Եվրոպական Խորհրդարանի անդամները դատապարտել են Սումգաիթյան ջարդերը և մեկ րոպե լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը
Եվրոպական Խորհրդարանում տեղի է ունեցել Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարք, որին մասնակցել են Եվրոպական Խորհրդարանի անդամներ, դիվանագետներ, Եվրոպական հասարակական կազմակերպությունների և հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ, միջազգային փորձագետներ, լրագրողներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Միջոցառումների շրջանակներում Եվրոպական Խորհրդարանի անդամները հանդես են եկել Սումգայիթի հայկական ջարդերը դատապարտող հայտարարությամբ և բազմաթիվ ներկաների հետ միասին մեկ րոպե լռությամբ հարգել սումգայիթյան անմեղ զոհերի հիշատակը:
Ծավալվել են քննարկումներ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման, Արցախի ինքնորոշման իրավական և քաղաքական հիմքերի, ԵՄ-ի դերի ու նշանակության մասին:

Члены Европарламента осудили Сумгаитские погромы и уважают память о невинных жертвах минутой молчания
В Европейском парламенте состоялся ряд мероприятий, посвященных 30-летию Карабахского движения, в котором приняли участие члены Европейского парламента, дипломаты, представители европейских неправительственных организаций и армянских общественных структур, международные эксперты и журналисты.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 февраля, АРЦАХПРЕСС - Члены Европарламента выступили с заявлением, осуждающим погромы армян в Сумгаите, почтили минутой молчания память жертв резни в Сумгаите.
Состоялись дискуссии по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, правовые и политические основы самоопределения Арцаха, роль и значение ЕС.