Գարնանացան մշակաբույսերի հերկի տակ 8 հազ. 260 հեկտար ցանքս է կատարվել
Հանրապետությունում գարնանացան մշակաբույսերի հերկի տակ նախապատրաստվել է ավելի քան 11 հազ. 367 հեկտար տարածք, որից 8 հազ. 260 հեկտարի վրա արդեն ցանքս է կատարվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ այդ թվում 3 հազ. 247.7 հա-ը կազմում է հացահատիկային (ներառյալ եգիպտացորեն), 376 հա-ը՝ հնդկացորեն, 3 հազ. 347.4 հա-ը՝ յուղատու, 167.7 հա-ը՝ ընդեղեն, 735.4 հա-ը՝ բանջարաբոստանային մշակաբույսեր (ներառյալ կարտոֆիլ) և 385.5 հա-ը՝ բազմամյա կերային խոտաբույսեր:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ նախորդ տարիների համեմատ՝ ցանքատարածությունների ավելացմանը զուգընթաց՝ դրական տեղաշարժ է նկատվում նաև դրանց կառուցվածքի բարելավման ուղղությամբ, ինչը չափազանց կարևոր է ցանքաշրջանառության կիրառման առումով, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հանրապետության հողատարածքները տարիներ շարունակ զբաղեցվել են աշնանացան մշակաբույսերով, ինչը բացասաբար է անդրադարձել հողերի բերրիության և մշակաբույսերի բերքատվության վրա: Բացի այդ, ընդլայնվել է գարնանացան մշակաբույսերի տեսակային կազմը. մշակության մեջ են դրվել գարնանացան այնպիսի կուլտուրաներ, ինչպիսիք են հնդկացորենը, հլածուկը, արևածաղիկը, կտավատը, սոյան, ոլոռը, ոսպը և բազմամյա կերային խոտաբույսերը:
Նշենք, որ հանրապետության շրջաններում շարունակվում են ցանքատարածքներին հարակից հրդեհավտանգ տարածքներում, դեպի ցանքատարածքներ տանող ճանապարհների եզրերին, ինչպես նաև առատ տեղումների հետևանքով փարթամորեն աճած մոլախոտային բուսականության դեմ պայքարի կազմակերպման շրջանակում հրդեհականխարգելիչ գոտիների ստեղծման աշխատանքները:

Площадь весеннего посева сельскохозяйственных культур составила 8, 260 тыс. гектаров
В Республике было выделено более 11, 367 гектаров земли для весеннего посева сельскохозяйственных культур, из которых уже обработано 8, 260 гектаров.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 апреля, АРЦАХПРЕСС - Об этом «Арцахпресс» сообщили в министерстве сельского хозяйства Республики Арцах. Из них 3,247.7 га – зерновые (включая кукурузу); 376 га – гречихи; 3, 347.4 га – масличных культур; 167.7 га – бобовые культуры; 735.4 га - овощные культуры (включая картофель) и 385.5 га – многолетние кормовые травы.
По словам источника, по сравнению с предыдущими годами, наряду с увеличением посевных площадей наблюдается позитивный сдвиг в сторону улучшения их структуры, что крайне важно для севооборота, учитывая тот факт, что земля была занята озимыми культурами в течение многих лет, что негативно сказалось на плодородии почвы и урожайности. Кроме того, были расширены разновидности яровых культур. Были посеяны такие культуры как гречиха, рапс, подсолнух, лён, соя, горох, чечевица и многолетние кормовые травы.
Следует отметить, что в регионах Республики продолжаются работы по созданию противопожарных зон в рамках организации борьбы с сорняками, а также из-за обильных осадков в легковоспламеняющихся районах, прилегающих к посевным участкам сельскохозяйственных угодий.