Շուշիում կկազմակերպվի քանդակագործության 6-րդ միջազգային սիմպոզիումը
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության նախաձեռնությամբ հուլիսի 1-20-ը Շուշիում՝ կերպարվեստի պետական թանգարանի քանդակի պուրակում, անց է կացվելու շուշեցի քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի անվան քանդակագործության 6-րդ միջազգային սիմպոզիումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանն ասել է, որ սիմպոզիումին կարող են մասնակցել քանդակագործներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
«Սիմպոզիումի առանցքային մասը քանդակագործական ստեղծագործարանն է, որի շրջանակներում մասնակից քանդակագործներից յուրաքանչյուրը կկերտի «Պայքար» թեմայով իր քանդակը: Ստեղծագործարանում կերտված քանդակները կմնան Շուշիում և կտեղադրվեն քաղաքի տարբեր վայրերում: Սիմպոզիումի նպատակն է նպաստել կերպարվեստի ժանրերից մեկի` քանդակագործության զարգացմանն Արցախում, միջազգային համագործակցության խթանմանը կերպարվեստի բնագավառում, հայ և օտարազգի  արվեստագետների համար ստեղծել մշակութային և մասնագիտական շփման հարթակ, նպաստել նաև  Շուշիի երբեմնի մշակութային դիմագծի վերականգմանը՝ հավերժացնելով շուշեցի մեծանուն քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի անունը»,- մասնավորապես նշել է Լ. Գասպարյանը:
Ի դեպ, դիմումների վերջնաժամկետը մայիսի 30-ն է, և սիմպոզիումին մասնակցել ցանկացողները կարող են լրացնել օնլայն դիմում-հայտ՝ ուղարկելով այն սիմպոզիումի ֆեյսբուքյան կայքէջին:
Նշենք, որ միջոցառումը կազմակերպելու համար ստեղծված է գեղարվեստական խորհուրդ, որի կողմից, ըստ ուղարկված ռեզյումեների, կընտրվեն  մասնակից քանդակագործները, ովքեր էլ կտեղեկացվեն նախօրոք:

Sixth international sculpture symposium to be organized in Shushi, Artsakh
From July 1 to 20, at the initiative of Artsakh Ministry of Culture, Youth Affairs and Tourism, the sixth international sculpture symposium named after a sculptor from Shushi Hakob Gyurjyan will be held at the sculpture park of Shushi State Museum of Fine Arts.
STEPANAKERT, APRIL 5, ARTSAKHPRESS:Director of the Shushi State Museum of Fine Arts, Lusine Gasparyan, told Artsakhpress sculptors from all over the world can take part in the symposium.
“The main part of the symposium is the sculpture studio, where under the theme of “Struggle” each of the participants will create their own sculpture. Sculptures created at the studio will remain in Shushi and will be placed at different parts of the town. The symposium aims at contributing to the development of a genre of fine arts — sculpture, in Artsakh; boosting the international cooperation in the field of fine arts; creating a cultural and professional communication platform for the Armenian and foreign artists,  fostering the restoration of Shushi’s cultural image and immortalizing the name of sculptor Hakob Gyurjyan,’’ Lusine Gasparyan said, in particular.
Deadline of applications is May 30. Those who want to participate in the symposium can fill in an online application and send it here.