Պետքարտուղարությունից պահանջել են Սիրիայում կրակն անմիջապես դադարեցնել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նախօրեին ՄԱԿ ԱԽ-ն միաձայն բանաձեւ է ընդունել Սիրիայի ամբողջ տարածքում 30-օրյա հրադադարի եւ երկրում հումանիտար գործողությունների հեագա անցկացման մասին:
«Միացյալ Նահանգները կամենում է հրադադարի մասին բանաձեւի անհապաղ իրականացում: Ասադի ռեժիմը եւ նրան աջակցող դաշնակիցները պետք է դադարեցնեն Արեւելյան Գուտայի վրա հարձակումը, ինչպես նաեւ թույլ տան իրականացնել անմեղ բնակիչներին պարենի եւ դեղորայքի մատակարարումը»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Նաուերթը Twitter-ում:
Իր հերթին ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կաշխատի Սիրիայում հակամարտության կողմերի հետ, որպեսզի հրադադարի ռեժիմը անհապաղ ուժի մեջ տնի:
Նրա խոսքով՝ նման տարբերակը նախընտրելի կլիներ: «Սակայն իրատեսական լինենք»,- հավելել է մշտական ներկայացուցիչը: «Մենք կցանկանայինք կողմերին դրդել աշխատելու դրա վրա, մասնակցելու բանաձեւի լիակատար իրականացմանը, ինչպես տեքստում է նշված»,- ասել է դիվանագետը:

В Госдепе потребовали немедленно прекратить огонь в Сирии
США требуют немедленного выполнения резолюции Совета Безопасности ООН о прекращении огня в Сирии, заявила официальный представитель Госдепа Хезер Науэрт.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 февраля, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает РИА Новости, Совбез ООН накануне единогласно  принял резолюцию об установлении на всей сирийской территории 30-дневного перемирия и дальнейшем проведении гуманитарной операции в стране.
«Соединенные Штаты хотят немедленного выполнения резолюции о прекращении огня. Режим Асада и поддерживающие его союзники должны прекратить наступление на Восточную Гуту, а также позволить осуществлять доставку продовольствия и медикаментов нуждающимся невинным мирным жителям», — написала Науэрт в микроблоге в Twitter.
В свою очередь российский постпред при ООН Василий Небензя заявил, что Россия будет работать со сторонами конфликта в Сирии, чтобы режим прекращения огня вступил в силу немедленно.
По его словам, такой вариант был бы предпочтительным. «Но давайте быть реалистами», — добавил постпред.
«Мы бы хотели подталкивать стороны работать над этим, участвовать в выполнении (резолюции) полностью, как говорится в тексте», — добавил дипломат.