Ստամբուլում Իսլամական համագործակցության համաժողովին 56 երկրներից միայն 16 առաջնորդ է մասնակցում
Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումից հետո Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) երկրները արտահերթ համաժողովի կոչից հետո հավաքվել են Ստամբուլում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թուրքական Cumhuriyet–ի փոխանցմամբ՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության ստամբուլյան համաժողովին 56  անդամ երկրներից ընդամենը 16 երկրի առաջնորդ են մասնակցել։
ԻՀԿ-ի արտահերթ համաժողովին մասնակցել են Ադրբեջանի, Իրանի, Քուվեյթի, Քաթարի, Պաղեստինի, Բրունեի, Ինդոնեզիայի, Աֆղանստանի, Գվինեայի, Լիբանանի, Սուդանի, Հորդանանի, Եմենի եւ Թուրքիայի առաջնորդները։
Նշենք, որ ԻՀԿ–ում ելույթի ժամանակ Թուրքիայի նախագահը բոլորին կոչ է արել Երուսաղեմը ճանաչել որպես Պաղեստինի մայրաքաղաք։

В саммите ОИС в Стамбуле приняли участие лидеры лишь 16 стран
После решения президента США Дональда Трампа о признании Иерусалима столицей Израиля страны-члены Организации исламского сотрудничества собрались на внеочередном саммите в Стамбуле.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 декабря АРЦАХПРЕСС - Как сообщает сайт турецкой газеты «Cumhuriyet», из 56 стран-членов ОИС в саммите приняли участие лидеры лишь 16 государств – Азербайджана, Ирана, Кувейта, Катара, Палестины, Брунея, Индонезии, Афганистана, Гвинеи, Ливана, Судана, Иордании, Йемена и Турции.
Отметим, что во время своего выступления на саммите президент Турции призвал всех признать Иерусалим столицей Палестины.