Ստամբուլում հայկական եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմի գործով կասկածյալը բերման է ենթարկվել
Ստամբուլի Քադըքյոյ թաղամասում գտնվող Սուրբ Թագավոր հայկական եկեղեցու վրա ռասիստական հարձակում իրականացրած անձը մայիսի 2-ին բերման է ենթարկվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է թուրքական Hurriyet Daily News-ը:
Ոստիկանությունը հայտնաբերել է կասկածյալին լքված շինությունում, որտեղ նա թաքնվելիս է եղել: Հաղորդվում է, թե նա հոգեկան խնդիրներ ունի և նախքան եկեղեցու վրա հարձակումը երկու անգամ ինքնասպանության փորձ է կատարել:
Մայիսի 1-ին Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունը միջադեպի առնչությամբ հայտարարություն էր տարածել, որում հայտնել էր, թե հայկական եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմի մասին իմանալուց հետո ՆԳ նախարար Սուլեյման Սոյլուն այցելել է Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին, եկեղեցու հիմնադրամի ղեկավար Արամ Բյուքյուջյանին ու Քադըքյոյ թաղամասի ղեկավար Մուստաֆա Օզարսլանին: Սոյլուն հայտնել էր, որ իրավապահ մարմինները ձեռնարկում են անհրաժեշտ քայլերը պատասխանատուներին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Man suspected in vandalism on Armenian Church of Istanbul detained
A suspect who conducted a racist attack on the Holy King Armenian Church in Kadikoy, a district in Istanbul, Turkey, has been detained on May 2, Hurriyet Daily News reports.
STEPANAKERT, MAY 2, ARTSAKHPRESS:The Police found him in a derelict building, where he was hiding. It is reported the suspect suffers psychological problems and before the attack on the Church he made two suicide attempts.
On May 1 Turkey’s interior ministry released a statement over the incident according to which minister Süleyman Soylu, after being notified over the vandalism on the Armenian Church, visited vicar of the Armenian Patriarchate of Istanbul, Archbishop Aram Ateshyan, head of the Church’s foundation Aram Bukucuyan and Kadikoy district governor Mustafa Ozarslan. The Turkish minister informed that the law enforcement agencies are taking the necessary measures to find the perpetrators of the attack.