Հայտնի թուրք երգչուհուն դատապարտել են 10 ամսվա ազատազրկման Էրդողանին վիրավորելու համար
Հայտնի թուրք երգչուհի եւ դերասանուհի Զուհալ Օլջային դատապարտել են 10 ամսվա ազատազրկման 2016 թվականին ելույթի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին վիրավորելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում է Hurriyet թերթը։
Օլջայը մեղադրվում է ելույթի ժամանակ երգի տեքստը փոխելու եւ երգի բառերում Էրդողանի անունն ընդգրկելու համար՝ վիրավորական շարժում անելով երգի ժամանակ։ «Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան, այս ամենը դատարկություն է, այս ամենը սուտ է, կյանքը կավարտվի մի գեղեցիկ օր եւ դուք կասեք. «Ես մի երազանք ունեի»»,-news.am-ի փոխանցմամբ՝ նշվում էր երգի տեքստում։
Երգչուհին հերքել է մեղադրանքները՝ նշելով, որ օգտագործել է Էրդողանի անունը, քանի որ այն համահունչ է եղել երգի ռիթմին։

Известную турецкую певицу приговорили к 10 месяцам за оскорбление Эрдогана
Известная турецкая певица и актриса Зухал Олчай приговорена к 10 месяцам лишения свободы за оскорбление президента Реджепа Тайипа Эрдогана во время выступления в 2016 году.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС - Олчай обвинили в том, что она изменила текст своей песни во время выступления, включив туда имя Эрдогана и сделала оскорбительный жест рукой во время пения, сообщает NEWS.am со ссылкой на Hurriyet. «Реджеп Тайип Эрдоган, все это пустота, все это ложь, жизнь закончится в один прекрасный день, и вы скажете: «У меня была мечта», говорилось в песне Олчай.
Сама она отвергает все обвинения, заявляя, что использовала имя Эрдогана, потому что  оно подходило по рифме,  и не преследовала «скрытых или оскорбительных мотивов». По ее словам,  жест рукой был направлен на зрителя.