Շուշիում կկազմակերպվի քանդակագործության 6-րդ միջազգային սիմպոզիումը
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության նախաձեռնությամբ հուլիսի 1-20-ը Շուշիում՝ կերպարվեստի պետական թանգարանի քանդակի պուրակում, անց է կացվելու շուշեցի քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի անվան քանդակագործության 6-րդ միջազգային սիմպոզիումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանն ասել է, որ սիմպոզիումին կարող են մասնակցել քանդակագործներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
«Սիմպոզիումի առանցքային մասը քանդակագործական ստեղծագործարանն է, որի շրջանակներում մասնակից քանդակագործներից յուրաքանչյուրը կկերտի «Պայքար» թեմայով իր քանդակը: Ստեղծագործարանում կերտված քանդակները կմնան Շուշիում և կտեղադրվեն քաղաքի տարբեր վայրերում: Սիմպոզիումի նպատակն է նպաստել կերպարվեստի ժանրերից մեկի` քանդակագործության զարգացմանն Արցախում, միջազգային համագործակցության խթանմանը կերպարվեստի բնագավառում, հայ և օտարազգի  արվեստագետների համար ստեղծել մշակութային և մասնագիտական շփման հարթակ, նպաստել նաև  Շուշիի երբեմնի մշակութային դիմագծի վերականգմանը՝ հավերժացնելով շուշեցի մեծանուն քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի անունը»,- մասնավորապես նշել է Լ. Գասպարյանը:
Ի դեպ, դիմումների վերջնաժամկետը մայիսի 30-ն է, և սիմպոզիումին մասնակցել ցանկացողները կարող են լրացնել օնլայն դիմում-հայտ՝ ուղարկելով այն սիմպոզիումի ֆեյսբուքյան կայքէջին:
Նշենք, որ միջոցառումը կազմակերպելու համար ստեղծված է գեղարվեստական խորհուրդ, որի կողմից, ըստ ուղարկված ռեզյումեների, կընտրվեն  մասնակից քանդակագործները, ովքեր էլ կտեղեկացվեն նախօրոք:

В Шуши пройдет 6-ой Международный симпозиум по скульптуре
С 1 по 20 июля по инициативе Министерства культуры, молодежи и туризма Республики Арцах в Шуши пройдет VI Международный симпозиум скульптуры имени Акопа Гюрджяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 апреля, АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «АРЦАХПРЕСС» директор Государственного музея изобразительных искусств Шуши Лусине Гаспарян сказала, что симпозиум открыт для скульпторов из разных стран.
«Основная часть симпозиума - создание скульптуры, в которой каждый из участвующих скульпторов будет изображать «Борьбу». Скульптуры, созданные в мастерской, останутся в Шуши и будут размещены в разных частях города. Симпозиум призван содействовать изобразительному искусству, развитию скульптуры в Арцахе, а также международному сотрудничеству, чтобы создать платформу для культурного и профессионального контакта между армянскими и зарубежными художниками, вернуть прежний культурный образ города Шуши, увековечив известное имя великого скульптора Шуши Акопа Гюрджяна», - отметила в частности Л. Гаспарян.
Между тем, крайний срок подачи заявки - 30 мая. Желающие принять участие в симпозиуме могут заполнить онлайн-заявку, отправив ее на страницу симпозиума на Facebook.
Следует отметить, что для организации мероприятия был создан художественный совет, который отбирает участников симпозиума согласно их резюме. Детали мероприятия частникам сообщат заранее.