Արցախյան գորգերը արտահանվում են Միացյալ Նահանգներ
«Ղարաբաղ կարպետ» գորգագործական ընկերությունը նախատեսում է նոր արտադրամաս ստեղծել Քաշաթաղի շրջանի Կովսական քաղաքում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Ղարաբաղ կարպետ» ընկերության տնօրեն Սևակ Խաչատրյանը՝ շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո, մոտ 2-3 ամսից արտադրամասը կգործարկվի։ «Ընդհանուր առմամբ, 2013-2014 թվականների ընթացքում 5 գորգագործական արտադրամաս ենք հիմնել Արցախի տարբեր շրջաններում։ Մեր ընդհանուր աշխատողների թիվը գերազանցում է 170-ը»,- հայտնեց Ս. Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով արտադրանքի իրացման հարցին, ընկերության տնօրենը կարևորեց 2014 թվականի աշնանը Երևանում բացված «Ղարաբաղ կարպետ»-ի ֆիրմային խանութ-սրահի գոյությունը։ Այդ կերպ հնարավորություն է ընձեռվել արցախյան գորգագործների արտադրանքը ներկայացնել ոչ միայն Հայաստանում, այլև Երևան այցելող բազմաթիվ զբոսաշրջիկներին։ «Մենք արտադրանքն արտահանում ենք հիմնականում Միացյալ Նահանգներ, որտեղ սփյուռքի մեր հայրենակիցներն օժանդակում են գորգերի իրացման գործում։ Առանձին պատվերներ ունենում ենք նաև աշխարհի տարբեր երկրներից։ Մեր պաշտոնական կայքէջում գործում է նաև առցանց վաճառք-խանութ, որի միջոցով նույնպես պատվերներ ենք ստանում»,- մանրամասնեց տնօրենը։
Ս. Խաչատրյանի խոսքով, «Ղարաբաղ կարպետ»-ի արտադրական գործունեությունը ներկայումս բավականին ամուր և բարձր հիմքերի վրա է դրված, ինչն էլ երաշխիք է հանդիսանում որակյալ արտադրանքի համար։ Հաջորդ քայլն, ըստ Ս. Խաչատրյանի, լուրջ մարկետինգային քաղաքականության մշակումն է, որպեսզի արցախյան գորգագործական ընկերության արտադրանքը պատշաճ կերպով ներկայացվի միջազգային շուկայում։

Artsakh carpets are exported to the United States
STEPANAKERT, FEBRUARY 4, ARTSAKHPRESS: In the interview with "Artsakhpress", the director of "Karabakh Carpet" company Sevak Khachatryan noted, that the new workshop was scheduled to go into operation within 2-3 months after finishing its construction works. "During the period of 2013-2014, a total of 5 workshops have been opened in different regions of Artsakh. The overall number of our employees exceeds 170," said the director.
Turning to the issue of product sales, Sevak Khachatryan stressed the importance of the functioning of ''Karabakh Carpet'' company Brand Stores in Yereven. Therefore, the works of Artsakh carpet-makers are presented not only in Armenia, but also to lots of tourists visiting our country.
"We export our products mainly to United States, where Armenian Diaspora compatriots support us in sale of carpets. The orders from different countries of the world are also taken. Due to on-line store, operating on our official website, we receive orders as well," he said.
According to Sevak Khachatryan, the company's production activities are based on a strong foundation, which guarantees high quality products. The next step will be improving the marketing policy, in order ''Karabakh Carpet'' company's products to be properly presented in international markets.