Նիկոլաս Մադուրոն ԱՄՆ դեսպանին որոշել է երկրից արտաքսել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, Մադուրոն հեռուստաուղերձով հանդես է եկել համապատասխան հայտարարությամբ` ԱՄՆ-ի դեսպան Թոդդ Ռոբինսոնին եւ նրա տեղակալ Բրայան Նարանխոյին 48 ժամ տալով երկրից հեռանալու համար, փոխանցում է news.am-ը:
Մայիսի 20-ին Վենեսուելայում նախագահական ընտրություններ անցկացվեցին: Ըստ ԿԸՀ-ի տվյալների՝ Նիկոլաս Մադուրոն քվեների 68 տոկոսով հաղթանակ է տարել: Ընդդիմադիր խոշոր կուսակցությունները որոշել էին բոյկոտել ընտրությունները `դրանք «կեղծ իմիտացիա» անվանելով:
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել, որով Միացյալ Նահանգներում ԱՄՆ քաղաքացիներին եւ իրավաբանական անձանց արգելվում է Վենեսուելայի սուվերեն պարտքի հետ գործարքներ իրականացնել:

Venezuela’s president Nicolás Maduro has said he will expel the top US diplomat to the country for allegedly conspiring against his government, The Guardian reported.
Venezuelan president expels top US diplomat
STEPANAKERT, MAY 23, ARTSAKHPRESS:In a televised address on Tuesday, Maduro gave Todd Robinson and his deputy, Brian Naranjo, 48 hours to leave the country.
Tensions have mounted mount between the two countries following Maduro’s victory in disputed presidential elections on Sunday. The White House has branded the election a “sham”.
Robinson is a career diplomat who previously served as ambassador to Guatemala. Venezuela and the US haven’t exchanged ambassadors since 2010. There was no immediate reaction from Robinson or the US embassy in Caracas.