Ճապոնիան կվերականգնի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ֆինանսավորումը
Ճապոնիայի կառավարությունը որոշում Է ընդունել վերսկսել ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության ու մշակույթի հարցերով զբաղվող կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) ֆինանսավորումը, որը 2016 թվականի հոկտեմբերին փաստորեն դադարեցվել Էր ի նշան Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում չինական Նանկին քաղաքում 1937 թվականի կոտորածի վերաբերյալ փաստաթղթերի ընդգրկման որոշման դեմ բողոքի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Իսկ այժմ Տոկիոն փոխել Է իր քաղաքականությունը՝ գնահատելով այսուհետեւ քաղաքական լարվածություն առաջացնող հարցերից խուսափելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարության մտադրությունը: Այդ մասին, դեկտեմբերի 25-ին հայտնել Է NHK հեռուստաալիքը:
Կազմակերպության բյուջե Ճապոնիայի՝ 35 մլն դոլարի չափով մուծումը կիրականացվի մինչեւ դեկտեմբերի վերջը: Տոկիոյի կողմից ֆինանսավորման դադարացումը ծանր հարված Էր, քանի որ դրան բաժին Էր ընկնում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի եկամուտների 10,8 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Япония возобновит финансирование ЮНЕСКО
Власти Японии приняли решение возобновить финансирование Организации ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), передает Коммерсант. Ru со ссылкой на NHK.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 декабря АРЦАХПРЕСС - Вклад Токио в бюджет организации составит $35 млн. Эти деньги поступят в ее бюджет до конца декабря. По данным телеканала, изменение политики японского руководства связано с тем, что ЮНЕСКО недавно заявила, что будет избегать оценки вопросов, которые могут спровоцировать политическое напряжение.
Япония приостановила финансирование ЮНЕСКО в октябре 2016 года. Это решение Токио последовало после того, как в список всемирного наследия ЮНЕСКО были включены документы о событиях 1937 года в китайском городе Нанкин, когда японские солдаты убили, по версии Пекина, около 300 тыс. китайцев. Токио тогда объявил, что будет настаивать на реформе ЮНЕСКО и изменении ее системы регистрации в Списках Всемирного наследия.