Գետի՛նը պետք է մտնեք. թուրք քաղաքագետի հոդվածը՝ ՀՀ նախագահին ուղղված հրավերի ու բռնակալ Ալիևի մասին
Թուրք հայտնի քաղաքագետ, Radikal պարբերականի սյունակագիր Բասքըն Օրանը թերթի իր սյունակում քննադատել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանին ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, Թուրքիա հրավիրելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Գետի՛նը պետք է մտնեք: Լավ, այդ մարդկանց ցավերը չտեսնելու ենք տալիս, գոնե չծաղրենք: Էրդողանն այդ խայտառակության վրա Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին Ապրիլի 24-ին Չանաքքալե է հրավիրում»,- գրել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ Չանաքքալեին (Գալիպոլի ճակատամարտ) նվիրված միջոցառումն ամեն տարի տեղի էր ունենում մարտի 18-ին:
«Այս տարի նախագահը Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության ամենամեծ «գայթակղության քար» Ադրբեջանի բռնակալ Ալիևին վերցնելու է ու միասին Չանաքքալե են գնալու: Եվ «Իթթիհաթ վե Թերաքքիի» մսագործների կողմից հայ քաղաքացիների հանդեպ տեղի ունեցած այդ սարսափելի ոճրագործությունը խորհրդանշող օրը՝ Ապրիլի 24-ն են «տոնելու»: Հայտնի լրագրող Ռոբերտ Ֆիսկն այսպես է գրում. «Սպանված մեկուկես միլիոն հայերի ուրվականների հետ են քայլելու»,- գրել է նա:
Հոդվածագիրը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Էրդողանն Ապրիլի 24-ից առաջ հրապարակած իր ցավակցական ուղերձում ասել էր. «20-րդ դարասկզբին կյանքից զրկված հայերի հոգիներին հանգստություն ենք մաղթում և ցավակցում ենք նրանց թոռներին»:
«Այժմ այդ խայտառակության վրա մի բան էլ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին Ապրիլի 24-ին Չանաքքալե է հրավիրում: Ի՞նչ է դա նշանակում: Ինչ ամոթ է, ինչ մեղք է դա»,- եզրափակել է հոդվածագիրը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, հրավիրել է Թուրքիա՝ մասնակցելու Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակի միջոցառումներին: Սերժ Սարգսյանն արձագանքել է նրա հրավերին՝ նշելով. «Մեզ մոտ ընդունված չէ հյուրընկալվել հրավիրվողին՝ առանց սեփական հրավերի պատասխանն ստանալու»:

«Чтоб вы сквозь землю провалились!» Статья турецкого политолога об инициативе Эрдогана
Известный турецкий политолог, обозреватель издания Radikal Баскын Оран в своей колонке раскритиковал президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана за приглашение президента Армении Сержа Саргсяна в Турцию 24 апреля – в день памяти жертв Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС-«Чтоб вы сквозь землю провалились! Так тому и быть, мы игнорируем боль этих людей, но хотя бы давайте не издеваться. На фоне этого позора Эрдоган приглашает президента Армении Сержа Саргсяна в Чанаккале 24 апреля», - написал он.
Баскын Оран напомнил о том, что ежегодно мероприятие, посвященное Чанаккале (битва при Галлиполи), проходило 18 марта.
«В этом году президент Турции возьмет самый большой губительный соблазн внешней политики Турции – тирана Азербайджана Алиева, и вместе с ним отправится в Чанаккале, чтобы отпраздновать 24 апреля – день, символизирующий ужасное преступление, совершенное мясниками «Иттихат ве Теракки» против армянских граждан. Известный журналист Роберт Фиск пишет так: «Они будут шагать с призраками 1,5 млн убитых армян»», - написал он. Автор статьи напомнил о том, что в прошлом году в своем послании от 24 апреля Эрдоган заявил: «Мы желаем покоя душам лишенных жизни в начале 20 века армян, соболезнуем их внукам». «Ныне, вдобавок к этому позору, он приглашает президента Армении посетить 24 апреля Чанаккале. Что это означает? Какой позор, какой все же это грех…!» - заключил свою статью Баскын Оран.