Քըրքորյանը միշտ նպատակ ունեցել է Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ նկարահանելու. Սասունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի  հետ զրույցում նշեց «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Հարութ Սասունյանը: Նա, սակայն, նշեց, որ չգիտի, թե որքանո՞վ է ստույգ showbiz411.com կայքում այդ մասին հրապարակված տեղեկատվությունը: 97-ամյա հայ բարերար Քըրք Քըրքորյանն արդեն երկար տարիներ նպատակադրված է նկարահանել Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ֆիլմ և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացվել: «Հայտնի է, որ Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) ընկերությունը ցանկություն ուներ նկարահանել «Մուսա լեռան 40 օրը» ֆիլմը, սակայն մինչ Քըրք Քըրքորյանի կողմից այդ ընկերությունը գնելը, MGM-ը ֆինանսական հնարավորություններ չուներ նկարահանելու այն: Ընկերությունը սպասում էր ֆինանսական վիճակի կայունացմանը, որից հետո միայն սկսեր նկարահանումները»,- ասաց Սասունյանը:  Սակայն ֆիլմի սցենարը գնել էր մի գերմանացի ռեժիսոր, և երբ Քըրք Քըրքորյանը ձեռք բերեց MGM-ն, անմիջապես ցանկություն հայտնեց նկարահանելու ֆիլմը, սակայն այդ ժամանակ ֆիլմի սցենարի հետ կապված առաջացան իրավաբանական խնդիրներ:
Դրանից հետո Քըրքորյանը նպատակադրվեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր ֆիլմի նկարահանմանն ու արդեն մի քանի տարի է, ինչ իրականացվում են նախապատրաստական աշխատանքներ: Սասունյանը դժվարացավ նշել, թե ներկայում ֆիլմի ուղղությամբ աշխատանքներն ինչ փուլում են և ովքեր են դրա հեղինակներն ու ֆիլմի դերասանները:
Սասունյանը նշեց, որ կփորձի այդ ուղղությամբ տեղեկատվություն ստանալ և այն ներկայացնել հանրությանը:  showbiz411.com կայքը, հենվելով անանուն աղբյուրի վրա, հայտնել էր, թե Քըրք Քըրքորյանը նախատեսում է ֆիլմ նկարահանել Հայոց ցեղասպանության մասին: Հոդվածում նշվում էր, որ ֆիլմի նախագծին արդեն միացել են «Օսկար»-ի առաջադրված ռեժիսոր և սցենարիստ:

The American-Armenian benefactor Kirk Kerkorian always had a desire to make a movie on the Armenian Genocide.
Kirk Kerkorian always had a desire to shoot movie on Armenian Genocide: Harut Sassounian
STEPANAKERT, FEBRUARY 27, ARTSAKHPRESS: The Publisher and Editor of "California Courier" Harut Sassounian stated this in a conversation with “Armenpress”. Notwithstanding, Sassounian noted that he cannot reflect on the issue of authenticity of the information published on showbiz411.com.
The 97-year old Armenian benefactor has sought making a movie on the Armenian Genocide for years and certain activities had been carried out in that direction. Among other things, Harut Sassounian underscored: “Everybody knows that Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) had a desire to make a movie “40 Days of Musa Dagh”, but the MGM lacked resources for shooting the movie before Kirk Kerkorian bought it. The company was waiting for the stabilization of its financial situation to begin shooting the movie.” In addition, Sassounian highlighted that a German director bought the script and when Kirk Kerkorian bought MGM, he expressed a wish to make the movie immediately, but some legal problems arouse regarding the movie’s script.
After, Kerkorian targeted making a new movie on the Armenian Genocide and the preparatory activities have been underway for several years. Sassounian noted that it’s difficult to speak on the current stage of the activities and who are its authors and actors, which will star in the film. Previously showbiz411.com reported that Kerkorian is funding a feature film about the Armenian genocide that took place concurrent with World War I and that there is already an Oscar nominated director and screenwriter signed to the project.
Various actors’ names have come up, and some of that may become clear soon. The movie is described by the director– who’s asked not to reveal his name yet – as a “Reds” or “Dr. Zhivago”, a sweeping World War I romance set against the Armenian genocide. For now expect the still untitled film to begin shooting this summer in Europe. And the budget should be pretty big, considering there’s one backer. This movie has the potential to be something on a large historic scale, unseen for many years.