Ադրբեջանը հայտնվել է մեկուսացված վիճակում. Կարեն Միրզոյան
Այսօր Արցախի պետական համալսարանում կայացել է «Արցախի երիտասարդության ձայնը» ծրագրի 4-րդ դասընթացը, որի կազմակերպիչներն են ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունն և «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպությունը:
Ադրբեջանը  հայտնվել է մեկուսացված վիճակում. Կարեն  Միրզոյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դասընթացը վարում են «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը և «Արցախի ժողովրդական դիվանագիտության ինստիտուտ» ՀԿ նախագահ Իրինա Գրիգորյանը: Դասընթացին ներկա ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, անդրադառնալով ադրբեջանական ԶՈւ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ խոցված ԼՂՀ ՌՕՈւ «Մի-24» ուղղաթիռի ճակատագրի վերաբերյալ ուսանողներից մեկի հարցին, նշեց, որ ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առումով միջադեպը բացասական ազդեցություն է ունեցել, ինչը կրկին ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն ապակառուցողական դիրքերից է հանդես գալիս:
ԼՂՀ արտգործնախարարի խոսքով վերջին շրջանում հակամարտության գոտու երկայնքով Ադրբեջանի հրահրած իրավիճակի սրումը և լարվածության մեծացումը՝ կապված սահմանային սադրիչ միջադեպերի հետ, հայկական ուղղաթիռի խոցումը հակառակորդի կողմից այնքան էլ անսպասելի չէր: Այնուամենայնիվ, ըստ արտգործնախարարի՝ այն, ինչ տեղի ունեցավ նոյեմբերի 12-ին, աննախադեպ էր, քանի որ 1994 թվականի հրադադարի հաստատումից ի վեր նման միջադեպ չի եղել:
«Ադրբեջանն ստանալու է համաչափ պատասխան, որպեսզի հետագայում՝ նման քայլեր ձեռնարկելուց առաջ, երկար մտածի հետևանքների մասին: Սակայն մեր գլխավոր նպատակը շարունակում է մնալ օդաչուների ճակատագրերի պարզելն ու նրանց վերադարձնելը, որովհետև մենք հարցին մոտենում ենք մարդասիրական միջազգային օրենքները հարգելու տեսանկյունից: Ըստ այդ օրենքների՝  արգելվում է դիակապտություն կամ դիակների «վաճառքը», ինչի շուրջ ակտիվորեն շահարկում է Ադրբեջանը՝ կոպտորեն խախտելով այդ օրենքները»,-ընդգծել է Կ. Միրզոյանը՝ շեշտելով, որ առաջին անգամ չէ, երբ Ադրբեջանը խախտում է մարդասիրական միջազգային նորմերը. մինչ այդ էլ եղել են նախադեպեր, երբ այնտեղ հայ գերիները կամ սպանվել են կամ էլ գերությունից վերադառնալուց հետո են մահացել, քանի որ ադրբեջանական բանտերում  նրանք կտտանքների են ենթարկվել:
«Ակնառու է, որ այս ամենի հետևանքով Ադրբեջանը մեկուսացած վիճակում է հայտնվել»,-ամփոփել է արտգործնախարար Կ. Միրզոյանը:

Азербайджан оказался в изолированном положении: Карен Мирзоян
Сегодня в Арцахском государственном университете стартовал 4-ый этап программы “ Голос молодежи Арцаха”, организаторы - Министерство культуры и по делам молодежи и НПО "Европейская интеграция" .
Азербайджан оказался в изолированном положении:  Карен Мирзоян
СТЕПАНАКЕРТ, 21  НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС-Курс лекций прочли председатель общественной организации "Европейская интеграция" Карен Бекарян и председатель организации « Институт народной дипломатии Арцаха" Ирина Григорян.
Присутствовавший на встрече министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, возвращаясь к ситуации с нарушением азербайджанскими ВС режима перемирия в ходе выполнения учебно-тренировочного полета, в результате которого был сбит вертолет ВВС НКР «Ми – 24», и отвечая на вопрос студентов о судьбе членов экипажа, отметил, что этот инцидент оказал негативное влияние на урегулирование карабахо-азербайджанского конфликта, и это в очередной раз показывает деструктивную позицию Азербайджана. По словам министра, за последнее время на фоне провокаций на линии соприкосновения, сбитый противником армянский вертолет - не был полной неожиданностью.
Однако, то, что произошло 12 ноября, было беспрецедентным событием, поскольку с момента подписания соглашения о прекращении огня (1994г.) подобного инцидента не было. "Азербайджан получит “адекватный ответ”, чтобы в дальнейшем он долго думал бы о последствиях, прежде чем предпринять подобный шаг... Но нашей главной целью продолжает оставаться выяснение судьбы членов экипажа вертолета и их возврата, потому что мы подходим к проблеме с точки зрения соблюдения норм международного гуманитарного права.
В соответствии с нормами закона , запрещены мародерство и "продажа" трупов, вокруг чего и активно спекулируют в Азербайджане, открыто нарушая эти законы ", - подчеркнул К. Мирзоян, отмечая , что это не первый случай, когда Азербайджан нарушает международные гуманитарные права, потому что были случаи, когда пленные армяне были либо убиты, либо умирали после возвращения из плена , поскольку в азербайджанских тюрьмах подвергались пыткам. "Очевидно, что в результате всего этого, Азербайджан оказался в изолированном положении", - подытожил министр иностранных дел К. Мирзоян.