Քաղաքագետ. Հայկական կողմերի արձագանքը միշտ էլ բավական կոշտ է լինում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 18-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Ըստ նրա՝ զինադադարի ռեժիմի խախտումը պատահական չէ: «Սրանում ռացիոնալ կարիք կա. ադրբեջանցիներին դա պետք է: Նրանք իրենք տարածքներ կորցրած են զգում, բնակչությունը դրանից հիասթափված է, եւ նրանց ասում են՝ եկեք բանակցություններ վարենք»,- նշել է Իսկանդարյանը:
Հայկական կողմերի արձագանքը, ընդգծել է քաղաքագետը, մշտապես լինում է բավական կոշտ: «Միշտ էլ զոհվածների ընդհանուր թիվը ադրբեջանական կողմի օգտին չի լինում», - նկատել է Իսկանդարյանը: Բայց եթե հայկական կողմերի արձագանքը, հավելել է նա, լինի զուտ ռազմական բնույթի, ապա արդյունքի չի հանգեցնի: «Արձագանքը չպետք է լինի նաեւ զուտ դիվանագիտական»,- միաժամանակ կարծում է քաղաքագետը:
Հիշեցնենք, նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական բանակի կողմից խոցվել էր ԼՂՀ ԶՈՒ Մի-24  ուղղաթիռը, որը ուսումնավարժական թռիչք էր իրականացնում: Երեք օդաչուները զոհվել են:

Политолог: Реакция армянских сторон всегда бывает достаточно жесткой
Инцидент со сбитым азербайджанскими ВС вертолетом ВВС Нагорно-Карабахской Республики – это отголосок августовских событий.
СТЕПАНАКЕРТ, 18  НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС-Об этом на пресс-конференции 18 ноября заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. По его словам, нарушение режима прекращения огня – не случайность. «В этом есть рациональная нужда: азербайджанцам это нужно.
Они ощущают себя потерявшими территории, население от этого фрустрировано, и им говорят: давайте вести переговоры», - отметил Искандарян. Реакция армянских сторон, подчеркнул политолог, всегда бывает достаточно жесткой. «Всегда общее число погибающих бывает не в пользу азербайджанской стороны», - заметил Искандарян.
Но если ответ армянских сторон, добавил он, будет чисто военного характера, то это не может привести к результату. «Реакция не должна быть и просто дипломатической», - одновременно считает политолог. Напомним, что 12 ноября ВС Азербайджана сбили вертолет «Ми-24» ВВС Нагорно-Карабахской Республики, который выполнял учебно-тренировочный полет. Трое пилотов погибли.