Արցախը պետք է աշխատի բոլոր սպառնալիքները վերացնելու ուղղությամբ. Աշոտ Ղուլյանը
Ադրբեջանի իշխող վերնախավում 30 տարի անց էլ սկզբունքորեն վերաբերմունք չի փոխվել. ինչպես 1988 թվականին, այնպես էլ այսօր նրանք չեն կարողանում մարսել Արցախի ինքնորոշման հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկած «Արցախը Հայոց պետականության համար պայքարի քառուղիներում» միջազգային գիտաժողովին լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Նրա խոսքով` այն, ինչ որոշվեց 1988 թվականին, մեկընդմիշտ է, հետևաբար պետք է աշխատել բոլոր ուղղություններով՝ պետականությունը ամրապնդելով, տնտեսությունը նաև ռազմական հիմքերի վրա դնելով, ժողովրդագրական վիճակը բարելավելով, զբաղվելով մշակույթի, կրթության հարցերով, դիվանագիտական, քաղաքական միջոցներով միջազգային հանրության մեջ գտնելով դաշնակիցներ, ուժեր, որոնք կարող են նաև օգնել՝ այս խնդիրը առաջ տանելու համար:  «Ժամանակակից միջազգային հանրությունում խաղաղություն պարտադրելու բազմաթիվ տարբերակներ կան, և այս տեսանկյունից մենք գործ ենք ունենալու շատ ավելի կոմպլեքս քաղաքական իրավիճակի հետ:Հիբրիդային քաղաքականություն պետք է վարել»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ԱՄՆ հետախուզական ծառայության վերջին զեկույցում լայնածավալ պատերազմի վերսկսման հնարավորության մասին հայտարարությանը՝ Աշոտ Ղուլյանն ասաց, որ բազմիցս նման զգուշացումներ եղել են:
«Այն, որ բազմաթիվ անգամ այդպիսի զգուշացումներ եղել են, ցույց է տալիս տարածաշրջանում պայթյունավտանգ իրավիճակը, բայց չեմ էլ կարծում, որ այսօր իրավիճակն այնպիսին է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է նման կարգի գործողությունների: Թե ինչպիսին կլինի իրադրությունը, դժվար է այսօր ասել. այն, որ մենք պետք է աշխատենք այդ բոլոր սպառնալիքները վերացնելու ուղղությամբ, դա միակ ճանապարհն է»,-հավելեց նա:

Speaker of Parliament: Artsakh must work for elimination of all threats
Even 30 years later principled attitude hasn’t changed among the Azerbaijani ruling elite: just like in 1988, today also they are unable to stomach Artsakh’s self-determination issue, Artsakh Parliament Speaker Ashot Ghulyan said during a press briefing at the Artsakh In The Crossroads of Struggle For Armenian Statehood international conference in the Armenian National Academy of Sciences.
STEPANAKERT, FEBRUARY 23, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:In his words, what was decided in 1988 is once and for all, therefore work must be done in all directions, by strengthening statehood, placing the economy on military basis also, improving the demographic situation, dealing with cultural, educational issues, finding allies in the international community through diplomatic and political means, forces, who can also help in advancing this issue.
“There are numerous options of imposing peace in the modern international community, and from this perspective we will deal with a more complex political situation. We must engage hybrid policy”, he said.
Speaking about the recent US intelligence report on the probability of large scale hostilities, Ghulyan said similar warnings happened numerously.
“The fact that such warnings have happened numerously shows the fragile situation in the region, but I don’t think that today the situation is such that Azerbaijan is ready for such operations. It is difficult to say today what the situation will be like – the fact that we must work in the direction of eliminating all these threats is the only way”, he said.