Շուշին ազատագրվեց հայ ռազմագիտական մտքի եւ համազգային միասնության շնորհիվ. Արա Բաբլոյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Շուշիի ազատագրման ու Հաղթանակի եւ խաղաղության օրվա առթիվ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից,ուղերձում ասվում է.
26 տարի առաջ գրվեց անցած դարավերջին անկախության համար հայ ժողովրդի մղած պայքարի ամենաշքեղ էջերից մեկը՝ ազատագրվեց ՇուշինԱյն դարձավ արցախահայության անվտանգության կարեւորագույն երաշխիքներից մեկը եւ նախադրյալներ ստեղծեց Արցախյան ազատամարտը հաղթանակով պսակելուայսօր ամուր պաշտպանված սահմաններ ունենալու համարՇուշին ազատագրվեց հայ ռազմագիտական մտքի եւ համազգային միասնության շնորհիվ:
Շնորհավորելով բոլորիս ու առաջին հերթին Երկրապահ կամավորականներինխոնարհվենք մեր բոլոր հերոսների պայծառ հիշատակի առջեւովքեր իրենց կյանքը չխնայեցին հայրենիքի սահմանների ու հայության ազատ ապրելու իրավունքի պաշտպանության համար:
Այսօր մենք տոնում ենք նաեւ Հաղթանակի ու խաղաղության օրըՀայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիզմի դեմ հաղթանակի համար հայ ժողովուրդը շատ թանկ գին վճարեցԱտելության վրա հիմնված գաղափարախոսությունն աշխարհում քաշել էր այնպիսի բաժանարար գծերորոնք վերացնելու համար զոհվեցին տասնյակ միլիոնավոր մարդիկխորտակվեցին հարյուր միլիոնավորների ճակատագրերըՄայիսի 8-ը եւ 9-ը աշխարհում նշվում են որպես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ զոհվածների հիշատակման եւ հաշտեցման օրերՄիշտ հիշենքոր տարբեր գաղափարներն ու տեսլականները պիտի միավորեն հասարակությունըայլ ոչ թե պառակտեն կամ արհեստական բարիկադներ կառուցեն տարբեր ըմբռնումների տեր մարդկանց միջեւ:
Կրկին շնորհավորում եմ այս նվիրական տոների առթիվխնկարկում հայրենիքի սահմանների պաշտպանության համար ընկածների հիշատակը եւ մաղթումոր միասնական ջանքերով կարողանանք խաղաղության ամեն մի օրն օգտագործել Հայաստանի ու Արցախի հզորացմանսահմանների պաշտպանության ամրապնդման եւ ժողովրդի բարօրության համար»

Спикер НС Армении А. Баблоян: Освобождение Шуши стало одним из главных гарантий безопасности армян Арцаха
Спикер Национального Собрания Армении Ара Баблоян направил поздравительное послание по случаю Праздника победы и мира и освобождения Шуши. Как сообщает Panorama.am, текст поздравления приводит пресс-служба парламента РА.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС - «Дорогие соотечественники,
26 лет назад была написана самая роскошная за прошедший век страница в истории борьбы армянского народа за независимость – освобождение Шуши. Это событие стало одним из главных гарантий безопасности армян Арцаха и создало предпосылки для увенчания победой в арцахской освободительной войне, прочно защищенных границ на сегодняшний день. Шуши был освобожден благодаря стратегической мысли и всенародному единству.
Поздравляя всех нас и в первую очередь добровольцев “Еркрапа”, преклоняемся перед памятью всех наших героев, которые не пожалели жизни во имя защиты границ Родины и обеспечения права армян на свободную жизнь.
Сегодня мы празднуем также день Победы и мира. Армянский народ заплатил очень высокую цену за победу над фашизмом в Великой Отечественной войне. Основанная на ненависти идеология провела в мире такие разделительные линии, для устранения которых погибли десятки миллионов людей, были загублены сотни миллионов судеб. 8 и 9 мая во всем мире отмечаются как Дни памяти и примирения, посвященные памяти жертв Второй Мировой войны.
Давайте всегда помнить, что разные идеологии и взгляды должны объединять общество, а не разделять или создавать искусственные баррикады между людьми с различными взглядами.
Вновь поздравляю с этими священными праздниками, чту память павших защитников границ Родины и желаю, чтобы совместными усилиями мы смогли использовать каждый мирный день для усиления мощи Армении и Арцаха, укрепления защиты границ и благосостояния народа», – говорится в поздравительном послании.