Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված «Դաշտը» ֆիլմը սիրո և ապագայի նկատմամբ հավատի մասին է
Հայոց Ցեղասպանության 100­-րդ տարելիցին ընդառաջ ռեժիսորներ Արսեն Ազատյանը և Նարինե Մկրտչյանը նկարահանում են «Դաշտը» անվանումով գեղարվեստական ֆիլմ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Կրկնել այն, ինչն անհնար է կրկնել…Կինոնկարի հերոսներից մեկը՝ գերմանացի ռազմական բժիշկը, լուսանկարելով Թուրքիայի արևելյան մասում կառուցվող երկաթգծի շինարարությունը, ականատես է լինում հայ բնակչության բռնի տեղահանումներին, կոտորածներին: Մյուս հերոսը Կոմիտասն է, ով պատրաստվում է համերգի՝ չիմանալով, թե ինչ է սպասվում իրեն և հայ ժողովրդին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է մանրամասներ ֆիլմի մասին:
«Գաղափարն անշրջելիությունն է, պատմությունը՝ ցեղասպանությունը, եւ որքան էլ որ մենք գործ ունենք իրական մարդկանց, ճակատագրերի, հույզերի, ապրումների եւ ահասառսուռ իրավիճակների հետ, այնուամենայնիվ, եթե մի արտահայտությամբ բնորոշենք՝ ապա այն սիրո եւ ապագայի նկատմամբ հավատի մասին է: Իրավիճակներ կան, որոնք մենք չենք ուզում երբեւէ հիշել, եւ իրավիճակներ կան որոնց մասին մենք կարող ենք պատմել միայն մեկ անգամ։ Այս դեպքում մենք պարտավոր ենք կրկնել այն, ինչն անհնար է կրկնելը» ,- պատմում է Նարինե Մկրտչյանը:
«Դաշտ»-ի գաղափարը ֆիլմում
Այն բազմիմաստ է։ Մի դեպքում «Դաշտը», որտեղ ֆիզիկապես տեղի են ունենում եւ զարգանում ֆիլմի տեսարանները, մյուս դեպքում՝ այն հարաբերությունների «Դաշտն» է, որտեղ հերոսները բացահայտում են, թե իրենք իրենց եւ թե պատմությունը:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսները չորսն են
«Ֆիլմում գլխավոր հերոսները չորսն են՝ Հայնրիխը՝ գերմանացի ռազմական բուժակ, ով իր ծառայությանը զուգահեռ լուսանկարում է այն, ինչ տեղի էր ունենում այդ ժամանակ Անատոլիայում: Կոմիտաս Վարդապետը, որ իր երգչախմբի հետ անընդհատ փորձեր է կատարում՝ պատրաստվելով մեծ համերգի՝ դեռեւս չիմանալով սպասվող արհավիրքի մասին։ Անուշը Կոմիտաս Վարդապետի երգչախմբի անդամ է, ով հետագայում դառնում է վայրագության զոհ: Նանիկն Անուշի ութ տարեկան քույրն է, ով վերապրում է այն, ինչ տեսել է մահվան ճամբարներում եւ տափաստաններում: Նրանցից յուրաքանչյուրն առանցքային նշանակություն ունի ֆիլմ պատմության մեջ» ,- ներկայացնում է Արսեն Ազատյանը:
Դերասանների ընտրության մասին
«Հայնրիխի դերում հանդես է գալու գերմանացի հայտնի դերասան Ֆլորիան Պանզները, եւ ֆիլմում կան մի շարք գերմանացի եւ այլազգի կերպարներ, որոնց կմարմնավորեն նույնպես գերմանական կինոյի եւ թատրոնի դերասաններ։ Անուշի, Նանիկի եւ Կոմիտասի համար կան մի քանի թեկնածուներ ու մինչ նկարահանումները դեռ կփորձենք գտնել լավագույնին։ Կան նաեւ երկրորդ պլանի դերեր, որոնց դերաբաշխումը դեռեւս ընթացքի մեջ է» ,- ասաց Նարինե Մկրտչյանը:
«Դաշտը» ֆիլմի առանձնահատկությունների մասին
«Յուրաքանչյուր ֆիլմ էլ առանձնահատուկ է։ Մեր ֆիլմն առանձնահատուկ է լինելու իր պատկերային անսպասելի շարադրանքով եւ լուծումներով, որը կենտրոնացում է պահանջում։ Թվում է, թե ամեն ինչ գիտենք ցեղասպանության մասին, բայց մի բան կա, որը շատ կարեւոր է՝ այն իրական հոգեվիճակը, որը գերբնական ուժ է տալիս անկման պահին: Թերեւս դա մեր հայացքն է» ,- նկատում է Նարինե Մկրտչյանը:
«Ի տարբերություն Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված սակավաթիվ ֆիլմերի, ուր շարադրվում են ինչ-որ ընտանիքի կամ որոշակի տեղանքի պատմություններ, մեր ֆիլմն ավելի ընդհանրական է, թեեւ հենվելով որոշակի պատմական անձերի եւ անցքերի վրա, այնուամենայնիվ այն ավելի հայեցակարգային է, ինչն էլ հնարավոր է դարձնում սուղ միջոցներով իրականացնել նմանատիպ ծավալուն աշխատանք։ Եվ որ ամենակարեւորն է մեզ համար՝ գաղափարը, որը մենք դեռ չենք ուզում բացել, բայց որի համար արժե գնալ զոհողությունների» ,-  ներկայացնում է Արսեն Ազատյանը:
Ֆիլմը նկարահանվելու է հիմնականում Հայաստանում
Ֆիլմի նկարահանումները պլանավորվում են գալիք տարվա ամռան ամիսներին, եթե ֆինանսական բարդություններ չառաջանան: «Հույս ունենք, որ նկարահանումներից հետո հետագա աշխատանքների ընթացքն ավելի պարզ կլինի։ Ֆիլմի նկարահանումներն իրականացվելու են են հիմնականում Հայաստանում» ,- ասաց Նարինե Մկրտչյանը:
Կինոնկարի երաժշտության մասին
«Առայժմ մենք ֆիլմում «լսում ենք» Կոմիտասի աշխարհիկ երգերի խմբերգային կատարումները եւ Ֆրանց Շուբերտի գործերից։ Մոնտաժային եւ հնչյունավորման շրջանում դա ավելի հստակ կլինի։ Ինձ համար յուրաքանչյուր պատկերն իր հնչյունն ունի, ուստի շատ զգույշ է պետք լինել նաեւ երաժշտության հարցում» ,- նշում է Արսեն Ազատյանը:
Ֆիլմի ստեղծմանը կմասնակցի նաև ֆրանսիական ընկերություն
«Ֆիլմն իրականացվելու է Ֆրանսիական «Constallation Factory» ընկերության, ինչպես Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մասնակցությամբ: Դեռ սպասում ենք նաև պետական հանձնաժողովի միջոցներին: Արդեն որպես բարի ավանդույթ՝ մեզ աջակցում է Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: Նոյեմբերի 19-20-ին Լայպցիգում տեղի ունեցավ ֆրանկո-գերմանական լավագույն 21 կինոնախագծերի քննարկումը, որից 11-ը Ֆրանսիական եւ 10-ը գերմանական էին։ Մեր «Դաշտը» կինոնախագիծն ընտրվել էր իբրեւ ֆրանսիական կինոնախագիծ, որը մեզ համար մեծ պատիվ է» ,- ներկայացնում է Արսեն Ազատյանը:

Фильм «Поле», посвященный годовщине Геноцида, рассказывает о любви и вере в будущее
В преддверии 100­летия Геноцида армян режиссеры Арсен Азатян и Наринэ Мкртчян снимают художественный кинофильм под названием «Поле».
СТЕПАНАКЕРТ, 11 ДЕКАБРЯ, АРЦАХПРЕСС-Один из героев фильма – немецкий военный врач, который, проводя фотосъемку строительства железной дороги на востоке Турции, оказывается очевидцем насильственного переселения армянского населения и погромов. Другой герой ленты – Комитас, который готовится к концерту, не зная о том, что ожидает его и армянский народ.
«Арменпресс» представляет детали картины. Повторять то, что повторить невозможно… «Идея в необратимости, история – геноцид, и как бы мы не вникали в конкретные судьбы, переживания, ужасающие подробности ситуаций, в которых живут герои, охарактеризовать фильм можно одной фразой ­ фильм рассказывает о любви и вере в будущее. Есть вещи, о которых мы не хотим помнить, о которых можно рассказать лишь единожды. В данном случае вы обязаны повторять то, что повторить невозможно» ,­ рассказывает Наринэ Мкртчян. Идея «Поля» в фильме Она многозначна. С одной стороны, «Поле» ­ это место, где происходит действие фильма, с другой стороны – это «Поле» взаимоотношений, в котором герои проявляют себя и суть их истории. В фильме четыре героя «В фильме четыре главных героя: Генрих, немецкий военный врач, который вместе с несением службы проводит фотосъемку строительства железной дороги на востоке Турции, одновременно – то, что происходит в Анатолии. Вардапет Комитас, который непрерывно репетирует со своим хором, готовясь к концерту, и не знает о том, что ожидает его и армянский народ. Ануш – хористка ансамбля Комитаса, которая станет в дальнейшем жертвой зверств. Наник – восьмилетняя сестра Ануш, которая вновь переживает все, что случилось в лагерях смерти и в пустыне. Каждый из героев играет стержневую роль в замысле картины»,­ представляет Арсен Азатян. О выборе актеров «В роли Генриха выступит известный немецкий актер Флориан Панзнер, в фильме играют ряд зарубежных артистов.
На роли Ануш, Наник и Комитаса есть несколько кандидатур, мы еще отберем лучших до начала сьемок. Продолжается кастинг и второстепенных персонажей» ,­ рассказывает Наринэ Мкртчян. Об особенностях фильма «Поле» «Каждый фильм индивидуален, особенностью нашего фильма станет неожиданное изложение образов. Кажется, что мы знаем все о Геноциде, однако есть важная вешь – то оособое состояние, которое придает сверхъестественные силы во время упадка. Вероятно, таков наш подход» ,­ подмечает Наринэ Мкртчян.
«В отличие от фильмов о Геноциде, в которых рассказывается о судьбе отдельных людей или семей, наш фильм более мировоззренческий, что позволяет малыми средствами осуществить грандиозный проект. Есть у нас еще идея, которую мы пока не хотим раскрывать, но ради нее стоит пойти на жертвы», ­ представляет Арсен Азатян. Фильм в основном будет сниматься в Армении Съемки запланированы на лето будущего года, если не будет финансовых препятствий. Фильм в основном будет сниматься в Армении. О музыке к фильму «Пока что в фильме «слышим» только хоровое исполнение песен Комитаса и работы Франца Шуберта. Яснее станет во время монтажа и озвучивания. Для меня имеет звучание каждая картинка, так что в вопросе музыкального сопровождения будем крайне осторожны», ­ говорит Арсен Азатян.
В создании фильма примет участие французская компания «В создании фильма примут участие французская компания «Constallation Factory» и Армянский национальный киноцентр. Традиционно нас спонсирует Медно­молибденовый комбинат Зангезура. 19­20­го ноября в Лейпциге состоялось обсуждение кинопроектов, на котором наша картина была представлена как французский проект, что является честью для нас»,­ сказал Азатян.