Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահի նկրտումներն արժանացան միջազգային բացասական արձագանքի. Eurasianet
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից իբր իր «պատմական հողերը» վերադարձնելու մասին հայտարարությունը պաշտոնական Բաքվի կողմի համար վերածվեց լուրջ դիվանագիտական սկանդալի. Ռուսաստանը և Ֆրանսիան բացահայտ կերպով հորդորեցին Բաքվին դադարեցնել սադրիչ հայտարարությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին Eurasianet տեղեկատվական հարթակում  գրում է վերլուծաբան Բրեդլի Ջարդինը «Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահի պնդումներն արժանացան միջազգային բացասական արձագանքի» խորագրով հոդվածում:
Հեղինակը նշում է, որ Ադրբեջանի նախագահն իր ղեկավարած «Յենի Ազերբայջան» («Նոր Ադրբեջան») կուսակցության համագումարի ժամանակ փետրվարի 9-ին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանն անվանեց Ադրբեջանի «պատմական հող»՝ նշելով, թե այն իրենց «քաղաքական և ռազմավարական նպատակն է» և որ իրենք «պետք է քայլ առ քայլ աշխատեն դրան հասնելու համար»:
Վերլուծաբանն արձանագրում է, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պատասխանն այս հայտարարությանը չուշացավ. փետրվարի 12-ին նա մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց. «Մինչև նրանք դրանից չհրաժարվեն, այլ շարունակեն մնալ անուրջների գրկում ու զառանցեն Երևանը կամ Զանգեզուրը գրավելու մասին, որևէ հույս մենք չենք կարող տածել, որ խնդիրը կարող է լուծվել»:
Հեղինակը նշում է, որ շատ արագ խնդրին արձագանքեց նաև միջազգային հանրությունը: Մասնավորապես Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հիշեցրեց, որ ներկայում Ադրբեջանը խիստ լարված հարաբերությունների մեջ է հարևան Հայաստանի հետ, ուստի Ալիևի նմանօրինակ հայտարարությունները «բացահայտ կերպով չենք օգնի նպաստելու լարվածության թուլացմանը»:
Բրեդլի Ջարդինը գրում է, որ Ռուսաստանից հետո խնդրին անդրադարձավ նաև Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը՝ նախազգուշացնելով Ադրբեջանի ղեկավարությանը զերծ մնալու այնպիսի հայտարարություններից, որոնք կբորբոքեն նոր լարվածություն երկու երկրի միջև և այդպիսով կվնասեն նաև ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Eurasianet-ի հեղինակը փաստում է, որ հայկական կողմը, սակայն, անբավարար համարեց միջազգային նման արձագանքը պաշտոնական Բաքվի հայտարարություններին: Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը, մասնավորապես, հայտարարեց, որ «Հայաստանի նկատմամբ նախագահ Իլհամ Ալիևի տարածքային նկրտումներին միջազգային հանրության կողմից ադեկվատ պատասխանի բացակայությունը քաջալերել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Հասանովին կրկնել ուժի կիրառման սպառնալիքը»:
Բալայանի հայտարարությունը վերաբերում էր Զաքիր Հասանովի կողմից արված այն հայտարարությանը, թե «պատերազմը կարող է բռնկվել ամեն պահի»:
Բրեդլի Ջարդինը նշում է, որ Ալիևը նմանօրինակ հայտարարություններով հանդես է եկել նաև անցյալում: Հեղինակն ընդգծում է, որ որոշ մեկնաբաններ նրա վերջին թշնամական հռետորաբանությունը պայմանավորում են արտահերթ նախագահական ընտրություններով, որոնք կայանալու են ապրիլի 11-ին:
Նա ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանում նոր նախագահի քվեարկությունը տեղի կունենա ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից երկու օր անց: Ջարդինը նշում է նաև, որ Հայաստանի առաջնորդն ակնկալվում է, որ կզբաղեցնի երկրի վարչապետի պաշտոնը խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելուց հետո:
«Երկու առաջնորդներն էլ պարտավորվել են ակտիվացնել ղարաբաղյան խաղաղության գործընթացը»,- եզրափակել է Ջարդինը:

Притязания президента Азербайджана в отношении Армении встретили негативный международный отклик – Eurasianet
Притязания президента Азербайджана в отношении Армении и его желание «вернуть исконные земли» встретили негативный международный отклик и вылились в серьезный дипломатический скандал для азербайджанской стороны – Россия и Франция открыто призвали Баку прекратить провокационные заявления.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС - Об этом пишет аналитик  EurasianetБредлиДжардин в статье «Притязания президента  Азербайджана в отношении Армении встретили негативный международный  отклик».
Он  отмечает заявление  Алиева о Ереване как «исторической азербайджанской земле», сделанное им 9 февраля на съезде партии «Йени Азербайджан».
Как  пишет автор, не  заставил себя  ждатьответ президента  Армении, который 12 февраля заявил: «Пока они будут пребывать в грезах и бредить о захвате Еревана или Зангезура, мы не можем питать никаких надежд на решение  проблемы».
Автор отмечает, что и международный отклик последовал так же быстро. В частности, спикер МИД России Мария Захарова призвала руководство Азербайджана воздержаться от подобных заявлений, которые  отнюдь не  способствуют снижению напряженности.
Джардин пишет, что после  России пришел ответ и МИД Франции, который также призвал прекратить такие  заявления, которые провоцируют рост напряженности между  двумя странами и препятствуютрешению карабахской проблемы.
Автор Eurasianet отмечает, что армянская сторона посчитала международный отклик  недостаточным. Спикер МИД РА Тигран Балаян, в  частности, заявил, что «отсутствие  адекватного ответа  международной общественности за территориальные  притязания  Ильхама  Алиева окрылило министра обороны Гасанова на повторение применения силы» (Закир Гасанов заявил, что «война  может повториться в любой момент»).
БредлиДжардин напоминает, что Алиев выступал с такими заявлениями и раньше. Он отмечает, что некоторые  комментаторы связывают его последние  воинственные заявления с президентскими выборами.
Джардин привлекает внимание к  тому обстоятельству,  что голосование занового президента  Азербайджана состоится через два  дня  после завершения  срока президентства Сержа Саргсяна. Автор пишет, что лидер Армении с переходом на парламентскую систему предполагает занять пост главы правительства.