Թուրքիայի ԱԳՆ-ն մտահոգված է Սիրիայի սահմանների անվտանգության ուժեր ստեղծելու ԱՄՆ մտադրությամբ
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես իր դժգոհությունն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստվում են Սիրիայի հյուսիսում քրդական «Սիրիական դեկոմրատական ուժեր»-ի (SDF) հետ ստեղծել «սահմանների անվտանգության ուժեր»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել:
Հայտարարության մեջ պաշտոնական Անկարան Սիրիայի քրդական ուժերի հետ համագործակցությունն անվանել է «սխալ և մտահոգիչ»: Թուրքական կողմի համոզմամբ՝ նման քայլը մեծապես վնասելու է նաև «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ պայքարին: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Միացյալ Նահանգների կողմից նման որոշումն անվանել է «ծայրաստիճան սխալ»:
«Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարող ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիան մտադիր է Սիրիայում ստեղծել սահմանների անվտանգության ուժեր՝ համագործակցելով «Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» հետ: Կոլաիցիայի մամուլի խոսնակ Թոմաս Վիլը հայտնել է, որ ակնկալվում է, որ ուժերի կազմում ներգրավված է լինելու շուրջ 30 հազար մարդ: Նրանք տեղակայվելու են Թուրքիայի և Իրանի սահմանի երկայնքով:
«Սիրիական դեմոկրատական ուժեր»-ն ընդդիմադիր դաշինք է, որի կազմում ներառված են մեծապես քրդեր, ինչպես նաև արաբներ և այլ էթնիկ ներկայացուցիչներ: Այն կազմավորվել է 2015 թվականի հոկտեմբերին՝ ԻՊ դեմ պայքարելու նպատակով:

Turkey says U.S. training of Kurdish YPG in Syria border force is unacceptable
Turkish President Tayyip Erdogan’s spokesman on Sunday denounced efforts by the U.S.-led coalition to train a border security force in northern Syria including Kurdish YPG fighters as worrying and unacceptable.
STEPANAKERT, JANUARY 15, ARTSAKHPRESS:Ibrahim Kalin said that, instead of ending support for the YPG, as Ankara has requested, “the USA is taking worrying steps to legitimise this organisation and make it lasting in the region. It is absolutely not possible for this to be accepted.”
Turkey considers the YPG to be an extension of the outlawed Kurdistan Workers Party (PKK), which has waged an insurgency in southeast Turkey since the 1980s. Ankara “will continue its fight against any terrorist organisation regardless of its name and shape within and outside its borders”, Kalin said.