Դատարանը հրապարակել է 2007 թվականին դիվերսանտի կողմից Շահումյանի շրջանում նկարահանված տեսանյութերը
Այսօր ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում շարունակվել է ընթացիկ տարվա հուլիսին Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ Շահբազ Գուլիևի եւ Դիլհամ Ասկերովի գործով դատավարությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դատական նիստում ներկայացվել են դիվերսանտների ձերբակալման պահին նրանց մոտից առգրավված տեսասկավառակներում առկա նյութերը, որոնք 2007 թվականի հունիս և սեպտեմբեր ամիսներին տեսանկարահանել էր ԼՂՀ պետական սահմանը ապօրինաբար հատած ամբաստանյալ Դ. Ասկերովը։
Տեսանյութերում, որոնք ուղեկցվում են Ասկերովի մեկնաբանությամբ, մանրամասն նկարագրվում է Շահումյանի շրջանի հայկական բնակավայրերի դիրքը, ժողովրդագրական տվյալներ, բնակչության զբաղվածության ու ենթակառուցվածքների մասին։ Ամբաստանյալն իր կատարած տեսանկարահանումներում առանձնահատուկ տեղ է հատկացրել շրջանում տեղակայված ԼՂՀ ՊԲ զինվորական ստորաբաժանումների և ռազմական տեխնիկայի մակնիշներին ու տեղակայման վայրերին։ Բացի այդ տեսանյութերի մեջ կատարած իր մեկնաբանություններում նա հաճախ էր հնչեցնում հայերի նկատմամբ ազգային ատելություն պարունակող արտահայտություններ՝ իր հայրենակիցներին կոչ անելով ստեղծել պարտիզանական ջոկատներ՝ Շահումյանի շրջանը հետ գրավելու համար։ Հատկանշական է, որ նա իր մեկնաբանություններից մեկում իրեն Շահումյանի շրջանում գտնվելու հնարավորություն ընձեռելու համար հատուկ շնորհակալություն է հայտնում ոմն Աբգան Մուալիմովին և նրա պետին։
Պատասխանելով տեսանյութերի շուրջ դատախազ Կարեն Գաբրիելյանի և դատավոր Անատոլի Թադևոսյանի հնչեցրած հարցերին՝ ամբաստանյալ Ասկերովը ժխտել է իր կապն ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կամ զինվորականների հետ՝ պնդելով, որ տեսանկարահանումներն իբր կատարել է միայն անձնական ու ընտանեկան դիտումների նպատակով։
Նշենք, որ ԼՂՀ ժողովրդագրական վիճակի, բնակչության զբաղվածության, ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև ռազմական բնույթի տեղեկություններ հավաքելու և տարածելու համար Դ. Ասկերովին մեղադրանք է առաջադրվել ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածով։
«Արցախպրեսը» հետևում է դատավարության ընթացքին և հաջորդիվ ևս կներկայացնի քրեական գործի այլ մանրամասներ։

Суд обнародовал видеоматериалы, заснятыe диверсантами в 2007 году в Шаумянском районе
Сегодня на Суде первой инстанции общей юрисдикции НКР продолжался судебный процесс по делу двух членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группы, граждан Азербайджанской Республики Шахбаза Гулиева и Дильхама Аскерова, в июле текущего года незаконно пересекших государственную границу НКР в Шаумянском районе.
СТЕПАНАКЕРТ, 27  НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС-На суде были представлены изъятые во время ареста видеоматериалы, заснятыe подсудимым Д. Аскеровым в июне и сентябре 2007 года, в ходе незаконного пересечения им государственную границу НКР.
В видеоматериалах, которые сопровождаются комментариями Аскерова, подробно описывается географическое расположение населенных пунктов Шаумянского района, приводятся данные о демографическом положении, о занятости населения и инфраструктурах района. Подсудимый в осуществленных им видеосъемках уделил особое внимание местам дислокации воинских подразделений Армии обороны НКР, маркам военной техники.
Кроме того, в своих комментариях он часто озвучивает содержащие национальную ненависть к армянам выражения, призывая своих соотечественников создать партизанские отряды с целью отвоевания Шаумянского района. Стоит отметить, что в одном из своих комментариев он благодарит некоего Агбана Муалимова и его шефа за предоставленную возможность оказаться в Шаумянском районе.
Ответив на вопросы прокурора Карена Габриеляна и судьи Анатолия Tадевосяна касательно видеоматериалов, подсудимый Аскеров отказался признать свою связь с азербайджанскими спецслужбами и военными, утверждая, что видеосъемки осуществил будто лишь с целью личного и семейного просмотра. Отметим, что за сбор и распространение информации о демографическом положении, занятости населения, инфраструктурах, а также военного характера Аскерову предъявлено обвинение по статье 316 Уголовного кодекса НКР. "Aрцахпресс" следит за ходом судебного процесса и последовательно будет предоставлять другие подробности уголовного дела.