Թուրքիայում ամերիկացի հոգևորականին սպառնում է մինչև 35 տարվա ազատազրկում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վերջինս Թուրքիայի իշխանությունների կողմից մեղադրվում է «Քուրդիստանի բանվորական» (ՔԲԿ-PKK)  և գյուլենական համայնքի հետ կապեր ունենալու, ինչպես  նաև լրտեսություն անելու մեջ։ Ամերիկացի քահանային սպառնում է մինչև 35 տարվա ազատազրկում։
Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր»-ն ու հիշեցնում, որ Բրունսոնը Իզմիրի բողոքական եկեղեցու սպասավոր է։ Նա Թուրքիայում ապրում է 23 տարի։ Իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում և իրեն մեղավոր չի ճանաչում:
«Իմ այստեղ գտնվելու միակ նպատակը Հիսուսի  մասին պատմելն էր։  2000թ. Իզմիր տեղափոխվեցինք։  Երբեք սխալ բան չեմ արել։ Պետությունը միշտ ինձ հետևել է։ Թուրքիայի դեմ երբեք չեմ գործել։ Հակառակը՝ Թուրքիան սիրել եմ։ 25 տարի Թուրքիայի համար աղոթել եմ։ Ես անմեղ եմ։ Ցանկանում եմ, որ ճշմարտությունը պարզվի։  Իմ դեմ ուղղված  մեղադրանքները չեմ ընդունում։ Ես նման գործունեություն չեմ ծավալել։ Գյուլենական համայնքն իմ կրոնի նկատմամբ վիրավորանք է։ Ես քրիստոնյա մարդ եմ, իսլամական շարժմանը չեմ մասնակցում։ Ես ցանկանում եմ աշակերտներին Հիսուսի մասին պատմել։ Իմ հավատքի  և կրոնի համար նման բաներն անընդունելի են»։
Բրունսոնը տեղեկացրել է, որ ինքն այժմ հոգեկան խնդիրներ ունի և ցանկանում է այլ բանտախուց տեղափոխվել։ Ներկա պահին հոգևորականը  դեղեր է օգտագործում։ Դատարանը խոստացել է ուսումնասիրել Բրունսենի պահանջը։
Դատարանը մերժել է Բրունսոնի իրավապաշտպանների միջնորդությունը, որոնք խնդրել էին մինչև հաջորդ դատական լսումներն ազատ արձակել  մեղադրյալին։
Դատական լսումներին ներկա է եղել նաև ամերիկացի սենատոր Թոմ Թիլլիսը, ինչպես նաև ամերիկացի քաղաքական գործիչ  Սեմ Բրաունբեքը, ով դատալսումներից հետո խոսել էր լրագրողների հետ։ Նա նշել է, որ Թուրքիայի դատարանը ամերիկացի հոգևորականին անհապաղ ազատ արձակելու որոշում պետք է կայացնի։ Ըստ նրան՝ ԱՄՆ-ն ուշադիր հետևում է գործի ընթացքին։ Բրաունբեքը հայտնել է, որ ինքը մեկնելու է Անկարա և թուրք պաշտոնյաների հետ քննարկելու է նշյալ հարցը։

U.S. pastor denies allegations of coup links as Turkey trial begins
A U.S. pastor denied allegations of links to a group accused of orchestrating a failed military coup in Turkey as he went on trial on Monday in a case that has compounded strains in U.S.-Turkish relations, Reuters reports.
STEPANAKERT, APRIL 17, ARTSAKHPRESS:Andrew Brunson, a Christian pastor from North Carolina who has lived in Turkey for more than two decades, was indicted on charges of helping the group that Ankara holds responsible for the failed 2016 coup against President Tayyip Erdogan. He faces up to 35 years in prison.
“I’ve never done something against Turkey. I love Turkey. I’ve been praying for Turkey for 25 years. I want truth to come out,” Brunson told the court in the western Turkish town of Aliaga, north of the Aegean city of Izmir.
Brunson has been the pastor of Izmir Resurrection Church, serving a small Protestant congregation in Turkey’s third largest city.
“I do not accept the charges mentioned in the indictment. I was never involved in any illegal activities,” said Brunson, wearing a white shirt and black suit and making his defense in Turkish. His wife was in the courtroom, as were North Carolina Senator Thom Tillis and the U.S. envoy for religious freedom, Sam Brownback.
At the end of the hearing, the court ruled Brunson should remain in jail as the trial continues, the pastor’s lawyer told reporters. He said the next hearing will be on May 7.
Brunson’s trial is one of several legal cases roiling U.S.-Turkish relations. The two countries are also at odds over U.S. support for a Kurdish militia in northern Syria that Turkey considers a terrorist organization.
Washington has called for Brunson’s release while Erdogan suggested last year his fate could be linked to that of U.S.-based Muslim cleric Fethullah Gulen, whose extradition Ankara has repeatedly sought to face charges over the coup attempt.
Brunson’s lawyer said the pastor, detained 18 months ago, was in custody because of his religious beliefs. Turkey is a majority Muslim country though constitutionally secular.
“There is evidence that shows Brunson was arrested due to his faith,” Ismail Cem Halavurt told Reuters on the eve of the trial, saying Brunson’s religious role had been “classified as aiding terror organizations”.