USAID–ը 10.7 մլն դոլարով կավելացնի Հայաստանին տրամադրվող դրամաշնորհը
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) 10.7 մլն դոլարով կլրացնի Հայաստանին տրամադրվող դրամաշնորհը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Համապատասխան լրացումը կառավարության ապրիլի 5-ի նիստի որոշմամբ կկատարվի ԱՄՆ–ի եւ ՀՀ–ի միջեւ կնքված «Ավելի մրցունակ եւ զանազանեցված մասնավոր հատվածի շուրջ» օժանդակության դրամաշնորհային համաձայնագրում։ Որոշման նախագիծը ներկայացրել է տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
2010 թվականի օգոստոսի 6-ին կնքված համաձայնագրով նախատեսվում էր Հայաստանին տրամադրել 62.6 մլն դոլարի չափով դրամաշնորհ։ Դրամաշնորհի լրացված տարբերակով դրամաշնորհը կկազմի 73.2 մլն դոլար։ Միաժամանակ, համաձայնագրի գործողության ժամկետը երկարացվել է 1 տարով եւ կավարտվի 2020 թվականի սեպտեմբերի 30–ին՝ նախկին 2019 թվականի սեպտեմբերի 30–ի փոխարեն։

USAID дополнит предоставляемый Армении грант на $10,7 млн.
Агентство США по международному развитию (USAID) дополнит предоставляемый Армении грант на $10,7 млн.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 апреля, АРЦАХПРЕСС - Соответствующая поправка в грантовом соглашении «Более конкурентоспособный и диверсифицированной частный сектор», заключенном между правительствами США в лице USAID и Арменией в лице Министерства экономического развития и инвестиций, одобрена на заседании Правительства 5 апреля. Проект решения представил министр Сурен Караян.
По его словам, соглашением, заключенным 6 августа 2010 года, предусматривалось предоставить Армении грант в $62,6 млн. С внесением поправки сумма гранта составляет $73,2 млн. При этом срок действия соглашения продлен на 1 год и завершится 30 сентября 2020 года вместо предусмотренного ранее 30 сентября 2019 года.