Լիբանանի բանակը մտադիր է բոլոր մջոցներն օգտագործել երկրի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար
Իսրայելի ագրեսիայի դեպքում Լիբանանի բանակը հնարավոր բոլոր միջոցներով կպաշտպանի երկրի ինքնիշխանությունը եւ իր հանքավայրերի նկատմամբ իրավունքը, հայտարարել է Լիբանանի բանակի հրամանատար Իմադ Աունը՝ տարածաշրջանային 8-րդ համաժողովի բացման ժամանակ։
Լիբանանի բանակը մտադիր է բոլոր մջոցներն օգտագործել  երկրի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ես, այսօր այս ամբիոնի մոտ կանգնած, եւս մեկ անգամ հաստատում եմ, որ մենք կտրականապես մերժում ենք Լիբանանի ինքնիշխանության եւ իր տնտեսական հնարավորությունները զարգացնելու նրա իրավունքի նկատմամբ Իսրայելի ոտնձգությունների փորձերը: Բանակը գործի կդնի իր բոլոր հնարավորությունները իսրայելական ցանկացած ագրեսիա հետ մղելու համար: Որպիսին էլ լինեն գինը եւ զոհերը»,- ասել է Աունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Հունվարի վերջին Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը հայտարարել էր, որ Միջերկրական ծովի շելֆում, այսպես կոչված, Բլոկ 9-ը հրեական պետությանն է պատկանում: Լիբանանի ղեկավարությունն այդ ժամանակ հանդես էր եկել Թել Ավիվի խիստ քննադատությամբ՝ համանման հայտարարությունները երկրի ինքնիշխանության դեմ ոտնձգություն որակելով:

Lebanon’s army will use every available means to confront any potential “Israeli aggression” no matter the cost, its commander said on Monday.
Lebanon army will confront any potential 'Israeli aggression': chief
STEPANAKERT, FEBRUARY 20, ARTSAKHPRESS:“I affirm again our categorical rejection of the Israeli enemy infringing on Lebanon’s sovereignty and its sacred right to exploit all its economic resources,” the Lebanese army quoted General Joseph Aoun as saying on Twitter. “The army will not spare any method available to confront any Israeli aggression, whatever that costs.”
U.S. diplomats have mediated recently between the two countries after a surge in tensions over a border wall which Israel is building and over Lebanon’s decision to explore for offshore energy near disputed waters.