Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար քայլեր կձեռնարկեն Հայաստանի և Թուրքիայի ՀԿ-ները
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նպատակով գործի են լծվել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, գրում է թուրքական gercekgundem կայքը
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նպատակով գործի են լծվել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, գրում է թուրքական gercekgundem կայքը։
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ «1915թ.-ի դեպքերին առնչվող» ցավակցական ուղերձից հետո քաղաքացիական հասարակության կառույցները սկսել են քայլեր ձեռնարկել Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման համար։
Թուրքիայի և Հայաստանի 8 հասարակական կազմակերպությունների կողմից իրականացվող հայ-թուրքական կարգավորմանն աջակցություն հայտնելու ծրագրի շրջանակներում ՀԿ-ներին դրամաշնորհներ կտրամադրվեն։
200 հազար եվրո կազմող դրամաշնորհային ծրագիրը ֆինանսավորելու է 20 տարբեր ծրագրի՝ յուրաքանչյուրը 5-30 հազար եվրո արժողությամբ։
Ծրագիրը նախատեսում է աջակցություն երկու երկրների ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդմանը, տնտեսական և գործարար, կրթական և մշակութային կապերի ստեղծմանը, ինչպես նաև՝ անկողմնակալ տեղեկատվությունը երկու կողմերին հասցնելուն։

Civil society NGOs are trying to step up efforts towards promoting reconciliation between Turkey and Armenia, the Turkish website Gercekgundem.com reported.
Armenian, Turkish NGOs to work towards bilateral normalization
Following Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s condolence address on the "1915 events", Turkish NGOs are said to be taking steps to achieve a normalization of bilateral ties.
In the frameworks of an assistance project initiated by eight NGOs, the organizations will be given a grant to push ahead with their efforts.
The grant, offering a total of 200 Euros, is expected to fund 20 different projects, each worth 5,000-30,000 Euros.
The project envisages activities aimed at promoting strengthened ties between the Turkish and Armenian peoples and boosting business, economic, educational and cultural cooperation. It also calls for ensuring an exchange of unbiased information between the two countries.