աղբյուրներ:
Հելեն Էվանսը նշել է, որ բացառիկ առիթ է ընձեռվել աշխարհի հնամենի մշակույթներից մեկը կրող ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությունը ժամանակակից ձևով ներկայացնելու:

Музей «Метрополитен» Нью-Йорка ознакомит посетителей с армянской культурой
В музее «Метрополитен» Нью-Йорка 21 сентября 2018 года состоится открытие уникальной выставки, посвященной армянскому историко-культурному наследию IV-XVII вв.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает издание «Армяне сегодня», ссылаясь на американскую газету «Аспарез».
«На выставке будут представлены армянская история и культура с раннего средневековья до XVII века:  принятие христианства, создание Месропом Маштоцем армянских письмен, Киликия, рукописи разных веков, первые армянские печатные книги», - отметила координатор отдела византийского искусства управления средневекового искусства и монастырей музея «Метрополитен» Хелен Эванс.
На выставке будут представлены, в основном, экспонаты из Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Института древних рукописей «Матенадаран» и Музея истории Еревана, а также некоторые экспонаты  из армянской церкви «Сурб Акобянц»  Иерусалима, Католикосата Великого Дома Киликийского, Мхитаристской конгрегации. Материалы для выставки в Нью-Йорке предоставят также фонд «Гюльбенкян» и некоторые неармянские источники.