Արցախը նախորդ տարի հարկային եկամուտների աննախադեպ աճ է արձանագրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ակնկալվող 15 տոկոս տնտեսական աճի համար հիմք է հանդիսացել տնտեսական ակտիվությունը հանքաարդյունաբերության և արդյունաբերության այլ ճյուղերում: Աճը խթանելու համար հեռանկարային զարգացման ուղղություն է համարվում ՏՏ ոլորտը:
Ոլորտի նախորդ տարվա ձեռքբերումներից և այս տարվա անելիքներից խոսեց Արցախի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
- Պարոն Մարտիրոսյան, նախորդ տարի տնտեսական աճի ի՞նչ ցուցանիշ է արձանագրվել Արցախում և ի՞նչ գործոններ են նպաստել դրան:
-Դեռևս պաշտոնական տվյալներ չունենք տնտեսական աճի ցուցանիշների վերաբերյալ, հստակ պարզ կլինի մարտ-ապրիլ ամիսներին: Սակայն նախնական գնահատականներով մենք սպասում ենք բավականին բարձր՝ ընդհուպ 15 տոկոս տնտեսական աճ: Նման բարձր ցուցանիշի համար հիմք է հանդիսացել տարվա ընթացքում արձանագրված տնտեսական ակտիվությունը՝ առաջին հերթին հանքաարդյունաբերության, նաև արդյունաբերության այլ ճյուղերում: Գյուղատնտեսության ոլորտում 2017-ին ևս բավականին բարձր արդյունքներ են գրանցվել: Մեր գնահատականներով 15 տոկոս տնտեսական աճի մեջ հանքարդյունաբերության մասնաբաժինը կկազմի շուրջ 6 տոկոս, արդյունաբերության այլ ճյուղերինը՝ շուրջ 3, շինարարությանը՝ 2-3 տոկոս, իսկ մնացածը` ծառայությունների և այլ ոլորտների հաշվին:
-2018-ին տնտեսական աճի ի՞նչ ցուցանիշի եք ձգտում:
-Մենք ծրագրել ենք առնվազն 8 տոկոս տնտեսական աճ, սակայն մեր սպասումներն ավելի շատ են: Եվ կախված նրանից, թե ինչպիսի տնտեսական իրավիճակ և ներդրումային քաղաքականությունում ինչ հաջողություններ կունենանք, կարծում եմ՝ աճը կգերազանցի 8 տոկոսը:
- Աճը խթանելու համար Արցախը ո՞ր ուղղություններն է փորձում զարգացնել:
-Արցախի կառավարությունը տնտեսական քաղաքականության իրականացման որպես գերակա ուղղություն շեշտադրել է էներգետիկան: Մեծ թափ է ստանում հիդրոէներգետիկան: Կառավարությունը ներկայում նախատեսում է նաև վերականգնողական այլ աշխատանքներ: Սննդի, թեթև արդյունաբերության ճյուղերում որոշակի աշխատանքներ ևս կան: Իսկ ծառայությունների ոլորտում կառանձնացնենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, որը գերակա ճյուղ է հայտարարված: Որոշակի աշխատանքներ են իրականացվում՝ ստեղծելու միջավայր, որ հայաստանյան և միջազգային ընկերությունները հիմնադրեն մասնաճյուղեր, վերցնեն պատվերներ: ՏՏ ոլորտն Արցախի համար կարող է լինել հեռանկարային զարգացման ուղղություն: Գյուղատնտեսությունը և զբոսաշրջությունը ևս կարևոր ճյուղեր են: 2017-ն առանձնացավ զբոսաշրջիկների մեծ հոսքով:  Զարգացնում ենք և պատմական, և էկոլոգիական զբոսաշրջությունը: Տարբեր ուղղություններով առանձին նախագծեր են նախատեսվում, իսկ պետությունն աջակցում է դրանց:
-Պարոն, Մարտիրոսյան, որո՞նք են հարկային ոլորտի նախորդ տարվա խոշորագույն ձեռքբերումները:
-Եկամուտների առումով 2017-ին արձանագրեցինք աննախադեպ ցուցանիշ՝ եկամուտների գերակատարում շուրջ 6 տոկոսով: Նախորդ տարվա համեմատ արձանագրվել է 22 տոկոս աճ: Առնվազն վերջին 10 տարիների ընթացքում գերակատարման այդպիսի ցուցանիշներ չենք արձանագրել: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ  նման արդյունքն արձանագրվել է ոչ միայն հանքաարդյունաբերության ոլորտի աճի հաշվին: 2 մլրդ 200 մլն ընդհանուր գերակատարման  50 տոկոսից ավելին ապահովել են նաև  ոլորտի այլ խոշոր հարկատուներ:
-Կառանձնացնե՞ք խոշոր հարկատուներին:
-Այս տարի առաջին հարկատուն հանքաարդյունաբերության ոլորտից է, երկրորդը՝ կապի ոլորտի օպերատոր է, իսկ երրորդ տեղում են մի շարք շինարարական կազմակերպություններ:
-Իսկ որո՞նք եք համարում ոլորտի այս տարվա մարտահրավերները:
-Մենք բավականին բարձր նշաձող ենք սահմանել մեզ համար՝ և տնտեսական աճի, և հարկային եկամուտների առումով: Մարտահրավերներ կլինեն հիմնականում գյուղատնտեսության ոլորտում, քանի որ տարին սկսվեց ոչ այնքան բարենպաստ եղանակային պայմաններով:
-Հարցազրույցներից մեկում նշել էիք, որ այս տարվա պետական բյուջեում վերաբնակեցման նպատակով բնակարանաշինությանը մեծ ուշադրություն կդարձվի, այս առումով ի՞նչ քայլեր են նախատեսվում կամ արդեն արվել:
-2018-ին վերաբնակեցման համար նախատեսվում է տարբեր եղանակներով աջակցել վերաբնակեցման ցանկություն հայտնած ընտանիքներին: Օգնությունը կլինի շինանյութի տրամադրման, բնակարանաշինության և այլ տեսքով: Հիմնականում շեշտը կդրվի Շահումյանի և Քաշաթաղի շրջաններում, սակայն մնացած շրջաններից ևս կներգրավվեն գործընթացում:

Unprecedented tax revenue growth recorded in Artsakh in 2017
Artsakh recorded a nearly 6% tax revenue overexecution last year. The expected 15% economic growth was based on economic activity in the mining and other industry branches. The IT sector is considered to be a promising development direction for encouraging growth.
STEPANAKERT, FEBRUARY 15, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:Armenpress spoke to Artsakh’s finance minister Grigori Martirosyan on last year’s achievements of the country, as well as expectations of 2018.
Mr. Martirosyan, what indicator of economic growth has been recorded last year in Artsakh and what factors contributed to it?
We still don’t have official data on economic growth indicators, it will be specifically clear in March-April. But according to preliminary estimates we await a rather high – up to 15% economic growth. The economic activity of the year was a foundation for such a high indicator – first of all in the mining, industry and other branches. Rather high results have been recorded in the agriculture sector as well. According to our estimates the share of mining in the 15% economic growth will comprise nearly 6%, industry and other branches – nearly 3%, construction – 2-3%, and the remaining at the expense of services and other sectors.
What economic growth indicator are you striving for in 2018?
We’ve planned a minimum of 8% economic growth, but our expectations are higher. And depending on what economic situation and successes in investment policy we will have, I think growth will exceed 8%.
What directions is Artsakh trying to develop to boost growth?
As a priority direction for economic policy the government of Artsakh has emphasized energy. Hydro-energy gains big momentum. The government is currently also planning other restoration works. There is certain work in the food, light industry branches also. While in the service sector we will point out information technologies, which is declared to be a priority branch. Works are underway to create an environment for Armenian and international companies to establish branches and take orders. The IT sector can be a promising development direction for Artsakh. Agriculture and tourism are also important branches. 2017 stood out with a big flow of tourists. We are developing both historical and ecological tourism. Individual projects are planned for different directions, and the government is support these projects.
Mr. Martirosyan, what are the biggest achievements in the tax sector of last year?
In terms of revenues we recorded an unprecedented indicator in 2017 – a nearly 6% over-execution of revenues. 22% growth was recorded against the previous year. We haven’t recorded such over-execution indicators at least for the past 10 years. I would like to especially emphasize that this result was recorded not only based on the growth of the mining sector. More than 50% from the total over-executed 2 billion 200 million was ensured by other major taxpayers also.
Please point out the major taxpayers
This year the first biggest taxpayer is from the mining sector, followed by a communications carrier, while several construction companies are the third.
Speaking about challenges for 2018, the minister says challenges will mostly be in the agriculture sector due to bad weather conditions of the beginning of the year.
In one of your interviews you mentioned that this year housing will be under the spotlight in the state budget. What actions have been taken or planned in this regard?
In 2018, we plan to support through various options families who are willing to re-settle. Support will be in the form of construction materials, apartment construction and others. The main emphasis will be on the Shahumyan and Kashatagh regions, but other regions will also be included.