ԱՀ մշակույթի նախարարությունը կաջակցի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի նկարահանման աշխատանքներին
Այսօր՝ մայիսի 2-ին, ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի, զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանի և «Ֆիշ Այ Արթ» մշակութային հիմնադրամի տնօրեն, կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հուշագրի ստորագրումից հետո քննարկվել են Ջ. Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» նոր ֆիլմի նկարահանման հետ կապված հարցեր, որին ներկա էին նաև ֆիլմի ստեղծագործական կազմի մի շարք անդամներ:
Կարևորելով նախաձեռնությունը՝ ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի, զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանն ասել է, որ լիազորությունների շրջանակներում ձգտում են ապահովել համագործակցությունն արվեստի և մշակույթի, հատկապես՝ կինոարվեստի բնագավառներում:
«Բարձրակարգ կինոն նոր լիցք է հաղորդում դերասանական արվեստին: Այն խթան է նաև Արցախն աշխարհին ճանաչելի դարձնելու գործում: Մենք ուզում ենք տեսնել Արցախը՝ որպես կինոնկարահանման հարթակ, որտեղ կամաց-կամաց պետք է լինեն տեղական նկարահանող խմբեր: Այդ կերպ մեզ մոտ կսկսի բարձրանալ հետաքրքրությունը կինոարվեստի նկատմամբ, որովհետև մենք, կարծես թե, մոռանում ենք կինոթատրոն այցելելու ավանդույթները: Ջ. Ավետիսյանի ստեղծագործության առանցքն Արցախն է, և ԱՀ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել նրան՝ հայրենանվեր ծրագրերը կյանքի կոչելու գործում»,- մասնավորապես նշել է Ս. Շահվերդյանը:
Իր հերթին կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանն ասելէ, որ շուրջ 2 տարի է, ինչ տարվում են «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի ստեղծման նախապատրաստական աշխատանքները:
«Մենք ևս համոզված ենք, որ այս ֆիլմը կնպաստի Արցախի ճանաչմանը: Ֆիլմում կներկայացվեն 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձությունները: Հերոսուհին օպերային երգչուհի է, ով Բաքվից վերադարձել է Արցախ և փորձում է վերանորոգվող թատրոնում բեմադրել օպերային ներկայացում: Ֆիլմի նկարահանումները նախատեսվում է սկսել ընթացիկ տարվա հուլիս-օգոստոս ամիսներին: Հուսանք՝ 2019-ին այն կսկսի իր հաղթարշավը բարձրակարգ կինոփառատոններում: «Դրախտի դարպաս»-ի բովանդակային մասը ներկայացվելու է անգլերենով՝ միջազգային հանրությանը հասկանալի լինելու նպատակով»,- ավելացրել է Ջ. Ավետիսյանը:

Министерство культуры Республики Арцах примет участие в съемках фильма «Врата в рай»
Сегодня, 2 мая, был подписан меморандум о сотрудничестве между министром культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Сергеем Шахвердяном и директором фонда культуры «Fish Eye Art» кинорежиссером Дживаном Аветисяном.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 мая, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», после подписания меморандума обсуждались вопросы, связанные со сьемками фильма Д. Аветисяна «Врата в рай», где также присутствовали некоторые члены съемочной группы.
Подчеркнув важность данной инициативы, министр культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян сказал, что в рамках своих полномочий они стремятся обеспечить сотрудничество в области искусства и культуры, в частности, в сфере кинематографии.
«Высокое качество кино придает новый импульс художественному искусству. Это также является стимулом для Арцаха, чтобы сделать его более узнаваемым в мире. Мы хотим видеть Арцах в качестве платформы для кино, где постепенно должны появляться местные режиссеры. Таким образом, мы проявляем интерес к кинематографии, так как, в последнее время, начинаем забывать традицию посещения кинотеатров. Основной темой работы Д. Аветисяна является Арцах, и правительство Республики готово содействовать ему в реализации патриотических программ», - сказал С. Шахвердян.
В свою очередь, кинорежиссер Дживан Аветисян сказал, что подготовительные работы к фильму «Врата в рай» проводятся уже почти два года.
«Мы также убеждены, что этот фильм будет способствовать признанию Арцаха. В фильме будут представлены события апреля 2016 года. Главная героиня - оперная певица, которая вернулась из Баку в Арцах и пытается открыть оперу в отреставрированном театре. Съемки фильма планируется начать в июле-августе текущего года. Надеюсь, в 2019 году он начнет свой триумф на кинофестивалях высокого уровня. Большая часть фильма будет идти на английском языке, чтобы он был доступен для международного сообщества», - добавил Д. Аветисян.