Մերկել. Մեզ համար ակնհայտ է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում ՌԴ առանցքային դերը
Եվրամիության համար ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը կենտրոնական դեր է խաղում «Արեւելյան գործընկերության» երկրների հետ հարաբերություններում, որոնց հետ մենք այսօր համաձայնագիր ենք ստորագրելու։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նոյեմբերի 24-ին ժամանելով «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի բացմանը՝ ասել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, փոխանցում  է News.am-ը:
Կանցլերն առանձնացրել է «Արեւելյան գործընկերության» կարեւորության 2 կետերը։ «Արեւելյան  գործընկերությունը» մեծ նշանակություն ունի մեզ համար։ Մի կողմից խոսքը մարդկանց կյանքի որակի բարելավման, ժողովրդավարության զարգացման մասին է։ Մյուս կողմից դա մեր անվտանգությունն է վերաբերում։ Այդ պատճառով ես շատ ուրախ եմ, որ մենք Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի հետ ստորագրել ենք Ասոցացման մասին համաձայնագիրը։
Հիմա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ նույնպես գործընկերության մասին համաձայնագիր կկնքենք։ Այն կլինի ոչ այնքան ինտենսիվ, ինչպիսին Ասոցացման մասին համաձայնագիրն է, բայց մենք կհամագործակցենք նրանց հետ։
Այս երկրների դեպքում մեզ համար պարզ է, որ Ռուսաստանի  հետ հարաբերությունները կենտրոնական դեր են խաղում։ Այդ պատճատով հուսով եմ, որ այսօրվա երկխոսության ընթացքում կհասկանանք, թե ինչպիսին է ներքաղաքական վիճակը այդ երկրներում»,– ասել է Մերկելը։

Merkel: Russia’s key role in relations with Armenia, Azerbaijan is apparent to EU
It is apparent for the European Union (EU) that Russia plays a central part in relations with the EU Eastern Partnership (EaP) countries with which we will sign an agreement today.
STEPANAKERT, NOVEMBER 24, ARTSAKHPRESS:German Chancellor Angela Merkel on Friday stated about the aforementioned at the official opening of the EaP summit in Brussels, the capital city of Belgium, NEWS.am reported.
“I’m very happy that we [already] have signed the [EU] Association Agreement with Georgia, Moldova and Ukraine,” added Merkel. “Now, we [the EU] will sign a partnership agreement similarly with Armenia and Azerbaijan. It will not be as intensive as the Association Agreement, but we will cooperate with them.
“It’s clear to us that the relations with Russia play a central role in the case of these countries. For that reason, I hope that we will realize, at today’s discourse, what the domestic political situation is in those countries.”