Փարիզում Գարո Փայլանին Grand Vermeil պատվո մեդալ են հանձնել
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Գարո Փայլանը Փարիզում հանդիպել են Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների Համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միջոցառման ընթացքում Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն Գարո Փայլանին հանձնել է Grand Vermeil պատվո մեդալը, հայտնում է News.am-ը:
Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորին ծափահարել է ընթրիքին մասնակցող 500 մարդ:
«Ձեր կյանքը մշտական վտանգի մեջ է: Շնորհակալկություն այն բանի համար, ինչը դուք անում եք: Դուք ժողովրդավարության հերոս եք, հերոս, որը մարդու իրավունքներն է պաշտպանում: Ամեն անգամ, երբ մեր կարիքն ունենաք, հայերը ձեր կողքին կլինեն, Փարիզը ձեր կողքին կլինի»,- հայտարարել է Անն Իդալգոն:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ հրեական համայնքի ներկայացուցիչներ, ֆրանսիացի փաստաբան եւ պատմաբան, նացիստական հանցագործությունները մերկացնելու եւ պատժելու մարտիկ Սերժ Քլարսֆելդը կնոջ՝ Բեաթայի հետ, որը ստացել է հայ համայնքի «Խիզախության համար CCAF» մեդալը:
«Մենք մշտապես հայ ժողովրդի կողքին ենք եղել,- հայտարարել է Սերժը: - Եվ մենք պայքարում ենք այն բանի համար, որպեսզի Իսրայելը նույնպես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք նաեւ հույս ունենք, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը կընդունվի նաեւ Ֆրանսիայում՝ ճիշտ այնպես, ինչպես ընդունվել է հրեա համայնքին պաշտպանող օրենքը»:
Grand Vermeil պատվո մեդալի հավակնորդներին որոշում են քաղաքային եւ շրջանային խորհրդի պատգամավորները: Grand Vermeil-ն հիմնադրվել է 1948 թվականին: Այն շնորհվում է սեփական մասնագիտությամբ երակարատեւ, ազնիվ եւ պտղաբեր աշխատանքի համար:

French President Emmanuel Macron and Turkish deputy of parliament Garo Paylan met at the annual banquet of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France in Paris.
Garo Paylan awarded Grand Vermeil Medal (video)
STEPANAKERT, JANUARY 31, ARTSAKHPRESS:During the event, the Mayor of Paris, Anne Hidalgo, presented Garo Paylan with the Grand Vermeil Medal.
The Armenian-Turkish deputy was applauded by 500 people who were present at the event.
Anne Hidalgo thanked Garo for what his endeavors calling him a hero of democracy, a hero who defends human rights. Every time he needs them, the Armenians will be by his side, and Paris will be next to him, she assured.
Representatives of the Jewish community, a French lawyer, historian and a fighter for exposing and punishing Nazi criminals Serge Klarsfeld and his wife Beate were also present at the meeting.
In his speech Klarsfeld said they have always been close to the Armenian people and they are fighting for Israel’s recognition of the Armenian Genocide. He expressed hope that the law criminalizing the denial of the Armenian Genocide will also be adopted in France.