Դեսպան. Նախապատրաստում ենք Ֆրանսիայի նախագահի այցը Հայաստան
Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ այս պահին աշխատանքներ են տարվում նախապատրաստելու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցը Հայաստան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «2018 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կանցկացվի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը, Ֆրանսիայի նախագահն ավանդաբար մասնակցում  է այդ միջոցառմանը: Այդ մասին պաշտոնապես կհայտարարվի հաջորդ տարի: Բայց մենք աշխատում ենք այցի նախապատրաստման ուղղությամբ»,- Panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարեց դեսպանը:
Նա նշեց, որ  Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրման հաջորդը օրը Հայաստանը ստանձնել է Ֆրանկոֆոնիայի նախագահությունը, ինչը  ևս Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերություններն ամրապնդող իրադարձություն է:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն առաջարկել էր Երևանի գագաթնաժողովն անցկացնել 2018թ․ հոկտեմբերի 11-12-ին:

French president to visit Armenia to attend Summit of La Francophonie – ambassador
French President Emmanuel Macron will visit Armenia in October 2018 to attend the Summit of La Francophonie to be hosted by the country next year, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, Jonathan Lacôte‏ told a news conference on Tuesday, adding preparation works are already underway for the president’s visit.
STEPANAKERT, DECEMBER 12, ARTSAKHPRESS:“Yerevan will host the Summit of La Francophonie in October 2018; the French president traditionally participates in this event. This will be officially announced next year, but we are making preparations for the visit,” he said.
The envoy noted Armenia took over the presidency of La Francophonie Ministerial Conference on the day following the signing of the Armenia-EU agreement, which also marks another step towards strengthening the Armenian-French relations.
To note, according to the preliminary schedule, suggested by the Armenian side, the Summit will be held on October 11-12, 2018.