ԱԺ- ում հյուրընկալել են ԵԽ պատգամավոր Լարս Ադակտուսսոնին
Հունվարի 26-ին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է նախօրեին Ստեփանակերտ ժամանած Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Լարս Ադակտուսսոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի նախագահը բարձր է գնահարել եվրոպացի գործընկերների այցերը նշելով, որ դրանք նպաստում են եվրոպական արժեհամակարգի զարգացմանը Արցախում:
«Մեզ համար շատ թանկ են հարաբերությունները, որոնք մենք տարիների ընթացքում ձևավորել ենք եվրոպական կառույցների հետ»,-ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Լարս Ադակտուսսոնը նշել է, որ Արցախում է փաստահավաք առաքելությամբ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ այցի ընթացքում հավաքագրված տեղեկատվությունը օգտակար կլինի Արցախի մասին ճշգրիտ պատկերացում ձևավորելու և հետագա գործունեության ընթացքում կիրառելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են նաև մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների, խորհրդարանական մակարդակով համագործակցության, Արցախում դատական համակարգի անկախության և օրենքի գերակայության թեմաներով:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, ԱԳ փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը,ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել պատվիրակության հանդիպումը «Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան» բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը անդրադարձել է արտաքին քաղաքականության բնագավառում առկա խոչընդոտներին և ընդգծել, որ նման ձևաչափով հանդիպումները հնարավորություն են տալիս Արցախի ձայնը լսելի դարձնել:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ Ադակտուսսոնն անդրադարձել է Իրաքյան քրդերի և Իրաքում ու Սիրիայում քրիստոնյաների իրավունքներին, ինչպես նաև Թուրքիայի՝ Եվրամիությանն անդամակցությանը:
Հանդիպման ընթացքում արցախցի խորհրդարանականները հյուրերի հետ մտքեր են փոխանակել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հնարավոր լուծումների, անվտանգության, արցախյան ազատագրական պայքարի 30-ամյա հոբելյանի, Արցախում տեղական ինքնակառավարման և ներքաղաքական այլ հարցերի շուրջ:

В НС приняли депутата Европарламента Ларса Адактуссона
26-го января председатель НС Ашот Гулян принял прибывшую накануне в Степанакерт делегацию, возглавляемую депутатом Европарламента, членом комиссии по внешним отношениям Ларсом Адактуссоном.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 января АРЦАХПРЕСС - Приветствуя гостей, председатель парламента высоко оценил визиты европейских коллег, отметив, что они способствуют развитию европейской системы ценностей в Арцахе.
"Мы очень ценим эти отношения, которые мы на протяжении лет формировали с европейскими структурами", – подчеркнул Ашот Гулян.
Выразив признательность за прием, Ларс Адактуссон отметил, что находится в Арцахе с миссией по сбору фактов. Он выразил уверенность в том, что собранная в ходе визита информация будет полезна в деле формирования правильных представлений об Арцахе и ее применения в дальнейшей деятельности.
В ходе встречи стороны коснулись основных прав и свобод человека, сотрудничества на парламентском уровне, независимости судебной системы в Арцахе и верховенства закона.
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии по внешним сношениям Арзик Мхитарян, а также заместитель министра иностранных дел Армине Алексанян, председатель комиссии Ай-Дат Европы Гаспар Карапетян.
Затем состоялась встреча делегации с членами группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент".
Руководитель группы дружбы, заместитель председателя НС Ваграм Балаян коснулся препятствий, имеющихся во внешнеполитической сфере Арцаха, подчеркнув, что встречи в подобном формате способствуют тому, чтобы голос Арцаха был услышан.
Отвечая на вопросы депутатов, Адактуссон коснулся прав иракских курдов и христиан в Ираке и Сирии, а также вступления Турции в Евросоюз.
На встрече парламентарии Арцаха обменялись мнениями с гостями относительно возможных путей решения азербайджано-карабахского конфликта, безопасности, 30-й годовщины Арцахской освободительной борьбы, местного самоуправления в Арцахе и других внутриполитических вопросов.