ՀՀ-ից Արցախում Ամանորը նշել ցանկացող մարդկանց հոսք կա. ձմեռային տուրիզմը ԼՂՀ-ում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին  Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը։«Ամբողջ տարվա ընթացքում մենք այս տարի արձանագրել ենք միջազգային ներգնա զբոսաշրջիկների նվազում մոտավորապես 20 տոկոսով՝ նախորդ տարվա համեմատ: Այդ նվազումը  կախված է մի շարք հանգամանքների հետ, որոնց մեջ վերջին տեղում չէ ամառային սահմանային լարվածությունը: Այն լայն հրապարակվել է աշխարհով մեկ և որոշակի բացասական ազդեցություն ունեցել Ղարաբաղում զբոսաշրջության զարգացման   վրա»,-ասաց նա:
Չնայած դրան` Սերգեյ Շահվերդյանը նշեց, որ մյուս կողմից արձանագրվել է Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվողների՝ Ղարաբաղ այցելությունների թվի մեծ աճ։ «Դա շատ հուսադրող է, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը մեր նպատակային շուկաներից մեկն է»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է մասնավորապես ձմռանը, ապա նա նշեց, որ այն դեռ նոր է մտել իր իրավունքների մեջ և որևէ ընդհանրացված գնահատական դեռ վաղ է տալ: «Սակայն  արձանագրվել է արդեն շատ դրական միտում, երբ ՀՀ մեր հայրենակիցները ցանկանում են Ամանորն անցկացնել Ղարաբաղում. ըստ հյուրանոցների տվյալների` մենք բավականին մեծ հոսք ունենք ամանորյա տոներին, որը շատ ոգևորիչ է»,-ասաց նա նշեց, որ Ամանորը Արցախում անցկացնել ցանկացող ՀՀ քաղաքացիներն այս տարի ավելի շատ են, քան անցած տարի։
Արցախի պաշտոնյան ասաց, որ Ղարաբաղում առկա են զարգացած զբոսաշրջային ենթակառույցներ՝ հատկապես հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներ: Նա նշեց, որ բացառությամբ տարվա ընթացքում երկու տոնական օրերի՝ մայիսի 9-ի և  սեպտեմբերի 2-ի, այլ ժամանակաշրջաններում հյուրանոցներն ամբողջությամբ բավարարում են առկա զբոսաշրջիկների պահանջարկը:
«Ձմեռային տուրիզմի մասին Ղարաբաղում որպես այդպիսին խոսել դեռ վաղ է, որովհետև մենք չունենք ձմեռային տուրիզմին  բնորոշ ենթակառուցվածքներ,  ինչպիսին կան  օրինակ Ծաղկաձորում կամ Ջերմուկում: Ձմեռային սեզոնը բավական ցածր սեզոն է մեզ մոտ համարվում»,-ասաց նա:
Սերգեյ Շահվերդյանը թեև կարծում է, որ Արցախի բնությունը ձմեռային տուրիզմի համար ամենանպաստավոր պայմաններն ունի, սակայն ձմեռային տուրիզմի զարգացումն առաջին հերթին հենց ենթակառույցների ձևավորումն է: «Դա  բավականին մեծ ներդրումների խնդիր է, որի շուրջ մենք մտածում ենք, պոտենցիալ ներդրողների հետ բանակցում ենք  և փորձում ենք նրանց ներգրավել ձմեռային զբոսաշրջությունը զարգացնելու գործընթացներում»,-ասաց նա:
«Ռումէա» գայթակղիչ ճամփորդությունների ակումբի գլխավոր տնօրեն Ռուբեն Գրիգորյանը  նշեց, որ իրենք իրենց հաճախորդներին ուղղորդում են նաև Արցախ՝ ձմեռային հանգիստն անցկացնելու համար: «Այնտեղ լավ ծրագրեր կան, հետաքրքիր փաթեթներ, էքսկուրսիաներ,  կացություն հյուրանոցում, տոնական միջոցառումներ կան և շատ մատչելի գներով»,-ասաց նա։ Տնօրենի տեղեկացմամբ՝  արցախյան փաթեթներն, ի տարբերություն հայաստանյան փաթեթների, 30-40%-ով  էժան են:
Նա նշեց, որ թեև ձմռանը Արցախ այցելուների թվի աճ կա, սակայն այդ թիվն այնքան էլ մեծ չէ: Իսկ ինչ վերաբերում է արտերկրից այցելուներին, ապա Ռուբեն Գրիգորյանն ասաց, որ շատ քիչ թվով այցելուներ կան Ռուսաստանից:
«Ավելի շատ Արցախ այցելում են տարվա մյուս եղանակներին»,-ասաց նա և նշեց, որ ձմռանը հյուրանոցային տեղերի պակաս Արցախում չկա:
«Ջոել» զբոսաշրջային ընկերության տնօրեն Սոնա Եղիազարյանը նշեց, որ իրենց տուրիստական գործակալությունում այս պահի դրությամբ պահանջարկ չկա, թեև ավելի՝ մոտ 10 տոկոսով մատչելի են Արցախի փաթեթները:
«Արցախն ավելի շատ  ամռան սեզոնին է հետաքրքիր»,-ասաց նա և նշեց, որ ձմռանը Հայաստանից ավելի շատ ծովափնյա երկրներ են նախընտրում գնալ:

Tourism in Artsakh Republic has seen a considerable growth in the recent period, an official has said, pointing out also to circumstances which he considered unfavorable.
Artsakh official positive on winter tourism potentials
STEPANAKERT, DECEMBER 26, ARTSAKHPRESS: “Over the past year, we have recorded a decrease in the number of visiting tourists; that’s about 20% in comparison with last year,” Sergey Shahverdyan, the head of the NKR Government’s Tourism and Historical Environment Protection Department, told Tert.am, citing the past months’ cross-border tensions as a non-contributory factor.
Meantime he noted they observe an essential increase in the number of Armenian citizens visiting Karabakh. “It’s really gives much hope, as the Republic of Armenia is one of our target markets,” Shahverdyan said.
Addressing the tourism statistics in the winter season, the official said he thinks that it is still too early to make any evaluation. “But we have observed very positive dynamics, as many of our compatriots from Armenia prefer to spend the New Year in Karabakh. The hotel records reveal that we have quite a big flow ahead of the New Year holidays, which is very encouraging,” Shahverdyan said.
He added that the country has very developed tourism infrastructures, especially hotel promises. “It is still early to speak about winter tourism proper in Karabakh as we do not have relevant infrastructures like those those in Jermuk [Armenia’s Vayots Dzor region] or Tasghkadzor [Kotayk]. The winter season is considered a very low season here,” the official explained.
Shahverdyan stressed the need of creating corresponding infrastructures in Karabakh whose climate he said has the most favorable conditions for developing tourism in this season. “It has to do with considerably big investments, of which we are thinking ver now. We are negotiating with potential investors, trying to involve them in the development of winter tourism,” he added.
Speaking to Tert.am, Director of Rumea Tempting Trips Club Ruben Grigoryan said they recommend their customers to visit also Nagorno-Karabakh for spending their winter rest. “There are good programs here and interesting packages, field trips, stay in a hotel and festive events, and all are at very affordable prices,” he said, noting that the packages for Karabakh are 30%-40% cheaper compared to those in Armenia.
“[Tourists] more frequently visit Artsakh in other seasons,” he said, adding it is normally possible to find vacant hotel rooms in Karabakh at this time of year.
Sona Yeghiazaryan, Director of the Transport and Travel Company Joel, said tours for Karabakh are not now in demand in their agency despite the packages’ 10% cheaper prices.
“Artsakh is of more interest in the summer season,” she said, noting that visitors more prefer to travel to seaside resorts in winter.