Արցախյան գորգերը արտահանվում են Միացյալ Նահանգներ
«Ղարաբաղ կարպետ» գորգագործական ընկերությունը նախատեսում է նոր արտադրամաս ստեղծել Քաշաթաղի շրջանի Կովսական քաղաքում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Ղարաբաղ կարպետ» ընկերության տնօրեն Սևակ Խաչատրյանը՝ շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո, մոտ 2-3 ամսից արտադրամասը կգործարկվի։ «Ընդհանուր առմամբ, 2013-2014 թվականների ընթացքում 5 գորգագործական արտադրամաս ենք հիմնել Արցախի տարբեր շրջաններում։ Մեր ընդհանուր աշխատողների թիվը գերազանցում է 170-ը»,- հայտնեց Ս. Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով արտադրանքի իրացման հարցին, ընկերության տնօրենը կարևորեց 2014 թվականի աշնանը Երևանում բացված «Ղարաբաղ կարպետ»-ի ֆիրմային խանութ-սրահի գոյությունը։ Այդ կերպ հնարավորություն է ընձեռվել արցախյան գորգագործների արտադրանքը ներկայացնել ոչ միայն Հայաստանում, այլև Երևան այցելող բազմաթիվ զբոսաշրջիկներին։ «Մենք արտադրանքն արտահանում ենք հիմնականում Միացյալ Նահանգներ, որտեղ սփյուռքի մեր հայրենակիցներն օժանդակում են գորգերի իրացման գործում։ Առանձին պատվերներ ունենում ենք նաև աշխարհի տարբեր երկրներից։ Մեր պաշտոնական կայքէջում գործում է նաև առցանց վաճառք-խանութ, որի միջոցով նույնպես պատվերներ ենք ստանում»,- մանրամասնեց տնօրենը։
Ս. Խաչատրյանի խոսքով, «Ղարաբաղ կարպետ»-ի արտադրական գործունեությունը ներկայումս բավականին ամուր և բարձր հիմքերի վրա է դրված, ինչն էլ երաշխիք է հանդիսանում որակյալ արտադրանքի համար։ Հաջորդ քայլն, ըստ Ս. Խաչատրյանի, լուրջ մարկետինգային քաղաքականության մշակումն է, որպեսզի արցախյան գորգագործական ընկերության արտադրանքը պատշաճ կերպով ներկայացվի միջազգային շուկայում։

Арцахские ковры экспортируются в Соединенные Штаты Америки
Ковроткацкая компания «Карабах карпет» планирует открыть новый цех в городе Ковсакан Кашатагского района НКР.
СТЕПАНАКЕРТ 4 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Как сообщил в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» директор компании «Карабах карпет» Севак Хачатрян, по окончании строительных работ, спустя 2-3 месяца, производственный цех будет задействован. «В общей сложности за 2013-2014гг. мы открыли 5 ковроткацких цехов в разных районах Арцаха. Общее число наших сотрудников превышает 170 человек»,– сообщил Севак Хачатрян.
Обратившись к вопросу о реализации продукции, директор компании отметил важность функционирования открывшегося осенью 2014 года в Ереване фирменного магазина компании «Карабах карпет». Таким образом появилась возможность представить продукцию арцахских ковроделов не только в Армении, но и туристам, посещающим Ереван.
«Мы экспортируем продукцию в основном в Соединенные Штаты, где наши соотечественники из диаспоры содействуют в деле реализации ковров. Отдельные заказы поступают также из разных стран мира. На нашем официальном сайте действует интернет-магазин, благодаря которому мы также получаем заказы», – отметил директор.
По словам Севака Хачатряна, производственная деятельность компании «Карабах карпет» в настоящее время основана на прочном фундаменте, а это является гарантией для качественной продукции. Следующим шагом, по его словам, будет разработка серьезной маркетинговой политики, чтобы продукция арцахской ковроткацкой компании была надлежащим образом представлена на международном рынке.