Գործարարության զարգացման համար Արցախում ձևավորված է արտոնյալ հարկային դաշտ. նախարար
Գործարարության զարգացման համար Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված է բավականին արտոնյալ հարկային դաշտ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հունվարի 12-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ 2018թվականի հունվարի 1-ից նոր զգալի փոփոխություններ են կատարվել այս ուղղությամբ: Մասնավորապես, երկարաձգվել են մի շարք ոլորտներում գործող հարկային արտոնությունների ժամկետները, այդ թվում` հանրապետությունում արտադրվող գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացման, ջրօգտագործող ընկերությունների կողմից ոռոգման ջրի մատակարարման գործարքների, գյուղատնտեսական մշակաբույսերի և բազմամյա տնկարկների մշակության ընթացքում կատարվող աշխատանքների և բնակարանային շինարարության մասով սահմանված ավելացված արժեքի հարկից ազատման արտոնության ժամկետի երկարաձգում միչև 2021 թվականի հունվարի 1-ը: Մեղմացվել են սահմանված որոշ պատասխանատվության միջոցները և միասնականացվել են հարկվող օբյեկտների նկատմամբ տարբեր հարկատեսակներով կիրառվող հարկման կանոնները, կանոնակարգվել հարկային օրենսդրությունում առկա տարընթերցումներն ու երկիմաստությունները:
Նախարարն անդրադարձել է նաև տնտեսության ստվերային երևույթների կրճատման ուղղությամբ տարվող հսկողական աշխատանքներին, շեշտելով, որ ոլորտում դեռևս բավականին անելիքներ կան: «Պետք է հասնենք նրան, որ ստուգումներն իրականացվեն բացառապես ռիսկային չափանիշներով, զարգացնելով հարկային մարմնի վերլուծական կարողությունները` ժամանակին ռիսկերի հայտնաբերման նպատակով», - շեշտել է Գ. Մարտիրոսյանը:

Для развития предпринимательства в Арцахе сформировано льготное налоговое поле: министр
СТЕПАНАКЕРТ, 13 января АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту Арцахпресс заявил на состоявшейся 12 января пресс-конференции министр финансов Григорий Мартиросян.
По его словам, с 1 января 2018 года в этом плане имели место значительные изменения. В частности, продлены сроки установленных налоговых льгот в ряде сфер, в том числе срока освобождения от уплаты НДС до 1 января 2021 года - на реализацию производимой в республике сельскохозяйственной продукции, договоров водоснабжающих компаний по снабжению оросительной водой, на деятельность по выращиванию сельскохозяйственных культур и саженцев,а также на жилищное строительство. Смягчён ряд санкций,скоординированы нормы налогообложения облагаемых налогами объектов по различным видам налогов , устранены имевшиеся в налоговом законодательстве разночтения и двусмысленные положения.
Министр затронул также проводимую контрольную деятельность по сокращению числа явлений теневой экономики, подчеркнув, что ещё многое предстоит сделать в этой сфере. «Мы должны добиться того, чтобы инспекции проводились исключительно по рисковым критериям, развивая при этом аналитические возможности налогового органа для своевременного выявления этих рисков», - заключил Г. Мартиросян.