Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևերը
Նիդերլանդների խորհրդարանը քվեարկության արդյունքներով ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունել է երկրի կոալիցիոն կառավարության մեջ մտնող Քրիստոնեական միություն կուսակցության անդամ Ջոել Ֆորդևինդի ներկայացրած Հայոց ցեղասպանության երկու բանաձևերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկացրեց Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի նախագահ Մաթո Հախվերդյանը:
«Բանաձևերի քվեարկություններին կողմ հանդես եկան գրեթե բոլոր խմբակցությունները. դեմ քվեարկեց միայն փոքրաթիվ խմբակցություններից մեկը, որի երեք անդամներն էլ ազգությամբ թուրք են: Բանաձևերն ընդունվեցին 142 կողմ ձայներով»,- ասաց Հախվերդյանը:
Առաջին բանաձևով վերահաստատվում է Նիդերլանդների կողմից 2004 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին որոշումը, իսկ երկրորդով պարտադրվելու է կառավարությանը նախարարի մակարդակով հինգ տարին մեկ անգամ ապրիլի 24-ին այցելել և հարգանքի տուրք մատուցել Ծիծեռնակաբերդում:

Parliament of Netherlands adopts two resolutions on Armenian Genocide
The parliament of the Netherlands has adopted the two resolutions on the Armenian Genocide authored by MP Joel Voordewind from Christian Union party with the absolute majority of the votes, President of the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands Mato Hakhverdyan said.
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS:“Almost all the factions voted in favor of the resolutions. Only one small faction voted against, the three members of which are Turks”, Hakhverdyan said, adding that 142 MPs voted in favor.
The first resolution reaffirms the decision of the Netherlands in 2004 to recognize the Armenian Genocide, while by the second resolution the foreign minister of the Netherlands will be obliged to visit Armenia and pay tribute to the victims of the Armenian Genocide at Tsitsernakaberd memorial complex each 5 th year.