ԱՄՆ-ն պահանջում է ՄԱԿ բյուջեն 250 մլն դոլարով կրճատել
ԱՄՆ կառավարությունը պահանջում է 2018-2019 թվականներին ՄԱԿ բյուջեն 250 մլն դոլարով կրճատել, հայտնում է Agence France Presse-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Գործակալության տեղեկություններով՝ ամերիկյան կողմի առաջարկած կրճատումները կարող են վերաբերել Պաղեստինում, Լիբիայում եւ Աֆղանստանում ՄԱԿ առաքելություններին, հանգեցնել համաշխարհային կազմակերպության զարգացման ծրագրի դադարեցմանը եւ նոր աշխատակիցներ չընդունելուն, ինչպես նաեւ անձնակազմի աշխատավարձի կրճատմանը: Ի պատասխան ԱՄՆ առաջարկին՝ ՄԱԿ ներկայացուցիչները ֆինանսավորումը 170 մլն դոլարով կրճատելու պատրաստակամություն են հայտնել:
ՄԱԿ 2018-2019 թվականների բյուջեն նախատեսում են հաստատել մինչեւ տարեվերջ: Agence France Presse-ի տեղեկություններով՝ կազմակերպությունն իր կարիքների համար 5,4 մլրդ դոլար է խնդրում, ինչը 200 մլն դոլարով պակաս է, քան 2016-2017 թվականների բյուջեն:
Կազմակերպության բյուջեն ձեւավորվում է անդամ երկրների անդամավճարների հաշվին: Յուրաքանչյուր երկրի բաժինը հաշվարկվում է՝ ելնելով տասնամյա ժամկետում ՀՆԱ միջին ցուցանիշից՝ հաշվի առնելով բնակչության մեկ շնչին ընկնող եկամուտը եւ արտաքին պարտքը: Այսօրվա դրությամբ ՄԱԿ խոշորագույն հովանավորը ԱՄՆ-ն է, որն ապահովում է կազմակերպության ծախսերի 20 տոկոսից ավելին:

США потребуют сократить бюджет ООН на $250 млн
Правительство США требует сократить бюджет ООН на сумму в $250 млн в 2018-2019 годах, сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Agence France Presse.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 декабря АРЦАХПРЕСС - По их данным, сокращения, которые предложила американская сторона, могут коснуться миссий ООН в Палестине, Ливии и Афганистане, привести к приостановке программы развития всемирной организации и найма новых сотрудников, а также сокращению заработных плат персонала. Представители ООН в ответ на предложение США высказали готовность урезать финансирование на $170 млн, сообщает агентство.
Бюджет ООН на 2018-2019 годы планируют утвердить до конца года. По данным Agence France Presse, организация запрашивает на свои нужды $5,4 млрд, что на $200 млн меньше, чем бюджет за 2016-2017 годы.
Бюджет организации формируется за счет взносов государств-членов. Доля каждой страны рассчитывается исходя из среднего показателя валового внутреннего продукта за десятилетний период с учетом дохода на душу населения и внешней задолженности. На сегодняшний день крупнейшим спонсором ООН остаются США, которые покрывают свыше 20% расходов организации.