Հովհաննես Այվազովսկու հինգ կտավները պատկերող գեղաթերթիկը շրջանառության մեջ դրվեց
Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված Ֆիլատելիստական ցուցահանդեսին ներկայացված էին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում և այլ երկրներում ապրող ֆիլատելիստների հավաքածուներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցուցահանդեսի շրջանակում նոյեմբերի 7-ին Երևանի պատմության թանգարանում մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց հինգ նամականիշով գեղաթերթիկ: Դրանք վերաբերում են «Աշխարհահռչակ հայեր. Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակը» թեմային:
«Հովհաննես Այվազովսկին մեծություն է ինչպես հայ, այնպես էլ այլազգի արվեստասերների համար: Նմանատիպ ցուցահանդեսները, նամականիշների մարումներն էական նշանակություն ունեն մեզ համար: Դրանք իրազեկման հիանալի միջոց են. աշխարհի տարբեր երկրների ֆիլատելիստները  ճանաչում են մեր մեծերին, ծանոթանում մեր կատարած աշխատանքին»,- նշեց Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանի խոսքով` Հովհաննես Այվազովսկու հանճարը պատկանում է համայն մարդկությանը և պատահական չէ, որ բազմաթիվ պետություններ իրենց դրոշմանիշերում անդրադառնում են մեծագույն վարպետին:
Գեղաթերթիկի 170, 220, 230, 380 և 450 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով  նամականիշների վրա արտահայտված են  մեծանուն հայազգի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու հայտնի կտավներից հինգը` պատկերված եռաչափ ցուցասրահի խորապատկերին:
Հինգ նամականիշով գեղաթերթիկը տպագրվել է Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը` 30 000 տպաքանակով: Գեղաթերթիկի գաղափարը պատկանում է «ՀայՓոստ թրասթ մենեջմենթի» գլխավոր տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանին: Դիզայնի հեղինակներն են Աննա Աբգարյանը և Հարություն Սամուելյանը:

Souvenir sheet with five stamps dedicated to theme “World famous Armenians: 200th anniversary of Hovhannes Aivazovsky”
A souvenir sheet with five stamps dedicated to the theme “World famous Armenians: 200th anniversary of Hovhannes Aivazovsky” was cancelled and put into circulation on Tuesday by “HayPost” CJSC in the premises of Yerevan History Museum within the frameworks of the philatelic exhibition dedicated to the 200th anniversary of Hovhannes Aivazovsky, Panorama.am reports.
STEPANAKERT, NOVEMBER 7, ARTSAKHPRESS:The postage stamps of the souvenir sheet with the nominal values of 170, 220, 230, 380 and 450 AMD depict five paintings of the world famous painter of the Armenian origin Hovhannes Aivazovsky. The postage stamps are depicted against the background of three-dimensional exhibition hall, according to the press service of “HayPost” CJSC.
The souvenir sheet with five stamps is printed in “Cartor” printing house in France with the print run of 30 000 pcs. The concept of the souvenir sheet belongs to the Managing Director of “HayPost Trust Management” B.V. Juan Pablo Gechidjian. The authors of the souvenir sheet’s design are the designers Anna Abgaryan and Harutyun Samuelyan.
The souvenir sheet with five stamps was cancelled by the RA Minister of Culture Armen Amiryan, the RA Deputy Minister of Transport, Communication and Information Technologies Arman Khachatryan, Mayor of Yerevan Taron Margaryan, the Managing Director of “HayPost Trust Management” B.V. Juan Pablo Gechidjian, President of the Union of Philatelists of the RA Hovik Musayelyan.