Արցախում տեքստիլ արտադրության զարգացման համար ուսումնասիրվում է Չինաստանի փորձը
Կտորեղենի արտադրությամբ զբաղվող «Սանդերք» ՍՊ ընկերությունը գործունեության տեսակով առայժմ միակն է Արցախում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ընկերության տնօրեն Կարեն Չիրկինը, «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում խոսելով արտադրության ծավալների մասին, նշեց, որ ամսական արտադրվում է 5 տեսակի մոտ 10 տոննա բամբակյա կտորողեն, որոնց համար անհրաժեշտ հումքը ներկրվում է Միջին Ասիայից: Ներկայումս ֆաբրիկայում շահագործվում է 48 հաստոց, իսկ մեկ ամսից նախատեսված կարի արտադրամասի բացմամբ ևս 6-10 հաստոցներ կավելացվեն:
Անցած տարի «Սանդերք» ընկերությունն ընդլայնել է արտադրության իրացման շուկան, որի շրջանակներում երևանյան որոշ ընկերությունների հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների արդյունքում, արտադրանքի զգալի մասն իրացվել է Հայաստանում:
«Նախորդ տարվա համեմատ՝ ավելացել են կտորեղենի արտադրման ծավալները, ինչը հիմնականում պայմանավորված է պատվերներով: Մեր հիմնական պատվիրատուն ԼՂՀ Պաշտպանության բանակն է, սակայն կարում ենք նաև բանվորական արտահագուստներ տեղական տարբեր կազմակերպությունների համար: Պատվերներ ունենք նաև առողջապահության նախարարությունից: Մեր արտադրանքի մի զգալի մասն էլ շուկայականից 2 անգամ ցածր գներով վաճառքի է հանվում տեղում: Բարձրորակ գործվածքի մեջ օգտագործում ենք բացառապես բամբակ»,- մանրամասնեց ընկերության տնօրենը` հավելելով, որ արտասահմանյան շուկա դուրս գալու համար անհրաժեշտություն է զգացվում կատարելագործել գործվածքը որակյալ ներկելու գործընթացը:
Առաջին հերթին կարիք կա տեղում ունենալ ներկատուն, քանի որ առայժմ արցախյան արտադրության կտորեղենի ներկումն իրականացվում է Գյումրիում: Այդ նպատակով, «Սանդերք»-ի պատասխանատուի հաղորդմամբ, ընկերության երկու աշխատակիցներ գործուղվել են Չինաստան՝ ուսումնասիրելու տեքստիլ արտադրության ձեռնարկությունների համապատասխան փորձը, որի արդյունքում չինացի մասնագետների հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել ներկատան համար ժամանակակից սարքավորումներ բերել և տեղադրել գործարանում:
Ներկայումս կտորեղենի մշակման և արտադրության ֆաբրիկան ունի 48 հիմնական աշխատող՝ ամսական 90 հազար դրամ միջին աշխատավարձով: Տնօրենի հավաստիացմամբ, կարի արտադրամասի բացումից հետո ևս 6 աշխատատեղ կավելանա, իսկ նոր պատվերների ու դրանցով պայմանավորված արտադրության ծավալների մեծացման դեպքում՝ նախատեսվում է աշխատատեղերի համալրում 13 պայմանագրային աշխատողներով: Ընկերությունում ուշադրության կենտրոնում է պահվում մասնագետների կատարելագործման հանգամանքը, ինչի շրջանակներում «Սանդերք» ընկերության 2 աշխատակիցներ ընդունվել և հեռակա սովորում են Մոսկվայի տեքստիլ համալսարանում:

China’s experience is being examined for the development of Artsakh textile production
STEPANAKERT, MARCH 3, ARTSAKHPRESS: In the interview with "Artsakhpress", the director of the company Karen Chirkin, talking about the production volumes, noted that about 10 tons of cotton fabric of 5 types are produced per month, made from raw materials imported from Middle Asia. Currently, 48 looms are operating in the factory, and after a new workshop is opened, the number of machines is planned to increase by 6-10 units. Last year, ''Sanderq'' company expanded its sale market. Based on the agreements with Yerevan several companies, a substantial part of the products was sold domestically.
"Comparing with the last year, textile production volumes have increased mainly due to orders. Our primary customer is the NKR Defense Army, but we also sew work wear to different local organizations. Orders from the Ministry of Health are taken as well. The significant part of our production is sold in the local market by 2 times lower than the market price. For high quality fabrics cotton is exclusively used'', the company's director said in detail, adding that the improvement of fabric dyeing process should be provided in order to enter foreign markets.
First of all, it appears necessary to have a dyeing workshop, as the dyeing process of our production has still been carried out in Gyumri. For this purpose, two specialists of the company have been sent for business trip to China to study the relevant experience of textile production enterprises. As a result, а preliminary agreement with Chinese specialists has been reached to purchase and install dyeing equipment in the factory.
The factory currently has 48 main employees with average monthly wage of 90 000 AMD. According to the director, after sewing workshop is opened, 6 new jobs will be created. Under favorable conditions of new increasingly orders and production volume, it is planned to engage 13 new contract-employees.
The company has focused its attention on the staff development. In this regard, 2 employees of the company are studying at Moscow Textile Institute on extramural basis.