Հայաստանը կմասնակցի Վաշինգտոնում անցկացվելիք «Ֆոլքլայֆ» փառատոնին
Կառավարությունը պահուստային ֆոնդից 49 միլիոն դրամ հատկացրեց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեին՝ այս տարվա հունիսի 27-ից հուլիսի 4-ն ԱՄՆ Վաշինգտոն քաղաքում անցկացվելիք «Ֆոլքլայֆ» փառատոնին մասնակցության համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ «Ֆոլքլայֆ» փառատոնում Հայաստանը ներկայացնելը նախատեսվում է իրականացնել «Հայաստան. ստեղծելով տուն» գաղափարի ներքո:
Նախատեսվում է այցելուներին ներկայացնել հայկական խոհանոցի և ձեռագործ արվեստի մշակութային ժառանգության վերափոխված այն արժեքները, որոնք համայնքի ձևավորման, զարգացման և տնտեսական կայունության հենքն են հանդիսանում:
«Ֆոլքլայֆ» ամենամյա փառատոնն իրականացվում է Վաշինգտոնի ազգային զբոսայգում, որտեղ գտնվում են բազմաթիվ թանգարաններ, հուշարձանային համալիրներ: Միջոցառումը կազմակերպվում է Սմիթսոնյան հաստատության կողմից, որն ունի հատուկ ֆեդերալ կարգավիճակ»,- ասաց փոխնախարարը:

Armenia to be represented at 2018 Folklife festival in Washington D.C., USA
The government of Armenia allocated 49 million drams from the reserve fund to the state tourism committee for the participation in the upcoming Folklife festival in Washington, USA June 27 – July 4.
STEPANAKERT, FEBRUARY 15, ARTSAKHPRESS:Deputy minister of economic development and investments Tigran Khachatryan said Armenia will be represented at the event under the Armenia – Creating Home idea.
"The Folklife annual festival is carried out in Washington’s national park, where numerous museums and monument complexes are located. The event is organized by the Smithsonian Institution, which has a special federal status”, the deputy minister said.
“The Armenia: Creating Home program at the 2018 Folklife Festival features two case studies offering a glimpse into Armenian culture, greatly influenced by its surroundings, heritage, and ongoing exchange with its many diasporas. Foodways presentations and artisan craft traditions tel the importance of economic and cultural sustainability in the face of change and how these practices create home—both in concept and in form”, Smithsonian Institution says on its website.