Հռոմի պապն սկսում Է այցը Լատինական Ամերիկա
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հունվարի 15-ին սկսում Է իր այցը Լատինական Ամերիկա: Այցի պշտոնական ժամանակակարգի համաձայն՝ նախ քահանայապետը կայցելի Չիլի (հունվարի 15 – 18-ը), այնուհետեւ կլինի Պերուում մինչեւ հունվարի 21-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չիլիում Ֆրանցիսկոսը մտադիր Է լինել մայրաքաղաք Սանտյագոյում, Տեմուկո եւ Իկիկե քաղաքներում, հանդիպել երկրի նախագահ Միշել Բաչելետի հետ: Պերուում քահանայապետը Կլինի Լիմայում, Պուերտո Մալդոնադոյում, Տրուխիլիոյում:
Սա քահանայապետի արդեն վեցերորդ այցն Է Լատինական Ամերիկայի երկրներ:
Ուշագրավ Է, որ այս անգամ նա չի այցելում իր հայրենիք՝ Արգենտինա: Սակայն Չիլիի իշխանություններն ուխտավորների վիթխարի հոսք են սպասում հարեւան Արգենտինայից Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետի այցի ժամանակ, ինչի առնչությամբ անվտանգության ուժեղացված միջոցներ են ձեռնարկում սահմանին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Папа Римский начинает визит в Латинскую Америку
СТЕПАНАКЕРТ, 15 января АРЦАХПРЕСС - Согласно официальному расписанию визита, сначала понтифик посетит Чили (15-18 января), а затем будет в Перу до 21 января, сообщает РИА Новости.
В Чили Франциск намерен побывать в столице Сантьяго, городах Темуко и Икике, встретиться с президентом страны Мишель Бачелет. В Перу понтифик побывает в Лиме, Пуэрто-Мальдонадо, Трухильо.
Это уже шестой визит понтифика в страны Латинской Америки. Примечательно, что в этот раз он не посещает свою родину — Аргентину. Однако власти Чили ожидают огромного потока паломников из соседней Аргентины во время визита главы Римско-католической церкви, в связи с чем принимают усиленные меры безопасности на границе.