Ազգային եղեռնների դասերի մասին. Հայկ Քոթանջյանի զեկույցը Ցեղասպանության 100­րդ տարելիցի նախաշեմին
ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ­մայոր Հայկ Քոթանջյանը ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում անցկացված խոհրդարանական լսումների ժամանակ հանդես է եկել «Ազգային եղեռնների դասերի մասին.
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի  փոխանցմամբ՝ Հայկ Քոթանջյանը զեկույցում նշել է.
«Հարգարժան պարոն Նախագահող,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի և Եվրոպական հրեական խորհրդարանի հարգելի անդամներ,
Տիկնայք և պարոնայք:
Թույլ տվեք իմ զեկուցումն սկսել մի հիշատակումով, որ վաղն այն օրն է, երբ 66 տարի առաջ` 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին, Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ընդունեց ծագումով հրեա պրոֆեսոր Ռաֆայել Լեմկինի մշակած «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և նրա համար պատժման մասին կոնվենցիան»: Դրա հետ մեկտեղ, Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ն օրենսդրորեն բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի օր  հայտարարելու վերաբերյալ առաջարկությունը դրված է ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի օրակարգում, հենց այն հանձնաժողովի, որի հովանու ներքո անցկացվում են այսօրվա լսումները, որոնք շատ կարևոր են Համաշխարհային հայության և Համաշխարհային հրեության կայուն զարգացման շահերից բխող անվտանգային համագործակցության հեռանկարների իմաստավորման առումով:
Սակայն մենք ամենայն պատասխանատվությամբ պետք է փաստենք, որ այսօր` այս կարևոր օրվա նախօրյակին, Հայաստանի Հանրապետության և Իսրայելի Պետության անմիջական մոտակայքում Իսլամական Պետության մոլեռանդ դահիճներն իրականացնում են քրիստոնյաների, հուդայականների, եզդիների և ահաբեկչական ջիհադի մեջ չներգրավված մահմեդականների ցեղասպանություն: Տվյալ ընդհանուր սպառնալիքին դիմակայելու խնդիրը արդյունավետ կերպով լուծելու համար կարևոր է իմաստավորել և վերաիմաստավորել այն դասերը, որոնք ժողովուրդները քաղել են պատմության նորագույն շրջանում մարդկայնության և մարդկության դեմ կատարված ցեղասպանական հանցագործություններից: Թեև տարբեր ժողովուրդների և կրոնական խմբերի զոհերի բացարձակ կամ համամասնական թվերը տարբեր են, սակայն դա որևէ կերպ չի նվազեցնում նրանցից յուրաքանչյուրի ճակատագրում այդ ողբերգության դերը:
Հայ և հրեա ժողովուրդները նման են այն բանով, որ ցեղասպանությանը պատասխանեցին իրենց հնագույն պետականության վերականգնմամբ և ժողովրդավարական ճանապարհով առաջխաղացմամբ: Այդ հիշարժան իրադարձությունները տեղի ունեցան անցյալ դարի երկու համաշխարհային պատերազմների արդյունքներով. Հայաստանի Հանրապետությունն ստեղծվեց 1918թ. մայիսի 28-ին, Իսրայելի Պետությունը` 1948թ. մայիսի 14-ին:
Ցեղասպանության չկրկնման երաշխիքներով Իսրայելի և Հայաստանի ապահովվածությանը միջազգային հանրության նպաստման նկատմամբ հրեա և հայ ժողովուրդների իրավունքի տրամաբանական և բարոյական հիմքերը միավորված են «Այլևս երբեք» սկզբունքով: Այդ սկզբունքը Հայաստանի Հանրապետության և Իսրայելի Պետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունների անկյունաքարն է:
Հայ ժողովրդի համար «Այլևս երբեք» սկզբունքի արդիականությունը պայմանավորված է ԽՍՀՄ-ում Վերակառուցման շրջանում Ադրբեջանի հայության նկատմամբ նախաձեռնված ցեղասպանական գործողություններով, որոնցով Ադրբեջանը պատասխանեց ինքնորոշմանն ու Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից դուրս գալուն ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հայության խաղաղ քաղաքական ձեռնարկումներին, որոնք լիովին համապատասխանում էին այդ ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը: Խոսքը 1988թ. Սումգայիթի ու Կիրովաբադի և 1990թ. Բաքվի ջարդերի մասին է: Այդ  հանցագործություններն ուղեկցվում էին և մինչ օրս էլ ուղեկցվում են ադրբեջանցիների նկատմամբ հայերի կողմից իբր կատարված ցեղասպանական գործողություններով «հավասարակշռելու» փորձերով: Այսպես. Ադրբեջանի այդ ժամանակվա նախագահին վարկաբեկելու և իշխանությունը զավթելու նպատակով Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատի կողմից 1992թ. Խոջալուում իրենց համաքաղաքացիների նկատմամբ ձեռնարկված սպանդը վերագրվում է հայերին, որոնք իրականում հակառակորդի կրակային դիրքերը ճնշելու ժամանակ Խոջալուի բնակիչների համար թողել էին մարդասիրական միջանցք:
Վերջերս Բաքվի ԶԼՄ-ներում շրջանառում էր տեղեկույթ այն մասին, որ Ադրբեջանի հյուսիսում գտնվող Ղուբա քաղաքում զանգվածային թաղման տարածքում կանգնեցվել է հուշահամալիր` նվիրված անցյալ դարի սկզբին իբր հայերի կողմից լեռնական հրեաների նկատմամբ կատարված ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Այս փաստը դարձավ քաղաքական ձեռնածությունների առարկա` հրեաների շրջանում հակահայկական տրամադրություններ սերմանելու նպատակով: Սակայն, ինչպես վկայում են թուրքական աղբյուրներից քաղված պատմական փաստերը, որոնք հրապարակել է հայկական կողմը, իրականում խոսքը վերաբերում էր այն հայերի զանգվածային թաղումներին, որոնց 1918թ. Անդրովկաս կատարած ներխուժման ժամանակ սրի էր քաշել Նուրի փաշայի թուրքական Իսլամական բանակը: Դրա հետ մեկտեղ, համաձայն Ռուսաստանի Կենտրոնական պետական պատմական արխիվում պահվող փաստաթղթերի, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հայերի և հրեաների հարաբերությունները եղել են բացառապես բարեկամական: Հրեա և հայ ժողովուրդների միջև բախում առաջացնելու նպատակով Ղուբայի նենգափոխված պատմական իրադարձություններն օգտագործելու փորձերը կասեցվեցին հայկական և հրեական սփյուռքների գիտնականների և ազդեցիկ կազմակերպությունների, ինչպես նաև Հայաստանի և Իսրայելի փորձագետների արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ:
Հրեա ժողովրդի համար Ողջակիզման չկրկնման երաշխավորման կարևորությունը պայմանավորված է հրեա ժողովրդի նկատմամբ ձեռնարկվող անդադար մահացու հարձակումներով, որոնք տեղի են ունենում Իսրայելի Պետության հիմնադրման օրվանից, իսկ ներկայիս փուլում զուգակցվում են նաև ծայրահեղ մահմեդականության գործի դրված ահաբեկչությամբ: Մերձավոր Արևելքում ցեղասպանությունների կրկնման սպառնալիքի կապակցությամբ հայության և հրեության անվտանգային շահերի անմիջական խաչումը վերջերս իր արտացոլումն ստացավ 1915թ. Մեծ եղեռնի հայ զոհերի հիշատակին Սիրիայի Դեր-Զոր անապատում կանգնեցված՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության տաճարական համալիրի ոչնչացմամբ, որը ձեռնարկել էին Իսլամական պետություն բարբարոսները:
Ինչպես հայտնի է, լուրջ պրոբլեմ է այն, որ ցեղասպանությունը, որը մարդկության և մարդկայնության դեմ ուղղված միջազգային հանցագործություն է, ճանաչում է պահանջում ինչպես այն պետություններից, որոնց նախկին իշխանությունները ձեռնարկել էին այդ ցեղասպանությունը, այնպես էլ միջազգային հանրությունից: Ընդսմին, ցեղասպանության չճանաչումը, որպես կանոն, ունի քաղաքական աստառ: Որպես նախադեպ պետք է դիտել Ողջակիզման ճանաչումը ԳԴՀ իշխանությունների կողմից, որոնք սկզբունքորեն իրենց տարանջատեցին նախկին ֆաշիստական Գերմանիայի ցեղասպանական իշխանություններից: Հայտնի է, որ այդ հիմքերի վրա, Կոնրադ Ադենաուերի կառավարությունը Իսրայելի կառավարության և Գերմանիայի նկատմամբ նյութական պահանջատիրության հարցերով համաժողովի հետ ստորագրեց մի համաձայնագիր, որով պարտավորվեց տուժած կողմին վճարել փոխհատուցում: Ժամանակակից Թուրքիայի իշխանություններից ակնկալվում է ազգությամբ հայ իրենց 1.5 մլն քաղաքացիների նկատմամբ կատարված ցեղասպանության կապակցությամբ տարանջատում Սուլթան Աբդուլ Համիդի և երիտթուրքերի ցեղասպանական վարչակարգերից` վնասի համար փոխհատուցման համաչափ պատասխանատվության ստանձմամբ:
Ինչպես համարում են որոշ իսրայելցի փորձագետներ, ժամանակին Իսրայելը հաշվի առնելով արաբա-իսրայելական հակամարտության դինամիկան և ձգտելով արաբական պետություններին այլընտրանքային աշխարհիկ Թուրքիայի հետ կառուցելու և պահպանելու գործընկերային հարաբերություններ, ստիպված եղավ հրաժարվել հայերի ցեղասպանության ճանաչումից, որպեսզի չգրգռի Անկարային: Տվյալ քաղաքական որոշման հրապարակային փաստարկումը ներկայացվեց Ողջակիզման` որպես մարդկության պատմության մեջ որևէ ցեղասպանության հետ անզուգորդելի երևույթի եզակիության պաշտպանության ձևով:
Սակայն, թուրքական իշխանությունների` «նոր օսմանականության» ուսմունքի վրա խարսխվող գերակայությունների փոփոխման, և դրանից բխող` Մերձավոր Արևելքում և մահմեդական աշխարհում Թուրքիայի նոր աշխարհառազմավարության բերումով ի հայտ եկավ համաշխարհային Հրեության հեղինակավոր ներկայացուցիչների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միտումը: Թույլ տվեք ներկայացնել Ողջակիզման առաջատար հետազոտողների որոշ գնահատականներ:
Պրոֆեսոր Իսրայել Չառնի.
Երուսաղեմի Ողջակիզման և ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն, «Ցեղասպանության հանրագիտարանի» գլխավոր խմբագիր
«Հայերի ցեղասպանությունը հատկանշական է բազմաթիվ առումներով, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ արյունալի 20-րդ դարում այն եղել է զանգվածային ցեղասպանության ավելի վաղ օրինակ, որը շատերը համարում են Ողջակիզման «նախափորձ»»:
Սոլ Գիտլմեն.
Թաֆտսի համալսարանի (ԱՄՆ) պրոռեկտոր և Հուդայականության հետազոտությունների ամբիոնի ղեկավար
«Անարգանքի և ապամարդկայնացման արշավը, որը նախորդեց 1895-1896թթ., և կրկին 1915թ. հարյուր հազարավոր հայերի բնաջնջմանը, իր խարդավանքով և նախապատրաստմամբ նույնքան մանրակրկիտ կերպով էր պլանավորված, որքան և Գեբելսի ձեռնարկած նախապատրաստումը: Հայերը բաշխված էին ըստ թվակազմերի` համապատասխան կարծրատիպի: Այդ պատճառով նրանց չէին համարում մարդ, և տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների սպանությունը չէր դիտվում որպես դաժանություն, այլ համարվում էր հերոսականության դրսևորում, որն անհրաժեշտ էր երկիրը ախտից ազատելու համար»:
Լյուիս Դավիդոցից.
Ողջակիզման հարցերով մասնագետ, Հարվարդ (ԱՄՆ)
«Թուրքերի կողմից հայերի կոտորածը... իր մասշտաբով և սարսափազդությամբ առավելագույնս մոտ է եվրոպական հրեաների սպանությանը… Ժամանակին  անիմաստ  համարվող  «Հայկական հարցի լուծումը», որը ժամանակին թվում էր անհնարին, մեր ժամանակներում դարձավ հասանելի «վերջնական լուծում», որը մտահղացել են նացիստները որպես եվրոպական հրեաների բնաջնջման կոդային անվանում»:
Սակայն Իսրայելում Հայերի ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ են անում ոչ միայն Ողջակիզման հարցերով առաջատար փորձագետները: Երկար տարիներ Կնեսետի պատգամավորներ Զահավա Գալ-Oնը, Արիյե Էլդադը, Զեև Էլկինը, Յուրի Շտեռնը, Յոսի Սարիդը, Յաիր Ցաբանը, Ալեքսանդր Ցինկերը, Հաիմ Օրոնը և ուրիշներ իսրայելական խորհրդարանի լիագումար նիստերի օրակարգ էին մտցնում պատմության այդ ողբերգական փաստի պաշտոնական ճանաչման վերաբերյալ առաջարկություններ: Հայերի Ցեղասպանության փաստի ճանաչումը Իսրայելական Կնեսետի պարտականություն էր համարում նաև նրա Խոսնակ Ռեուվեն Ռիվլինը, որն այսօր զբաղեցնում է Իսրայելի նախագահի աթոռը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը բացառիկ կարևոր աջակցություն ցուցաբերեց Իսրայելի Գլխավոր ռաբբի Իոնա Մեցգերը, որը 2005թ. այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերին հիշատակի հուշահամալիրը Ծիծեռնակաբերդում:
Մենք ուրախ ենք Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանության 100-ամյակի նախաշեմին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովում ողջունելու Եվրոպայի հրեաների խորհրդարանի անդամներին: Թույլ տվեք համոզմունք հայտնել, որ մեր այսօրվա համատեղ քննարկումը առաջ կմղի Համաշխարհային Հայության և Համաշխարհային Հրեության միջև կառուցողական համագործակցության իմաստավորումը և կենսագործումը ի շահ Հայաստանի Հանրապետության և Իսրայելի պետության, ինչպես նաև հայոց և հրեական Սփյուռքների անվտանգության ու կայուն զարգացման:
Ամփոփելով խոսքս` իմ անձնական պարտքն եմ համարում նշելու, որ նպատակահարմար է թվում Օսմանյան կայսրությունում Մեծ եղեռնի 100-ամյակի միջոցառումներում մասնակցության համար 2015թ. ապրիլին Երևան հրավիրել Նորին Գերազանցություն Իսրայելի Նախագահ, մեծարգո պարոն Ռեուվեն Ռիվլինին: Համոզված եմ, որ այդ այցելությունը, արտացոլելով Իսրայելի Պետության և Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությունների շահերը, կարող է աշխարհի բոլոր պետությունների ու ժողովուրդների համար դառնալ մարդկայնության և մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների զոհերի հիշատակի նկատմամբ բարոյական պարտքի ի կատար ածման վսեմ արարք»:

Об уроках национальных катастроф: в преддверии 100­летия Геноцида Армян в Османской империи
Доклад доктора политических наук, генерал­майора Гайка Саргисовича Котанджяна, Руководителя Института национальных стратегических исследований МО РА.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 ДЕКАБРЯ, АРЦАХПРЕСС-Парламентские слушания в Постоянной комиссии по внешним сношениям Национального Собрания Республики Армения, 8 декабря 2014 года. Глубокоуважаемый господин Председатель! Уважаемые члены Национального Собрания Республики Армения и Европейского Еврейского парламента! Дамы и господа! Позвольте свой доклад начать с того, что завтра является днем, когда 66 лет назад – 9 декабря 1948 года – Организация Объединенных Наций приняла разработанную профессором еврейского происхождения Рафаелем Лемкиным Конвенцию о предупреждении преступления геноцида и наказания за него[1].
Вместе с тем предложение об объявлении в законодательном порядке 9 декабря в Армении Днем памяти жертв всех геноцидов находится в повестке Постоянной комиссии по внешним сношениям Парламента Республики Армения, под эгидой которой проходят сегодняшние слушания, представляющие большую важность в плане осмысления перспектив безопасностного сотрудничества в интересах устойчивого развития Мирового армянства и Mирового еврейства. Однако мы со всей ответственностью должны констатировать, что сегодня, в преддверии этого знаменательного дня, в непосредственной близости от Республики Армения и Государства Израиль палачи­фанаты Исламского государства осуществляют геноцид христиан, иудеев, езидов и мусульман, не вовлеченных в террористический джихад . Для успешного решения задачи парирования этой общей угрозы важно осмысление и переосмысление уроков, вынесенных народами из совершенных в период новейшей истории геноцидальных преступлений против человечности и человечества.
При этом число жертв со стороны разных народов и религиозных групп в абсолютном или пропорциональном отношении, конечно, различно, однако это никоим образом не снижает роль трагедии в судьбах каждого из них. Армянский и еврейский народы схожи в том, что они ответили на геноциды восстановлением и демократическим продвижением своей древней государственности. Эти знаменательные события произошли по итогам двух мировых войн прошлого столетия: Республика Армения и Государство Израиль были созданы, соответственно, 28 мая 1918 года и 14 мая 1948 года. Логическую и моральную основы права еврейского и армянского народов на содействие мирового сообщества в обеспеченности Израиля и Армении гарантиями неповторения геноцида объединяет принцип "Никогда опять"[2].
Этот принцип является краеугольным камнем в основе стратегий национальной безопасности Республики Армения и Государства Израиль. Актуальность принципа ”Никогда опять” для армянского народа обусловлена геноцидальными актами в отношении Армянства Азербайджана во время Перестройки в СССР в ответ на мирные политические акции армян Нагорного Карабаха по самоопределению и выходу из состава Азербайджанской ССР в соответствии с действовавшим в то время законодательством СССР[3].
Речь идет о погромах в 1988 году в Сумгаите и Кировабаде и в 1990 году в Баку. Данные преступления сопровождались и поныне сопровождаются попытками “уравновесить” их якобы совершенными армянами в отношении азербайджанцев геноцидальными актами. Так, осуществленная в 1992 году Народным фронтом Азербайджана в целях дискредитации тогдашнего президента Азербайджана и захвата власти бойня собственных граждан в Ходжалы приписывается армянам, в действительности оставившим при подавлении огневых позиций противника гуманитарный коридор для эвакуации ходжалинцев[4]. В недавнем прошлом бакинскими СМИ муссировалась информация о том, что на территории массового захоронения в Губе ­ городе на севере Азербайджана ­ возведен мемориальный комплекс, посвященный памяти жертв геноцида якобы учиненного армянами в отношении горских евреев в начале прошлого века[5]. Этот факт стал предметом политических манипуляций, нацеленных на культивирование антиармянских настроений в среде евреев[6].
Однако, как свидетельствуют опубликованные армянской стороной исторические факты, почерпнутые из турецких источников, на самом деле речь идет о массовых захоронениях армян, погибших в результате резни, предпринятой турецкой Исламской армией Нури­паши во время вторжения в Закавказье в 1918 г. Вместе с тем, согласно документам Центрального Государственного Исторического Архива России отношения между армянами и евреями в регионе Южного Кавказа отличались исключительной дружественностью[7]. Попытки использования фальсификации исторических событий в Губе для сталкивания еврейского и армянского народов были пресечены благодаря продуктивному сотрудничеству ученых и влиятельных организаций армянской и еврейской Диаспор, а также экспертов Армении и Израиля. В случае с еврейским народом актуальность гарантирования неповторения Холокоста обусловлена непрекращающимися смертоносными атаками в отношении Еврейского народа со дня создания Государства Израиль, а на нынешнем этапе сопровождающимися терроризмом радикального Ислама. Прямое пересечение интересов безопасности армян и евреев в связи с угрозой повторения геноцидов на Ближнем Востоке недавно нашло отражение в уничтожении вандалами Исламского государства в сирийской пустыне Дер­Эль Зор храмового комплекса Армянского Киликийского Католикосата, возведенного в память армянских жертв Геноцида 1915 года[8].
Как известно, существует серьезная проблема, заключающаяся в том, что геноцид, являющийся международным преступлением против человечества и человечности, требует признания как со стороны государств, чьи прежние власти совершили геноцид, так и международного сообщества. При этом непризнание геноцида, как правило, имеет политическую подоплеку. В качестве прецедента следует рассматривать признание Холокоста со стороны властей ФРГ, которые принципиально отмежевались от бывших геноцидальных властей фашистской Германии. Как известно, на этой основе правительство Конрада Аденауэра подписало соглашение с правительством Израиля и Конференцией по материальным претензиям к Германии, по которому обязалось выплатить компенсации пострадавшей стороне. Дистанцирование от геноцидальных режимов султана Абдул­Гамида и младотурок с принятием соразмерной ответственности за компенсацию ущерба ожидается от властей современной Турции в связи с Геноцидом, совершенным в отношении 1,5 миллионов своих граждан армянского происхождения.
Как считают некоторые израильские эксперты, в свое время, с учетом динамики арабо­израильского конфликта, Израиль, желая выстроить и поддерживать партнерские отношения с альтернативной арабским государствам секулярной Турцией, пошел на отказ от признания Геноцида армян с тем, чтобы не раздражать Анкару. Публичная аргументация данного политического решения была облечена в форму защиты уникальности Холокоста как явления, несопоставимого ни с одним геноцидом в истории человечества. Однако по мере изменения приоритетов турецких властей, базирующихся на доктрине “неоосманизма”, и вытекающей из последней новой геостратегии Турции на Ближнем Востоке и в Исламском мире наметилась тенденция по признанию Геноцида армян со стороны авторитетных представителей мирового Еврейства. Позвольте привести некоторые оценки ведущих исследователей Холокоста. ПРОФЕССОР ИСРАЭЛ ЧАРНИ, директор Института Холокоста и геноцида в Иерусалиме, главный редактор «Энциклопедии геноцида» “Геноцид армян примечателен во многих отношениях, в том числе и потому, что в кровавом XX столетии он был ранним примером массового геноцида, который многие признают как «репетицию» Холокоста”[9]. СОЛ ГИТТЛМЭН, проректор и руководитель кафедры исследований иудаизма в Университете Тафтса (США) “Кампания поношения и дегуманизации, которая предшествовала уничтожению сотен тысяч армян в 1895— 1896 гг. и вновь в 1915 г. была по своему коварству и по подготовке также тщательно спланирована, как и проведенная Геббельсом подготовка. Армяне были распределены по категориям в соответствии со стереотипом. Поэтому их не принимали за людей, и убийство мужчин, женщин и детей не считалось актом жестокости, а скорее актом героизма, необходимого для освобождения страны от заразы”[10].
ЛЮСИ ДАВИДОВИЦ, эксперт по Холокосту, Гарвард (США) “Резня армян турками <...> по своим масштабу и ужасу максимально близко соответствует убийству европейских евреев<...> Некогда немыслимое «решение Армянского вопроса» стало в наше время достижимым «окончательным решением», придуманным нацистами кодовым названием уничтожения европейских евреев”[11]. Но к признанию Израилем Геноцида армян призывают не только ведущие эксперты по Холокосту. На протяжении многих лет депутаты Кнессета Захава Гальон, Хаим Орон, Йоси Сарид, Яир Цабан, Александр Цинкер, Юрий Штерн, Арье Эльдад, Зеев Элькин и другие выносили на повестку пленарных заседаний израильского парламента предложения по официальному признанию этого трагического факта истории. Признание факта Геноцида армян обязанностью израильского Кнессета считал и его Спикер Реувен Ривлин, который сегодня занимает пост Президента Израиля[12]. Исключительно важную поддержку признанию Геноцида армян продемонстрировал главный раввин Израиля Иона Мецгер, посетивший в 2005 г. Мемориал памяти жертв геноцида армян в Цицернакаберде[13].
Мы рады приветствовать членов Европейского еврейского парламента в стенах Национального Собрания Республики Армения в преддверии 100­летия Геноцида армян в Османской империи. Позвольте выразить уверенность в том, что наше сегодняшнее совместное обсуждение продвинет осмысление и претворение в жизнь конструктивного сотрудничества между Мировым Армянством и Мировым Еврейством в интересах безопасности и устойчивого развития Республики Армения и Государства Израиль, а также Армянской и Еврейской диаспор. В заключение считаю своим личным долгом высказаться о целесообразности приглашения Его Превосходительства Президента Израиля, Многоуважаемого господина Реувена Ривлина в Ереван в апреле 2015 г. для участия в мероприятиях, посвященных 100­летию Геноцида армян в Османской империи.
Уверен, данный визит, отражая интересы национальной безопасности Государства Израиль и Республики Армения, для всех государств и народов мира может стать высоким актом исполнения морального долга в отношении памяти жертв преступлений, совершенных против человечности и человечества.