Լավրովը մեկնաբանել Է ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Անկարային C-400 ռուսական համալիրների մատակարարման նկատմամբ
Ռուսաստանը շանտաժ Է համարում Թուրքիային C-400 ռուսական համալիրների մատակարարման նկատմամբ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, հայտարարել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնական Ուես Միթչելը հայտարարել Է, որ Անկարան ՌԴ-ից C-400 զենիթահրթիռային համալիրների գնումից հետո կարող Է պատժամիջոցների տակ հայտնվել CAATSA-ի շրջանակներում:
«Միթչելի այն հայտարարությունը, թե Անկարան կարող Է պատժամիջոցների տակ հայտնվել, եթե գնի C-400, դա հենց նման շանտաժի օրինակ Է այն հաշվարկով, որ կհաջողվի անբարեխիղճ մրցակցություն ապահովել ամերիկյան ընկերությունների համար»,-ասել Է Լավրովը:
Նրա խոսքով, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարն օրերս ասել Է, որ C-400-ի գնման որոշումը Թուրքիայի ազգային որոշումն Է: «Միացյալ Նահանգները՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, պետք Է անսա հավաքական այն կարծիքին, որը հայտնում Է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարը»,-նշել Է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

FM Lavrov comments on US stance on supply of S-400 Russian missile systems to Turkey
Russia considers the US’s stance on supply of S-400 missile systems to Turkey as a blackmail, Russian foreign minister Sergey Lavrov said, RIA Novosti reports.
STEPANAKERT, APRIL 20, ARTSAKHPRESS:Earlier Wess Mitchell, Assistant Secretary of State, Bureau of European and Eurasian Affairs, said Ankara may face sanctions under CAATSA after purchase of the S-400 missile systems from Russia.
“Mitchell’s statement according to which Ankara may face sanctions if it buys S-400 systems, is an example of a typical blackmail”, Lavrov said.
The Russian FM said the NATO chief recently said that Turkey’s decision to buy S-400 systems is its national decision.