Արցախում տեքստիլ արտադրության զարգացման համար ուսումնասիրվում է Չինաստանի փորձը
Կտորեղենի արտադրությամբ զբաղվող «Սանդերք» ՍՊ ընկերությունը գործունեության տեսակով առայժմ միակն է Արցախում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ընկերության տնօրեն Կարեն Չիրկինը, «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում խոսելով արտադրության ծավալների մասին, նշեց, որ ամսական արտադրվում է 5 տեսակի մոտ 10 տոննա բամբակյա կտորողեն, որոնց համար անհրաժեշտ հումքը ներկրվում է Միջին Ասիայից: Ներկայումս ֆաբրիկայում շահագործվում է 48 հաստոց, իսկ մեկ ամսից նախատեսված կարի արտադրամասի բացմամբ ևս 6-10 հաստոցներ կավելացվեն:
Անցած տարի «Սանդերք» ընկերությունն ընդլայնել է արտադրության իրացման շուկան, որի շրջանակներում երևանյան որոշ ընկերությունների հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների արդյունքում, արտադրանքի զգալի մասն իրացվել է Հայաստանում:
«Նախորդ տարվա համեմատ՝ ավելացել են կտորեղենի արտադրման ծավալները, ինչը հիմնականում պայմանավորված է պատվերներով: Մեր հիմնական պատվիրատուն ԼՂՀ Պաշտպանության բանակն է, սակայն կարում ենք նաև բանվորական արտահագուստներ տեղական տարբեր կազմակերպությունների համար: Պատվերներ ունենք նաև առողջապահության նախարարությունից: Մեր արտադրանքի մի զգալի մասն էլ շուկայականից 2 անգամ ցածր գներով վաճառքի է հանվում տեղում: Բարձրորակ գործվածքի մեջ օգտագործում ենք բացառապես բամբակ»,- մանրամասնեց ընկերության տնօրենը` հավելելով, որ արտասահմանյան շուկա դուրս գալու համար անհրաժեշտություն է զգացվում կատարելագործել գործվածքը որակյալ ներկելու գործընթացը:
Առաջին հերթին կարիք կա տեղում ունենալ ներկատուն, քանի որ առայժմ արցախյան արտադրության կտորեղենի ներկումն իրականացվում է Գյումրիում: Այդ նպատակով, «Սանդերք»-ի պատասխանատուի հաղորդմամբ, ընկերության երկու աշխատակիցներ գործուղվել են Չինաստան՝ ուսումնասիրելու տեքստիլ արտադրության ձեռնարկությունների համապատասխան փորձը, որի արդյունքում չինացի մասնագետների հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել ներկատան համար ժամանակակից սարքավորումներ բերել և տեղադրել գործարանում:
Ներկայումս կտորեղենի մշակման և արտադրության ֆաբրիկան ունի 48 հիմնական աշխատող՝ ամսական 90 հազար դրամ միջին աշխատավարձով: Տնօրենի հավաստիացմամբ, կարի արտադրամասի բացումից հետո ևս 6 աշխատատեղ կավելանա, իսկ նոր պատվերների ու դրանցով պայմանավորված արտադրության ծավալների մեծացման դեպքում՝ նախատեսվում է աշխատատեղերի համալրում 13 պայմանագրային աշխատողներով: Ընկերությունում ուշադրության կենտրոնում է պահվում մասնագետների կատարելագործման հանգամանքը, ինչի շրջանակներում «Սանդերք» ընկերության 2 աշխատակիցներ ընդունվել և հեռակա սովորում են Մոսկվայի տեքստիլ համալսարանում:

В Арцахе изучают китайский опыт развития текстильного производства
ООО «Сандерк», занимающееся производством тканей, пока является единственной компанией в Арцахе в своем виде деятельности.
СТЕПАНАКЕРТ 3 МАРТА АРЦАХПРЕСС-Директор компании Карен Чиркин в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» отметил, что ежемесячно компания производит около 10 тонн 5 видов хлопковых тканей, а необходимое сырье импортируется из Средней Азии.
В настоящее время на фабрике установлено 48 станков, а через месяц планируется открытие швейного цеха, после чего количество станков увеличится на 6-10.В минувшем году компания «Сандерк» расширила рынок реализации продукции, и согласно договоренностям с некоторыми ереванскими компаниями ощутимая часть продукции была реализована в Армении.
«По сравнению с прошлым месяцем, увеличились объемы производства тканей, что в основном обусловлено заказами. Нашим основным заказчиком является Армия обороны НКР, однако мы шьем также рабочую одежду для разных местных организаций. К нам поступают заказы и из Министерства здравоохранения. Значительная часть нашей продукции по цене вдвое меньше рыночной выходят на продажу на месте. При производстве высококачественной ткани мы используем исключительно хлопок», – отметил директор компании, подчеркнув, для выхода на зарубежный рынок необходимо совершенствовать процесс крашения качественной тканей.
В первую очередь необходимо на месте построить красильню, поскольку пока крашение тканей арцахского производства осуществляется в Гюмри. С этой целью, как сообщил Карен Чиркин, двое сотрудников компании были командированы в Китай для изучения соответствующего опыта предприятий по текстильному производству. Кроме того, с китайскими специалистами была достигнута предварительная договоренность о поставке современного оборудования и их установке на фабрике.
В настоящее время на фабрике по обработке и производству тканей работают 48 сотрудников, средняя зарплата которых составляет 90 000 драмов. По заверению директора, после открытия швейного цеха число рабочих мест увеличится на 6 человек, а в случае поступления новых заказов и в связи с этим расширения объемов планируется пополнение персонала на 13 контрактных работников.
Компания держит в центре внимания необходимость совершенствования кадров, и в связи с этим двое сотрудников компании поступили и учатся в заочном отделении Московского текстильного университета.