Քըրքորյանը միշտ նպատակ ունեցել է Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ նկարահանելու. Սասունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի  հետ զրույցում նշեց «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Հարութ Սասունյանը: Նա, սակայն, նշեց, որ չգիտի, թե որքանո՞վ է ստույգ showbiz411.com կայքում այդ մասին հրապարակված տեղեկատվությունը: 97-ամյա հայ բարերար Քըրք Քըրքորյանն արդեն երկար տարիներ նպատակադրված է նկարահանել Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ֆիլմ և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացվել: «Հայտնի է, որ Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) ընկերությունը ցանկություն ուներ նկարահանել «Մուսա լեռան 40 օրը» ֆիլմը, սակայն մինչ Քըրք Քըրքորյանի կողմից այդ ընկերությունը գնելը, MGM-ը ֆինանսական հնարավորություններ չուներ նկարահանելու այն: Ընկերությունը սպասում էր ֆինանսական վիճակի կայունացմանը, որից հետո միայն սկսեր նկարահանումները»,- ասաց Սասունյանը:  Սակայն ֆիլմի սցենարը գնել էր մի գերմանացի ռեժիսոր, և երբ Քըրք Քըրքորյանը ձեռք բերեց MGM-ն, անմիջապես ցանկություն հայտնեց նկարահանելու ֆիլմը, սակայն այդ ժամանակ ֆիլմի սցենարի հետ կապված առաջացան իրավաբանական խնդիրներ:
Դրանից հետո Քըրքորյանը նպատակադրվեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր ֆիլմի նկարահանմանն ու արդեն մի քանի տարի է, ինչ իրականացվում են նախապատրաստական աշխատանքներ: Սասունյանը դժվարացավ նշել, թե ներկայում ֆիլմի ուղղությամբ աշխատանքներն ինչ փուլում են և ովքեր են դրա հեղինակներն ու ֆիլմի դերասանները:
Սասունյանը նշեց, որ կփորձի այդ ուղղությամբ տեղեկատվություն ստանալ և այն ներկայացնել հանրությանը:  showbiz411.com կայքը, հենվելով անանուն աղբյուրի վրա, հայտնել էր, թե Քըրք Քըրքորյանը նախատեսում է ֆիլմ նկարահանել Հայոց ցեղասպանության մասին: Հոդվածում նշվում էր, որ ֆիլմի նախագծին արդեն միացել են «Օսկար»-ի առաջադրված ռեժիսոր և սցենարիստ:

Арут Сасунян: Меценат Кирк Кркорян всегда хотел снять фильм о Геноциде армян
Американский меценат армянского происхождения Кирк Кркорян всегда хотел снять фильм о Геноциде армян.
СТЕПАНАКЕРТ 27 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказал издатель и редактор газеты «Курьер Калифорнии» Арут Сасунян.
Однако он не знает, насколько достоверны сведения сайта showbiz411.com. 97-летний благодетель давно думал снять фильм о Геноциде армян Кирк Кркорян, в этом направлении велись определенные работы. «Известно, что кинокомпания Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) хотела снять фильм «40 дней Муса-Лера» до того, как Кирк Кркорян купил эту компанию, однако не имела на это денег. MGM искала на это финансирование, после чего могла начать съемки»,- сказал Арут Сасунян. Однако сценарий был куплен немецким режиссером, поэтому, когда Кирк Кркорян купил Metro-Goldwyn-Mayer и хотел приступить к съемкам, возникли затруднения со сценарием.
После этого Кирк Кркорян задумал снять другой фильм о Геноциде, уже несколько лет, как ведутся подготовительные работы. Арут Сасунян затруднился сказать, в какой стадии они находятся, кто режиссер и актеры, привлеченные к съемкам.
Арут Сасунян отметил, что попробует это уточнить и сообщит обществу о результатах. Ранее сайт showbiz411.com, ссылаясь на анонимные источники, сообщил, что Кирк Кркорян хочет снять фильм о Геноциде армян, к нему присоединились сценарист и режиссер-оскароносец.