Աշան գյուղի տարածքում հայտնաբերվել են դամբարան և մի քանի խեցանոթներ
«Արցախուղի» ՓԲԸ-ի կողմից Մարտունու շրջանի Աշան գյուղի տարածքում ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ իրականացնելիս պատահաբար հայտնաբերվել են դամբարան և մի քանի խեցանոթներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու Նժդեհ Երանյանը:
Նրա խոսքով՝ տեղում իրականացվել են պեղման աշխատանքներ. վավերացված քարարկղային դամբարանից հայտնաբերված գտածոները թվագրվում են մ.թ.ա. 8-7-րդ դդ: Խեցանյութը տեղափոխվել է «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայության» ֆոնդ:
««Արցախուղի» ՓԲԸ-ի անձնակազմը ժամանակին իրազեկել և սրտացավ վերաբերմունք է ցուցաբերել: Սա շատ կարևոր է ընդգծել, քանի որ այս կերպ  հնարավորություն է տրվում պատշաճ ձևով պահպանել մշակութային ժառանգությունը»,- նշել է Ն. Երանյանը:

В селе Ашан обнаружены склеп и несколько глиняных сосудов
В ходе осуществляемых ЗАО «Арцах ухи» дорожно-строительных работ в селе Ашан Мартунинского района Республики Арцах были случайно обнаружены склеп и несколько глиняных сосудов.
В селе Ашан  обнаружены склеп и несколько глиняных сосудов
СТЕПАНАКЕРТ, 19 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил заместитель директора госпредприятия «Служба по сохранению исторической среды», кандидат исторических наук Нжде Еранян.
По его словам, на участке были проведены раскопки. Находки, обнаруженные в каменной гробнице, сохранились в аутентичном виде и относятся к VIII-VII вв. Глиняные находки были переданы «Службе по сохранению исторической среды» .