Գլենդելում հայկական թանգարան և մշակութային կենտրոն կկառուցվի
Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը հավանություն է տվել քաղաքում հայկական թանգարան և մշակութային կենտրոն կառուցելու վերաբերյալ Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի հանձնաժողովի առաջարկին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այն կկառուցվի ի նշան հարգանքի Գլենդելում բնակվող ամերիկահայերի:
Հարցի քննարկմանը ներկա են եղել հայկական եկեղեցիների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց ֆիզիկական և նյութական աջակցությունն են խոստացել նախագծին: Կառուցվելիք թանգարանում կներկայացվի հայկական պատմությունը` ներառյալ նաև Հայոց ցեղասպանության ժամանակահատվածը: Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կոմիտեի հանձակատար Բերժ Կարապետյանը նշել է, որ նախագծի նպատակն է թանգարանը ձոնել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Թանգարանն իր տեսակով լինելու է առաջինը ԱՄՆ արևմտյան շրջաններում:
Հանձնաժողովի համանախագահ Թալին Յաքուբյանը նշել է, որ թանգարանը կարևոր է ոչ միայն Գլենդելի հայ բնակչության, այլև ցանկացած մարդու համար, ով բնակվում է քաղաքում կամ դրա շրջակայքում: «Մենք պարտավոր ենք տեղեկացնել մեր հարևաններին, թե ովքեր ենք մենք և որտեղից ենք գալիս»,- նշել է Յաքուբյանը:

В Гленделе построят армянский музей и культурный центр
Городской совет Глендела одобрил предложение комисси по отмечанию 100­летия Геноцида о строительстве в Гленделе армянского музея и культурного центра.
СТЕПАНАКЕРТ, 4  ДЕКАБРЯ, АРЦАХПРЕСС-Об этом сообщает сайт elvaq.com, в котором сказано, что подобное решение принято из уважения к армянской общине Глендела. Вопрос обсуждался в присутствии представителей армянской церкви и общины, которые пообещали всемерно помогать и финансировать проект.
В музее будут экспонироваться факты по истории Армении, включая Геноцид, потому инициаторы хотят завершить строительство до 100­летия Геноцида. Подобный музей будет первым в Америке. Председатель комиссии Талин Ягубян отметил, что музей важен не только для армянской общины, но и других обитателей города. «Мы обязаны рассказать соседям, кто мы такие и откуда пришли»,­ сказал Ягубян.