Բարեգործական ծրագրերով Արցախ են այցելել Թեհրանի «Զարթոնք» պարախմբի անդամները (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Զարթոնք» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար և պարուսույց Լորետա Ավետիսյանն ասել է, որ իրենք եղել են Հադրութի   շրջանի   Առաջամուղի,  Կարմրակուճի, Մարտակերտի  շրջանի  Կիչանի  կրթօջախներում և Ստեփանակերտի Քրիստափոր Իվանյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում:
«Թեհրանում կազմակերպել ենք մեր պարախմբի  բարեգործական  համերգը և  հավաքագրված ողջ հասույթը  նվիրաբերել ենք Արցախին: Մասնավորապես Ստեփանակերտի Ք. Իվանյանի անվան ռազմական վարժարանին ենք նվիրաբերել  վերնաշապիկներ, Կիչանի դպրոցի երեխաներին՝ սպորտային համազգեստ, գնդակներ և պրոյեկտոր. վերջինս միջոցով նրանք հնարավորություն կունենան դիտելու տեսանյութեր: Առաջամուղի, Կարմրակուճի կրթօջախներին էլ նվիրաբերել ենք գրատախտակներ, շերտավարագույրներ և մարզական իրեր»,- ավելացրել է Լ. Ավետիսյանը և նշել, որ Արցախին աջակցելու իրենց առաքելությունը շարունակական է լինելու:
Խոսելով Արցախում   նախկինում  իրականացված     ծրագրերի մասին՝ Լ. Ավետիսյանը տեղեկացրել է, որ 2017 թվականին  ևս   իրենք օժանդակություն են ցուցաբերել  Մարտակերտի շրջանի Կիչանի և Նոր Ղազանչիի միջնակարգ դպրոցին:
Այցի ընթացքում «Զարթոնք» պարախմբի անդամներն այցելել են  ՊԲ   զորամասեր, եղել առաջնագծում՝ զինվորներին հանձնելով նվերներ:Ստեփանակերտում  մասնակցել են Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին:
Մեր այն հարցին, թե  երբ են  պատրաստվում  համերգային ծրագրով  հանդես գալ Արցախում, մեր զրուցակիցն ասել է, որ այդ ուղղությամբ առաջիկայում   նախատեսված ծրագրեր ունեն:
Այցի ընթացքում «Զարթոնք» պարախմբի անդամներին  ընդունել   են   ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի, մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության և պաշտպանության նախարարները:
Տեղեկացնենք նաև, որ երեկ՝ փետրվարի 13-ին, Արցախի «Մայրություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հասմիկ Միքայելյանը «Զարթոնք» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար  Լորետա  Ավետիսյանին  պարգևատրել է «Մայրական երախտագիտություն» մեդալով:
Նշենք, որ «Զարթոնք» պարախումը ստեղծվել է 1989 թվականին և այս տարի լրանում է նրանց գործունեության 30-ամյակը:

Members of Tehran's Zartonk dance group visited Artsakh to implement charity projects.
STEPANAKERT, FEBRUARY 14, ARTSAKHPRESS:Creative director and choreographer of Zartonk dance group, Loreta Avetisyan, told Artsakhpress they have been in educational institutions of Arajamugh, Karmrakuch in Hadrut region, Kichan in Martakert region and in the Christapor Ivanyan Military and Sports College in Stepanakert.
''In Tehran we have organized charitable concert and donated all proceeds from the concert to Artsakh. Particularly we have donated shirts to the Christapor Ivanyan Military and Sports College, sports uniforms, balls and projector to the children of Kichan's school. We have donated blackboards, blinds and sports items to the eductional institutions of Arajamugh and Karmrakuch,'' said Loreta Avetisyan. She added that the mission of supporting Artsakh will be continuous.
Speaking about other projects implemented in Artsakh, the creative director said they have provided assistance the secondary school of Kichan and Nor Ghazanchi in Martakert region in 2017.
During their visit to Artsakh members of Zartonk dance group visited military units, were on the front line where they handed gifts to soldiers. They have participated in festivities dedicated to 30th anniversary of Artsakh Movement.
Artsakh President Bako Sahakyan, Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, Artsakh Minister of Education, Science and Sport, Minister of Culture, Youth Affairs and Tourism, as well as Defense Minister have received members of Zartonk dance group.