Կարեն Միրզոյանն հարցազրույց է տվել կանադական Aespul.weebly.com-ին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն հարցազրույց է տվել Կանադայի ուսանողական միության (AESPUL) նախագահ Ֆրանսուա-Պիեռ Կարտոլանոյին:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն հարցազրույց է տվել Կանադայի ուսանողական միության (AESPUL) նախագահ Ֆրանսուա-Պիեռ Կարտոլանոյի
Կազմակերպությունը նպատակ ունի բարեկամության և համագործակցության ցանց հաստատել քաղաքական համակարգերի համապատասխան ակտորների հետ, ինչպես նաև նպաստել աշխարհի տարբեր քաղաքական համակարգերի մասին ուսանողների գիտելիքների ձեռք բերմանը:
«Արցախպրես»-ը, հղում կատարելով ԼՂՀ արտգործնախարարության պաշտոնական կայքէջին, ստորև ներկայացնում է հարցազրույցը.
Որո՞նք են ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության ներկայիս ուղղությունները
ԼՂՀ արտաքին քաղաքականությունն ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը՝ ժողովրդավարության համընդհանուր արժեքների, մարդու իրավունքների և ազատությունների հիման վրա: Մենք համոզված ենք, որ Արցախի ներկայիս չճանաչված կարգավիճակը չպիտի խոչընդոտ հանդիսանա միջազգային գործընթացներին նրա մասնակցությանը:
ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության առանցքային առաջնահերթություններն են՝ ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչումը, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, արտերկրում ԼՂՀ քաղաքացիների (ինչպես նաև Ադրբեջանից հայ փախստականների և ներքին տեղահանվածների) իրավունքների և շահերի պաշտպանումը, օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը ԼՂՀ տնտեսության մեջ, Արցախի, Հայաստանի և Սփյուռքի միջև համագործակցության ամրապնդումը:
Ինչպիսի՞ն են ԼՂՀ արտաքին հարաբերությունների 2014թ. ուղղությունները
Մենք շարունակելու ենք ջանքերը՝ ուղղված ԼՂՀ ճանաչման դրական միտումների ամրապնդմանը, ինչպես նաև բոլոր փուլերում ԼՂՀ անմիջական և ուղղակի մասնակցությամբ բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանը, բանակցությունների սեղանին հակամարտության գլխավոր կողմերից մեկի բացակայությունը դժվարացնում է իրական առաջընթացի ձեռքբերումը:
Նախատեսվում է լուծել նաև այլ առաջնահերթ  խնդիրներ. Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության մասին հավաստի տեղեկատվություն տարածելու նպատակով առավել ակտիվացնել և հետևողական դարձնել աշխատանքները տեղեկատվական դաշտում, ինչպես նաև աջակցել ժողովրդավարական պետության կառուցման գործում ձեռք բերված զգալի առաջընթացին և մեր հանրապետությունում ընթացիկ զարգացումներին:
Որո՞նք են այն հիմնական մարտահրավերները, որոնց բախվում է Ձեր նախարարությունը
Հիմնական խնդիրը ԼՂՀ միջազգային ճանաչման բացակայությունն է, ինչն իր հերթին, դժվարացնում է մեր նախարարության լիարժեք գործունեությունը և ստեղծում որոշակի սահմանափակումներ իր քաղաքականության իրականացման գործում: Միևնույն ժամանակ առկա խնդիրները մղում են մեզ ավելի ակտիվ և քրտնաջան աշխատանքի՝ ուղղված նախարարության առջև դրված խնդիրների լուծմանը:
2014թ. Լոս-Անջելեսի քաղաքային խորհուրդն ընդունել է ԼՂՀ ճանաչման մասին բանաձև: Այլ քաղաքներ կարո՞ղ են հետևել նրա օրինակին, և ինչքանո՞վ է այդ քայլը կարող դրական դեր խաղալ
Վերջին տարիներին նկատվում է ԱՄՆ և Ավստրալիայի տարբեր նահանգների, ինչպես նաև մի շարք քաղաքների կողմից ԼՂՀ ճանաչման միտումը (այն շարունակվում է ԼՂՀ քաղաքների հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու միջոցով):
Կցանկանայինք, մասնավորապես, ընդգծել ամերիկյան Ռոդ-Այլենդ, Մասսաչուսեթս, Մեն և Լուիզիանա, ինչպես նաև, ավստրալական Նոր Հարավային Ուելս նահանգների օրենսդիր մարմիններիի կողմից  ի սատարումն Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ընդունված բանաձևերը և հայտարարությունները: Բացի այդ, քաղաքային մակարդակով հաստատված են արդյունավետ կապեր Մոնտեբելո, Ֆրեզնո, Հայլենդ, Լոս-Անջելես, Պիկո Ռիվերա (ԱՄՆ), Լե-Պեն-Միրաբո և Վիեն (Ֆրանսիա) քաղաքների ու ԼՂՀ քաղաքների միջև: Վստահ եմ, որ տվյալ գործընթացը կունենա իր տրամաբանական շարունակությունը և նոր թափ կստանա: Այսօր Արցախն ապացուցել է ամբոջ աշխարհին, որ կայացած պետություն է և կարող է վարել ակտիվ և պատասխանատու արտաքին քաղաքականություն: Այն ճանապարհը, որով Արցախն այսօր ընթանում է, համարժեք գնահատականի է արժանանում միջազգային հանրության կողմից:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ագրեսիվ դիրքորոշումը և վերջերս սահմանին տեղի ունեցած կրակոցները՝ հնարավո՞ր է ակնկալել ռազմական գործողությունների վերսկսում
Ադրբեջանի ագրեսիվ դիրքորոշումը, որն իր արտահայտությունն է գտնում չդադարող ռազմատենչ հռետորաբանության մեջ, ռազմական ուժի շարունակական սաստկացմամբ և նոր պատերազմի վերսկսման մշտական սպառնալիքներով, լուրջ վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության համար: Հայատյացությունը Ադրբեջանում հասել է պետական քաղաքականության մակարդակի: Ադրբեջանի սպառնալիքները մնում են ռազմատենչ հռետորաբանության և շփման գծում (1994 թ. հրադադարի համաձայնագրի կնքման արդյունքում հաստատված ներկայիս սահմաններում) սադրանքների մակարդակի վրա, որոնք կարող են հանգեցնել անկանխատեսելի հետևանքների: Խաղաղ գործընթացի անշրջելիության երաշխիքների բացակայության և ռազմական գործողությունների չվերսկսման պայմաններում տարածաշրջանում խաղաղությունը և կայունությունը միշտ կլինեն սպառնալիքի տակ:
Ներկայումս ԼՂՀ և նրա ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխիքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակն է, որը պատրաստ է պատասխանել իր սահմանների վրա ցանկացած ոտնձգության: Այստեղ իր դերը պիտի խաղա նաև միջազգային հանրությունը: Բռնությունից հրաժարվելու բացարձակ անհրաժեշտությունը, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման վերաբերյալ արված հստակ մեսիջը և բանակցությունների ճանապարհով լուծման որոնումը պետք է կազմեն անքակտելի մասը ընդհանուր գործնական ջանքերի, որոնք միտված են հակամարտության կարգավորման աջակցմանը:

Interview of NKR Minister of Foreign Affairs Karen Mirzoyan to the Canadian student association
Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan gave an interview to President of Canadian student association (AESPUL) Francois-Pierre Cartolano.
The goals of the organization are to establish a network of friendship and cooperation with the relevant actors of the political systems, as well as to promote knowledge about the different political systems of the world among students.
Artsakhpress fintroduces the text of the interview.
What is the NKR’s current foreign policy?
The foreign policy of the NKR is aimed at strengthening peace, stability, and security in the region based on universal values of democracy, human rights, and freedoms. We are convinced that the current unrecognized status of Artsakh should not create barriers for its engagement in the international processes.
The key priorities of the NKR foreign policy are: the international recognition of the independence of the NKR, a peaceful settlement of the conflict between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh, the protection of the rights and interests of the NKR citizens abroad (as well as Armenian refugees from Azerbaijan and internally displaced persons), the attraction of foreign investments to the NKR economy, and the promotion along with the strengthening of Artsakh-Armenia-Diaspora cooperation.
What is the extent of the NKR’s foreign relations in 2014?
We will continue our efforts to reinstate the positive tendencies towards the recognition of the NKR, as well as the restoration of a full-fledged negotiation format with immediate and direct participation of the NKR in all its phases: the absence of one of the main parties to the conflict at the negotiation table makes it difficult to achieve any real progress.
Other priority tasks this year will be to give a new impetus to a more lively and consistent work in the information field with the aim of spreading reliable knowledge about the conflict between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh as well as promoting the significant achievements in the democratic state-building and the current developments in our Republic.
What are the main challenges faced by your Ministry?
The main challenge is the absence of international recognition of the NKR. This in turn hampers the full-fledged activities of our Ministry and sets certain limitations on the realization of its foreign policy. In the meantime, these existing challenges give us an additional impetus for more active and diligent work towards reaching the goals set before us.
In January 2014, Los Angeles’ city council adopted a resolution recognizing the NKR. Are more cities to follow and how is this gesture helpful?
In recent years there has been a tendency towards the recognition of the NKR on the level of different US and Australian states along with recognitions by many cities (followed by town-twinning or establishing friendship relationships with towns of the NKR).
I would like to underline, in particular, the resolutions and statements supporting the Karabakh people's right to self-determination from the legislative bodies of the American states of Rhode Island, Massachusetts, Maine, and Louisiana as well as the Australian state of New South Wales. Furthermore, there’s the establishment of efficient ties at the municipal level between the cities of Montebello, Fresno, Highland, Los-Angeles, Pico Rivera (of the US), le Pen Mirabo, and Vien (of France) with towns of the NKR.  I am sure, that this process will have its logical continuation and will gain new impetus. Today Artsakh proved to the world that it is a well established state and can lead a responsible and active foreign policy. The path which Artsakh has taken is being adequately assessed by the international community.
Due to Azerbaijan’s aggressive stance, and following recent border skirmishes, is renewed aggression to be expected?
The aggressive stance of Azerbaijan manifested in its non-stop bellicose rhetoric, continued military buildup, and the constant threats of a resumption of a new war all pose a serious risk to peace and security in the region. Hatred towards anything Armenian has become a state policy in Azerbaijan. So far the Azeri threats remain on the level of militant rhetoric and provocations on the Line of Contact (i.e. the current borders inherited from the ceasefire in 1994), each of which could lead to unpredictable developments. As long as there are no guarantees to the irreversibility of peace process and non-resumption of military activities, peace and stability in the region will always be threatened.
To date, the only guarantee of the security of the NKR and its people is the Nagorno-Karabakh Republic’s Defense Army which is alert and ready to repel any encroachments along the borders. There’s also room here for a role to be played by the international community. A clear message about the absolute imperative of rejecting violence, honoring already reached agreements, and arriving to a negotiated outcome has to be an indispensable part of the collective practical efforts aimed at supporting the settlement of the conflict.