Ազգային Ժողովում ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով. ԱԺ-ում արտահերթ նիստ է հրավիրվել
Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահի որոշմամբ և պատգամավորների նախաձեռնությամբ այսօր` հունիսի 4-ին տեղի է ունեցել ԱԺ արտահերթ նիստ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ նիստի մասնակիցներն անդրադարձել են օրակարգային երկու հարցերի՝ Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագծին և 2018 թվականի հունիսի 1-ին Ստեփանակերտւմ տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում ստեղծված իրավիճակին:
Նիստին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մինչ օրակարգային հարցերին անդրադառնալը, խոսել է հունիսի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի և դրան հետևած զարգացումների մասին:
ԱԺ նախագահն ասել է, որ Խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները ներգրավված են եղել խնդրի կարգավորման և համերաշխության մթնոլորտի վերականգնաման քայլերին, ինչպես հավաքների կազմակերպիչների հետ հանդիպումներին, այնպես էլ ԱՀ Նախագահի մոտ բազմաթիվ խորհրդակցություններին և քննարկումներին մասնակցելու առումով:
Նիստին՝ պատգամավորների կողմից քննարկվել և միաձայն հաստատվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագիծը:
Ըստ որոշման՝ քննիչ հանձնաժողովում ընդգրկված են 6 պատգամավոր, այդ թվում՝ 2-ը «Հայրենիք» և մեկական էլ մյուս 4 խմբակցություններից: Քննիչ հանձնաժողովի անդամներն են ԱԺ պատգամավորներ՝ Ռոմելա Դադայանը, Արամ Գրիգորյանը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Դավիթ Մելքումյանը, Հայկ Խանումյանը: Հանձնաժողովի նախագահն է Էդուարդ Աղաբեկյանը. նիստից հետո կքննարկվի նաև վերջինիս տեղակալի անունը:
Նկատի ունենալով 2018 թվականի հունիսի 1-ին Ստեփանակերտւմ տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և դրա հրատապությունն ԱՀ ԱԺ պատգամավորները իրենց մտահոգություններն են հայտնել և իշխանությանը հորդորել արդարացի լուծումներ տալ հասարակության կողմից բարձրացված հարցերին:

Созвано внеочередное заседание НС. В Национальном собрании создана Следственная комиссия
Решением Председателя Национального Собрания Республики Арцах и по инициативе депутатов 4 июня состоялось внеочередное заседание Национального Собрания.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июня, АРЦАХПРЕСС – Как передает «Арцахпресс», участники заседания затронули два вопроса повестки дня - проект решения НС о количестве членов Следственной комиссии Национального собрания и ситуацию, сложившуюся в результате инцидента 1 июня 2018 года в Степанакерте.
Председатель Национального собрания Ашот Гулян перед обсуждением вопросов повестки дня рассказал об инциденте 1 июня и последующих событиях.
Председатель НС сказал, что все парламентские фракции были вовлечены в восстановление атмосферы солидарности и урегулировании конфликта как на встречах с организаторами митингов, так и в участии в многочисленных консультациях и обсуждениях с Президентом Республики Арцах.
На заседании депутаты обсудили и единогласно одобрили проект решения НС по количеству членов Следственной комиссии Национального собрания.
Согласно решению, в состав следственной комиссии входят шесть депутатов, в том числе два – из партии «Родина» и по одному депутату из четырех других фракций. В состав следственной комиссии входят депутаты НС, Ромела Дадаян, Арам Григорян, Алеша Габриелян, Давид Мелкумян и Айк Ханумян. Председателем комиссии является Эдуард Агабекян. После сессии также обсудят вопрос его заместителя.
Принимая во внимание ситуацию, сложившуюся в Степанакерте 1 июня 2018 года и ее безотлагательность, депутаты НС выразили свою озабоченность и призвали власти вынести справедливые решения проблем, поднятых обществом.