Ֆրանսիայի նախագահն ու Կանադայի վարչապետը հաստատել են Երևան այցելելու մտադրությունը
Երևանում հոկտեմբերին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին մասնակիցների վերջնական ցանկը դեռևս պարզ չէ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Վերջնական ցանկը դեռևս հայտնի չէ: Սակայն ֆրանկոֆոն երկու կարևոր երկրների՝ Ֆրանսիայի և Կանադայի ղեկավարների մասնակցությունը հստակ է»,- ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարարը:
Հունվարի 24-ին L'Express պարբերականին տված հարցազրույցում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ գագաթնաժողովի արդյունքում «մենք կկարողանանք Հայաստանը ներկայացնել ողջ աշխարհին»: «Մենք կանենք ամեն հնարավորը, որպեսզի այն մեծ հաջողություն ունենա: Հաշվի առեք, որ աշխարհի պետությունների գրեթե կեսը ներկա կլինի Երևանում, հիմնականում պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների մակարդակով»,- ասել էր ՀՀ Նախագահը՝  պատասխանելով, հարցին, թե ինչ նշանակություն կունենա գագաթնաժողովի անցկացումը Հայաստանի համար:

The final list of participants of the La Francophonie Summit in Yerevan is not yet clear, deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan told reporters after today’s Cabinet meeting.
Macron, Trudeau confirm participation at Yerevan La Francophonie Summit
STEPANAKERT, FEBRUARY 15, ARTSAKHPRESS:“The final list isn’t yet known. But, the participation of the leaders of two very important Francophone countries – France and Canada – is certain,” Kocharyan said.
In a January 24 interview to L’Express, Armenia’s President Serzh Sargsyan said that as a result of the summit “we wil be able to present Armenia to the whole world”. “We wil do our best for it to have great success. Take into consideration that almost half of the world’s states wil be in Yerevan, mainly at the level of heads of state and heads of government,” the president said when asked what significance the summit wil have for Armenia.