Թուրքիան մտադրություն չուներ կյանքի կոչելու հայ-թուրքական արձանագրությունները. Բասքըն Օրան
Թուրք հայտնի պատմաբան, պրոֆեսոր Բասքըն Օրանը բնական է համարում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից հայ-թուրքական արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշման ընդունումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին պատմաբանն ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ նշելով, որ հայկական կողմը բավական երկար սպասեց: «Թուրքիայի Հանրապետությունը չուներ մտադրություն կյանքի կոչելու հայ-թուրքական արձանագրությունները: Դա առավել ևս անհնար էր «մեկ-մարդու» ռեժիմի պարագայում: Շատ ափսոս: Արձանագրությունները շահեկան էին լինելու երկու կողմերի համար էլ»,- արձանագրեց Օրանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 1-ին հրավիրած Ազգային անվտանգության խորհրդինիստում հայտարարեց «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաuտանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին:
Նա հանձնարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին հայ-թուրքական արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը դադարեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիայի Հանրապետությանը:

Turkey didn’t intend to implement protocols – historian Baskin Oran on Armenia’s termination of ratification procedure
Turkish historian Baskin Oran says it is natural that the President of Armenia decided to terminate the ratification process of the Armenian-Turkish protocols.
STEPANAKERT, MARCH 2, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“The Republic of Turkey didn’t intend to implement the Armenian-Turkish protocols. It was even more impossible in the case of a “one man” regime. It is very unfortunate. The protocols would have been beneficial for both sides”, Oran said.
On March 1 President of Armenia Serzh Sargsyan has signed a decree on terminating the procedure of conclusion of the “Protocol on the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “Protocol on development of relations between of the Republic of Armenia and the Republic of Turkey”.