Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Հունաստանի նախագահի հետ
Պաշտոնական այցելությամբ Աթենքում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 13-ին հանդիպեց Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով ԱԳ նախարարին՝ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը նշեց, որ ուրախ է ընդունել բարեկամ Հայաստանի արտգործնախարարին և հույս հայտնեց, որ այս այցը կնպաստի Հայաստանի և Հունաստանի միջև կապերի առավել ամրապնդմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց, որ խորհրդանշական է դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակի հոբելյանական տարում պաշտոնական այցով գտնվել Հունաստանում և փոխանցեց ՀՀ նախագահի ողջույններն ու բարեմաղթանքները, ինչպես նաև Երևան այցելելու հրավերը:
Հունաստանի նախագահը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջև բամզաբովանդակ համագործակցության կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ երկու եղբայրական ժողովուրդները միմյանց կապված են դարավոր բարեկամությամբ և փոխադարձ մեծ համակրանքով:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին հայ-հունական քաղաքական երկխոսության խորացման, տնտեսական կապերի առավել ակտիվացման վերաբերյալ:
ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց Հայաստան - Եվրոպական միություն ընդլայնվող հարաբերությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանը Պրոկոպիս Պավլոպուլոսին ներկայացրեց հաջորդ տարի Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի օրակարգն ու հիմնական թեմաները։ Հունաստանի նախագահը կարևորեց Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացումը Երևանում և հաջողություն մաղթեց այդ ներկայացուցչական միջոցառման կազմակերպման գործում։
Հայաստանի արտգործնախարարը Հունաստանի նախագահին ներկայացրեց ղարաղաբյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը։

FM Nalbandian meets with President of Greece in Athens
While on an official visit in Athens Armenian foreign minister Edward Nalbandyan on December 13 met with President of Greece Prokopis Pavlopoulos, the foreign ministry reported.
STEPANAKERT, DECEMBER 13, ARTSAKHPRESS:The Greek President said he is happy to host the foreign minister of friendly Armenia and expressed hope that his visit will contribute to further strengthening the Armenia-Greece ties.
The Armenian FM thanked for the reception and said his visit to Greece is symbolic in the context of the 25th anniversary of establishment of diplomatic ties between the two countries. He conveyed the greetings and wishes of the Armenian President, as well as the invitation to visit Yerevan.
The Greek President and the Armenian FM expressed satisfaction over the multilayer cooperation between the two countries, stating that the two brotherly peoples are linked with each other by centuries-old friendship and mutual sympathy.
During the meeting the officials exchanged views on deepening the bilateral political dialogue and further intensifying the economic ties.
In the context of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement the Armenian FM introduced the Armenia EU expanding relations.
FM Nalbandyan also introduced the agenda and main topics of the Francophonie Summit which will be held in Yerevan in 2018. The Greek President attached importance to holding the Summit in Yerevan and wished success in its organizational works.
The FM presented to the Greek President the joint efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at peacefully settling the Karabakh conflict.