Կարեն Միրզոյանն հարցազրույց է տվել կանադական Aespul.weebly.com-ին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն հարցազրույց է տվել Կանադայի ուսանողական միության (AESPUL) նախագահ Ֆրանսուա-Պիեռ Կարտոլանոյին:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն հարցազրույց է տվել Կանադայի ուսանողական միության (AESPUL) նախագահ Ֆրանսուա-Պիեռ Կարտոլանոյի
Կազմակերպությունը նպատակ ունի բարեկամության և համագործակցության ցանց հաստատել քաղաքական համակարգերի համապատասխան ակտորների հետ, ինչպես նաև նպաստել աշխարհի տարբեր քաղաքական համակարգերի մասին ուսանողների գիտելիքների ձեռք բերմանը:
«Արցախպրես»-ը, հղում կատարելով ԼՂՀ արտգործնախարարության պաշտոնական կայքէջին, ստորև ներկայացնում է հարցազրույցը.
Որո՞նք են ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության ներկայիս ուղղությունները
ԼՂՀ արտաքին քաղաքականությունն ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը՝ ժողովրդավարության համընդհանուր արժեքների, մարդու իրավունքների և ազատությունների հիման վրա: Մենք համոզված ենք, որ Արցախի ներկայիս չճանաչված կարգավիճակը չպիտի խոչընդոտ հանդիսանա միջազգային գործընթացներին նրա մասնակցությանը:
ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության առանցքային առաջնահերթություններն են՝ ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչումը, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, արտերկրում ԼՂՀ քաղաքացիների (ինչպես նաև Ադրբեջանից հայ փախստականների և ներքին տեղահանվածների) իրավունքների և շահերի պաշտպանումը, օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը ԼՂՀ տնտեսության մեջ, Արցախի, Հայաստանի և Սփյուռքի միջև համագործակցության ամրապնդումը:
Ինչպիսի՞ն են ԼՂՀ արտաքին հարաբերությունների 2014թ. ուղղությունները
Մենք շարունակելու ենք ջանքերը՝ ուղղված ԼՂՀ ճանաչման դրական միտումների ամրապնդմանը, ինչպես նաև բոլոր փուլերում ԼՂՀ անմիջական և ուղղակի մասնակցությամբ բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանը, բանակցությունների սեղանին հակամարտության գլխավոր կողմերից մեկի բացակայությունը դժվարացնում է իրական առաջընթացի ձեռքբերումը:
Նախատեսվում է լուծել նաև այլ առաջնահերթ  խնդիրներ. Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության մասին հավաստի տեղեկատվություն տարածելու նպատակով առավել ակտիվացնել և հետևողական դարձնել աշխատանքները տեղեկատվական դաշտում, ինչպես նաև աջակցել ժողովրդավարական պետության կառուցման գործում ձեռք բերված զգալի առաջընթացին և մեր հանրապետությունում ընթացիկ զարգացումներին:
Որո՞նք են այն հիմնական մարտահրավերները, որոնց բախվում է Ձեր նախարարությունը
Հիմնական խնդիրը ԼՂՀ միջազգային ճանաչման բացակայությունն է, ինչն իր հերթին, դժվարացնում է մեր նախարարության լիարժեք գործունեությունը և ստեղծում որոշակի սահմանափակումներ իր քաղաքականության իրականացման գործում: Միևնույն ժամանակ առկա խնդիրները մղում են մեզ ավելի ակտիվ և քրտնաջան աշխատանքի՝ ուղղված նախարարության առջև դրված խնդիրների լուծմանը:
2014թ. Լոս-Անջելեսի քաղաքային խորհուրդն ընդունել է ԼՂՀ ճանաչման մասին բանաձև: Այլ քաղաքներ կարո՞ղ են հետևել նրա օրինակին, և ինչքանո՞վ է այդ քայլը կարող դրական դեր խաղալ
Վերջին տարիներին նկատվում է ԱՄՆ և Ավստրալիայի տարբեր նահանգների, ինչպես նաև մի շարք քաղաքների կողմից ԼՂՀ ճանաչման միտումը (այն շարունակվում է ԼՂՀ քաղաքների հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու միջոցով):
Կցանկանայինք, մասնավորապես, ընդգծել ամերիկյան Ռոդ-Այլենդ, Մասսաչուսեթս, Մեն և Լուիզիանա, ինչպես նաև, ավստրալական Նոր Հարավային Ուելս նահանգների օրենսդիր մարմիններիի կողմից  ի սատարումն Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ընդունված բանաձևերը և հայտարարությունները: Բացի այդ, քաղաքային մակարդակով հաստատված են արդյունավետ կապեր Մոնտեբելո, Ֆրեզնո, Հայլենդ, Լոս-Անջելես, Պիկո Ռիվերա (ԱՄՆ), Լե-Պեն-Միրաբո և Վիեն (Ֆրանսիա) քաղաքների ու ԼՂՀ քաղաքների միջև: Վստահ եմ, որ տվյալ գործընթացը կունենա իր տրամաբանական շարունակությունը և նոր թափ կստանա: Այսօր Արցախն ապացուցել է ամբոջ աշխարհին, որ կայացած պետություն է և կարող է վարել ակտիվ և պատասխանատու արտաքին քաղաքականություն: Այն ճանապարհը, որով Արցախն այսօր ընթանում է, համարժեք գնահատականի է արժանանում միջազգային հանրության կողմից:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ագրեսիվ դիրքորոշումը և վերջերս սահմանին տեղի ունեցած կրակոցները՝ հնարավո՞ր է ակնկալել ռազմական գործողությունների վերսկսում
Ադրբեջանի ագրեսիվ դիրքորոշումը, որն իր արտահայտությունն է գտնում չդադարող ռազմատենչ հռետորաբանության մեջ, ռազմական ուժի շարունակական սաստկացմամբ և նոր պատերազմի վերսկսման մշտական սպառնալիքներով, լուրջ վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության համար: Հայատյացությունը Ադրբեջանում հասել է պետական քաղաքականության մակարդակի: Ադրբեջանի սպառնալիքները մնում են ռազմատենչ հռետորաբանության և շփման գծում (1994 թ. հրադադարի համաձայնագրի կնքման արդյունքում հաստատված ներկայիս սահմաններում) սադրանքների մակարդակի վրա, որոնք կարող են հանգեցնել անկանխատեսելի հետևանքների: Խաղաղ գործընթացի անշրջելիության երաշխիքների բացակայության և ռազմական գործողությունների չվերսկսման պայմաններում տարածաշրջանում խաղաղությունը և կայունությունը միշտ կլինեն սպառնալիքի տակ:
Ներկայումս ԼՂՀ և նրա ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխիքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակն է, որը պատրաստ է պատասխանել իր սահմանների վրա ցանկացած ոտնձգության: Այստեղ իր դերը պիտի խաղա նաև միջազգային հանրությունը: Բռնությունից հրաժարվելու բացարձակ անհրաժեշտությունը, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման վերաբերյալ արված հստակ մեսիջը և բանակցությունների ճանապարհով լուծման որոնումը պետք է կազմեն անքակտելի մասը ընդհանուր գործնական ջանքերի, որոնք միտված են հակամարտության կարգավորման աջակցմանը:

Интервью министра иностранных дел НКР Карена Мирзояна Канадской Aespul.weebly.com
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян дал интервью президенту Канадской студенческой ассоциации (AESPUL) Франсуа-Пьеру Картолано. Организация имеет цель установления сети дружбы и сотрудничества с соответствующими акторами политических систем, а также содействия получению студентами знаний о различных политических системах мира.
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян дал интервью президенту Канадской студенческой ассоциации (AESPUL) Франсуа-Пьеру Картолано.
Организация имеет цель установления сети дружбы и сотрудничества с соответствующими акторами политических систем, а также содействия получению студентами знаний о различных политических системах мира.
“Арцахпресс”, ссылаясь на официальный сайт  МИД НКР, представляет интервью.
Каковы нынешние направления внешней политики НКР?
Внешняя политика НКР направлена на укрепление мира, стабильности и безопасности в регионе на основе общепринятых ценностей демократии, прав человека и свобод. Мы убеждены, что нынешний непризнанный статус Арцаха не должен служить препятствием для его участия в международных процессах.
Ключевыми приоритетами внешней политики НКР являются: международное признание независимости НКР, мирное урегулирование конфликта между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, защита прав и интересов граждан НКР за рубежом (а также армянских беженцев из Азербайджана и внутренне перемещенных лиц), привлечение иностранных инвестиций в экономику НКР, укрепление сотрудничества между Арцахом, Арменией и Диаспорой.
Каковы направления внешних отношений НКР на 2014г.?
Мы продолжим усилия, направленные на укрепление положительных тенденций по признанию НКР, а также возобновление полноценного формата переговоров с непосредственным и прямым участием НКР на всех этапах: отсутствие одной из главных сторон конфликта за столом переговоров затрудняет достижение реального прогресса.
Предстоит также решить другие приоритетные задачи: сделать работу в информационном поле более активной и последовательной с целью распространения достоверной информации о конфликте между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, а также содействовать значительному прогрессу, достигнутому в сфере построения демократического государства, и текущим развитиям в нашей республике.
Каковы основные вызовы, с которыми сталкивается Ваше министерство?
Основной проблемой является отсутствие международного признания НКР. Это, в свою очередь, затрудняет полноценную деятельность нашего министерства и создает определенные ограничения в реализации его внешней политики. В то же время существующие проблемы побуждают нас на более активную и кропотливую работу, направленную на решение поставленных перед министерством задач.
В январе 2014г. Городской совет Лос-Анджелеса принял резолюцию о признании НКР. Могут ли другие города последовать его примеру, и насколько данный жест может сыграть положительную роль?
В последние годы наблюдается тенденция к признанию НКР со стороны различных штатов США и Австралии, а также многих городов (с последующим установлением побратимских или дружеских отношений с городами НКР).
Хотелось бы, в частности, подчеркнуть резолюции и заявления в поддержку права народа Карабаха на самоопределение со стороны законодательных органов американских штатов Род-Айленд, Массачусетс, Мэн и Луизиана, а также австралийского штата Новый Южный Уэльс. Кроме того, установлены эффективные связи на муниципальном уровне между городами Монтебелло, Фрезно, Хайленд, Лос-Анджелес, Пико Ривера (США), Ле-Пен-Мирабо и Вьен (Франция) и городами НКР. Уверен, что данный процесс получит свое логическое продолжение и обретет новый импульс. Сегодня Арцах доказал всему миру, что является состоявшимся государством и может проводить ответственную и активную внешнюю политику. Тот путь, которым Арцах идет сегодня, удостаивается адекватной оценки со стороны международного сообщества.
С учетом агрессивной позиции Азербайджана и недавних перестрелок на границе, можно ли ожидать возобновления военных действий?
Агрессивная позиция Азербайджана, выраженная в его непрекращающейся воинственной риторике, непрерывном наращивании военной мощи и постоянных угрозах возобновления новой войны, представляет серьезную угрозу для мира и безопасности в регионе. Ненависть ко всему армянскому возведена в ранг государственной политики в Азербайджане. Угрозы Азербайджана остаются на уровне воинственной риторики и провокациях на линии соприкосновения (нынешних границ, установленных в результате прекращения огня в 1994г.), которые могут привести к непредсказуемым последствиям. В условиях отсутствия гарантий необратимости мирного процесса и невозобновления военных действий мир и стабильность в регионе будут всегда под угрозой.
В настоящее время единственным гарантом безопасности НКР и ее народа является Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики, которая готова  отразить любые посягательства на свои границы. Здесь должно сыграть свою роль и международное сообщество. Четкий мессидж об абсолютной необходимости отказа от насилия, соблюдения достигнутых соглашений и поиска решения путем переговоров должен стать неотъемлемой частью общих практических усилий, направленных на содействие урегулированию конфликта.