Առաջին եռամսյակում պետբյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը գերազանցվել են 5.6 տոկոսով
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում Արցախի Հանրապետության պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը կազմել են 11 միլիարդ 304.2 մլն դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ ֆինանսների նախարարությունից՝ նշելով, որ եռամսյակի մուտքերի պլանավորված ցուցանիշը գերազանցվել է 5.6 տոկոսով կամ 604.2 մլն դրամով, իսկ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ աճը կազմել 74.6 տոկոս կամ 4 մլրդ 830 մլն 600 հազ դրամ:
Այն հարցին, թե ինչով է եղել պայմանավորված մուտքերի այդչափ ավելացումը, ֆիննախից պարզաբանեցին, որ 4 մլրդ 830 մլն 600 հազ դրամից 3 մլրդ 925 մլն 300 հազ դրամը պայմանավորված է «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ հանքագործական ընկերության կողմից վճարված հարկային եկամուտների աճով, իսկ 905.3 մլն դրամը կամ 18.7 տոկոսը` ապահովվել է հանրապետությունում արձանագրված տնտեսական աճի և հարկային մարմնի կողմից իրականացված հետևողական վարչարարության արդյունքում:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ պլանային առաջադրանքները գերակատարվել են բոլոր եկամտատեսակների գծով: Պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտների և տուրքերի գումարից 9 մլրդ 116 մլն 700 հազ դրամը կամ 80.6 տոկոսն ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների վարչությունում հաշվառված հարկ վճարողների հաշվին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 4 մլրդ 612 մլն 200 հազ դրամի կամ 71.2 տոկոսի դիմաց:

Tax revenues and fees to Artsakh state budget exceeded by 5.6% in first quarter
In the first quarter of the current year tax revenues and fees to the Artsakh Republic state budget comprised 11 bln 304.2 mln drams.
STEPANAKERT, APRIL 9, ARTSAKHPRESS:Artsakh Ministry of Finance told Artsakhpress about the aforementioned. The source added the planned indicator was exceeded by 5.6% or 604.2 mln drams. There is a growth of 74.6% as compared with the year past.
The ministry said 3 bln 925 mln 300 thousand drams from 4 bln 830 mln 600 thousand drams is conditioned by  increase in tax revenues paid by “Base Metals’’ CJSC. 905.3 mln drams or 18.7 % was provided by the economic growth registered in the republic as well as the consistent administration carried out by the tax body.
As the source informed, planned tasks were over-fulfilled in terms of all types of income. 9 bln 116 mln 700 thousand drams or 80.6% from the total amount of tax revenues and fees has been ensured at the expense of major tax payers.